10 mýtů o roztroušené skleróze
O roztroušené skleróze panuje spoustu mýtů. Posvítíme si alespoň na ty nejčastější.
Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet?
Přihlaste se zde
Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.
Přihlásit se přes FacebookZadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
Chcete se přihlásit?
Přihlaste se zde
Nemáte účet?
Registrujte se
O roztroušené skleróze panuje spoustu mýtů. Posvítíme si alespoň na ty nejčastější.
Roztroušená skleróza (RS) je autoimunitní onemocnění centrálního nervového systému. Buňky vlastního imunitního systému při ní napadají obaly nervových vláken a dochází i k zániku vlastních nervových buněk. RS je sice nevyléčitelná, ale v dnešní době již poměrně dobře léčitelná. V minulosti tomu tak ale nebylo. I proto o této nemoci koluje spoustu mýtů.
Na světě žije s roztroušenou sklerózou kolem 2,8 milionu lidí, v České republice se jejich počty odhadují na přibližně 20 000. A čísla stále rostou. To však nemusí nevyhnutelně znamenat nárůst výskytu této nemoci. Díky magnetické rezonanci, novým laboratorním markerům, vědeckým poznatkům a lepšímu přístupu ke zdravotní péči se totiž značně zlepšil její záchyt.
Ačkoliv se roztroušená skleróza může objevit i v pozdějším věku, rozhodně to pro ni ale není typické – nenechte se zmást slovem „skleróza“ v jejím názvu, které máme spojeno se stářím. Je nemocí mladých dospělých. Průměrný věk pacientů s RS v době diagnózy je v České republice 31,5 roku, průměrný věk lidí s touto diagnózou vůbec pak 43 let. Co se zapomínání týče, ano, i to se u RS může objevit. Primárně se však objevují jiné obtíže (problémy se zrakem, hybností, citlivostí apod.).
To, že nemocní se nemají hýbat, u RS rozhodně neplatí! Každodenní praxe i řada studií prokázaly, že nedostatek pohybu souvisí s vyšší náchylností k infekcím a horším uzdravováním se z atak RS. Pravidelný pohyb se naopak pojí s lepší prognózou a kvalitou života. Někdy se může stát, že se v horku či při námaze přechodně projevy RS zhorší. To je normální a není třeba se obávat. Jedná se o tzv. Uhthoffův fenomén. Není projevem aktivity nemoci, ale pouze menší rezervy nervového systému a není nikterak nebezpečný.
Vzhledem k efektivní léčbě také rozhodně není nutné po stanovení diagnózy skoncovat s prací. Z dat českého národního registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS) vyplývá, že celkem 78,4 % lidí z věkové skupiny do 65 let pracuje na plný, nebo alespoň částečný úvazek.
Jak z názvu RS vyplývá, postižení nervového systému je roztroušené – může se objevit téměř kdekoliv. S nadsázkou lze tedy říci, že existuje tolik variant RS, kolik lidí touto nemocí trpí. Jednotliví lidé se navíc liší nejenom místem a formou svého postižení, ale také jeho tíží a aktivitou nemoci. Na škále od nejmírnějších forem s minimálním postižením po celý život až po ty nejzávažnější s těžkou invaliditou je naštěstí dle dostupných dat většina lidí blíže první variantě.
Většina lidí v dnešní době trpí pouze mírným neurologickým postižením a invalidní vozík tedy zdaleka není pravidlem. Za tuto změnu obrazu RS vděčíme významnému rozvoji medicíny. Bez dodržování léčby by tomu tak ale nebylo.
Úspěšnou léčbu RS poznáte tak, že projevy nemoci nejsou vážné. Včas a dostatečně intenzivně zahájená léčba má velkou naději potlačit nemoc již v zárodku a neumožní autoimunitnímu zánětu další vzplanutí. Při vysazení léků se vše ale může rychle změnit. Data o průběhu nemoci bez léčby jsou známa z minulosti a opravdu nejsou příliš povzbudivá. Další důvod, proč dlouhodobou léčbu nevysazovat (zejména bez porady s lékařem), je mechanismus účinku moderních přípravků. Některé například uzavírají buňky imunitního systému do uzlin a znemožňují jim tak poškozovat centrální nervový systém. Ve chvíli náhlého přerušení užívání ale dojde k jejich prudkému vyplavení a tzv. rebound fenoménu. Nemoc se prudce zhorší, imunitní systém si „nahrazuje“ to, co mu nebylo kvůli léčbě umožněno.
Léčba pomocí moderních léků je nesmírně důležitá. Zapomínat ale nesmíme ani na roli pravidelné fyzické aktivity, zdravé stravy, vyhýbání se kouření a doplňování vitaminu D. Všechny tyto faktory jsou pro průběh RS důležité. Vhodné naopak nejsou doplňky stravy, které imunitní systém povzbuzují komplexně. Důvod je jednoduchý, u autoimunitních chorob se imunitu snažíme spíše ovlivnit či potlačit, nikoliv aktivovat.
Lidé se roztroušenou sklerózou děti mít rozhodně mohou a mají jich také spoustu. Plodnost nemocí nikterak ovlivněna není. Možná je při ní i asistovaná reprodukce. Rodičovství je ale třeba plánovat. Je na něj třeba myslet už při výběru léků a případně ho ve vztahu k podávání léků a aktivitě nemoci vhodně načasovat.
Během těhotenství typicky aktivita nemoci klesá, po něm naopak stoupá. Některé léky během kojení navíc nelze užívat. Na druhou stranu není důvod, proč při dobré stabilizaci RS nekojit, a některé léky naopak kojení vůbec nevadí. Doba kojení tak bývá velice individuální. Zdaleka však ale neplatí, že kojení možné není. V naprosté většině případů je.
Roztroušená skleróza je multifaktoriální onemocnění. To znamená, že příčin má celou řadu. Podílí se na ní infekce virem Epsteina a Barrové, nedostatek vitaminu D, kuřácký návyk a řada dalších faktorů. Mimo jiné i dědičnost. Její vliv je však poměrně malý. V běžné populaci činí riziko roztroušené sklerózy asi 0,1–0,2 %, sourozenci a přímí příbuzní lidí s roztroušenou sklerózou mají riziko, že RS onemocní, kolem 3 %, což je stále relativně nízká hodnota.
(dos)
Zdroje:
https://nfimpuls.cz/images/docs/remus_zaverecne-zpravy/zaverecna_zprava_2020_12_souhrnna_web.pdf
Roztroušená skleróza je způsobená tím, že imunitní systém nemocného útočí na...
O roztroušené skleróze (RS), stejně jako o dalších onemocněních, koluje mezi...
Řada problémů v zaměstnání plyne z předsudků a nedostatku informací. Komunikace...
Výzkumu a léčbě roztroušené sklerózy se s obrovskou energií věnuje MUDr. Jana...
Máte roztroušenou sklerózu a cítíte se unavení? Okolí vás posílá, abyste se...
Máte se kvůli roztroušené skleróze bát covidu-19? Budete mít kvůli ní horší...
Přesná příčina roztroušené sklerózy nám zatím není známa. V hledáčku vědy je...
Vyrovnat se s diagnózou roztroušené sklerózy je těžké. Člověk je nucen přijmout...
V první linii léčby roztroušené sklerózy najdete léky ve formě tablet i injekcí....
Často se podaří pomocí léčby průběh roztroušené sklerózy zpomalit. Když ale...
Čekáte miminko? Pak byste si měla dávat pozor na přísun tzv. „déčka“. Nadměrné...
Virová hepatitida a infekce virem HIV poměrně úzce souvisí. Mají totiž mnoho...
Víte, jak vyzrát na suchý dráždivý kašel, a co naopak platí na ten vlhký? Gratulujeme,...
Vánoce jsou nejkrásnější svátky z celého roku. Odborníci z oboru péče pro drogově...
Atopický ekzém je kožní onemocnění, se kterým se potýká mnoho dětí i dospělých....
Trpíte závažným onemocněním a užíváte tzv. cílenou léčbu? Mnoho už o ní zřejmě...
Jistě jste již v minulosti o homeopatii slyšeli. Pokud se však homeopatií neléčíte...
Adolescenti obecně – a o těch závislých to platí dvojnásob – přijímají nové...
Udržte si zdravé oči a dobrý zrak po celý život. Následující seznam zásad vám...
Migréna postihuje asi desetinu naší populace. Není tedy divu, že o tomto závažném...
Pokud chcete, aby vaše snaha přestat kouřit jednou provždy byla korunována opravdovým...
Pacienti trpící revmatoidní artritidou mohou někdy svým chováním zhoršit průběh...
Pokud vám lékař právě diagnostikoval chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN),...
Ve světě, který je plný fastfoodů, není o nemoci srdce nouze. Věc se má dokonce...
Nejen ovoce a zelenina obsahují řadu látek prospěšných našemu tělu. Napovíme,...
V dnešní, uspěchané době máme na vše většinou velice málo času. Zkuste si ale...
Chcete mít pevné kosti co nejdéle? Pak si vezměte k srdci následující rady a...
Antihypertenziva jsou léky, které pomáhají snižovat vysoký krevní tlak. Ale...
Kromě špatností, které dokáže nadělat revmatické onemocnění na lidském těle,...
Máte kvůli bolestem problém vstát ráno z postele? Trvá hodinu, než se vaše tělo...