Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Bechtěrevova choroba

Zdravcentra.cz 10.6.2008

Bechtěrevova choroba nebo ankylózující spondylartritida je chronické zánětlivé onemocnění páteře a meziobratlových kloubů. Typicky se projevuje bolestmi v zádech a tuhnutím páteře. Léčba Bechtěrevovy choroby je náročná a dlouhodobá. Ani přes velký pokrok moderní medicíny nedokáže léčba nemoc zcela vyléčit. Zaměřuje se na její zpomalení a zmírnění obtíží. Základ tvoří léky ze skupiny nesteroidních antirevmatik.

RTG nativ břicha
RTG nativ břicha
Bechtěrevova choroba nebo ankylózující spondylartritida je chronické zánětlivé onemocnění páteře a meziobratlových kloubů. Typicky se projevuje bolestmi v zádech a tuhnutím páteře. #IMG#

Co jste možná netušili...

Onemocnění popsal v roce 1892 ruský neurolog a psychiatr Vladimír Michajlovič Bechtěrev. Lidstvo se s ním však potýká mnohem déle. Charakteristické změny na páteři můžeme vystopovat už u některých staroegyptských mumií. Odborné označení onemocnění pochází z řečtiny a ve volném překladu znamená „ohnutý obratel“. Bechtěrevovou chorobou trpěla i řada známých osobností. Za všechny vzpomeňme například spisovatele Karla Čapka.

Nemoc postihuje nejčastěji mladé muže ve věku od 15 do 30 let. Nevyhýbá se ani ženám, ale je u nich vzácnější. Na jednu nemocnou ženu připadají asi 3 stejně postižení muži. Bechtěrevova choroba u nás postihuje asi jednu desetinu procenta obyvatel. Jsou však oblasti světa a národy, kde je její výskyt mnohem častější. Mezi takové patří například některé indiánské kmeny v Severní Americe nebo Eskymáci na Aljašce.

Jak vzniká...

Přesná příčina nemoci není známa. Jde o imunitní reakci organismu proti vlastním tkáním. Co zánět způsobuje zatím nevíme. V 70. letech 20. století byla odhalena souvislost mezi onemocněním a zvláštními značkami na povrchu buněk (antigeny). U nemocných byl zjištěn společný znak - přítomnost antigenu označovaného jako HLA-B 27. Význam tohoto nálezu však dosud nebyl uspokojivě vysvětlen. Pravda je taková, že 90 procent nemocných je nositeli tohoto antigenu. Na druhou stranu, antigen se vyskytuje až u každého desátého obyvatele naší republiky. Ne všichni však onemocní. Zdá se, že antigen sám nevyvolává onemocnění, pouze zvyšuje jeho riziko.

Zatím nejuznávanější teorie předpokládá, že zánět může spustit infekce bakteriemi, které mají znaky podobné antigenu HLA-B 27. Vaše tělo začne proti vetřelcům vytvářet protilátky. Ty však působí i po zničení bakterií. Rozvíjí se zánět poškozující páteřní klouby.

Jak se projevuje...

Nemoc probíhá v několika stádiích. Začíná obvykle v mladém věku mírným pobolíváním zad. Rozvíjí se plíživě a nenápadně. Typické jsou dlouhodobé bolesti v kříži. Nejvýraznější bývají při odpočinku a celkovém zklidnění, například v noci. Ráno po rozcvičení rychle mizí. Takový stav může trvat i několik let. Postupem času jsou však problémy intenzivnější. K bolestem se přidává ztuhlost páteře omezující její pohyblivost. Páteř ztrácí svoji pružnost. Nemocní se nedokáží úplně předklonit ani uklonit do strany. Choroba postupuje až k úplnému ztuhnutí páteře. Její rentgenový snímek připomíná bambusovou hůl.

Příznaky onemocnění a jeho další postup se mohou případ od případu velmi lišit. Někteří postižení se potýkají jen s mírnějšími bolestmi a omezení hybnosti dokáží kompenzovat zvýšenou pohybovou aktivitou. U jiných dochází k rychlé ztrátě pohyblivosti páteře. Její ztuhnutí v různých pozicích znemožňuje stoj a chůzi. Snížená pohyblivost páteře postupně omezuje i dýchání.

Zánět při Bechtěrevově chorobě postihuje kromě páteře i některé další orgány. Časté je postižení očních spojivek, šlach, srdce nebo plicní fibróza. K projevům zánětu patří i teploty a celková únava.

Jak se potvrdí...

Prvním krokem při stanovování diagnózy je odběr anamnézy a revmatologické vyšetření. Lékař se Vás bude vyptávat na charakter Vašich obtíží a jejich časový vývoj. Podrobné revmatologické vyšetření se zaměří na hodnocení rozsahu pohybů, kterých je Vaše páteř schopna.

Laboratorní vyšetření Vaší krve prokáže známky probíhajícího zánětu. Imunologicky lze stanovit přítomnost antigenu HLA-B 27.

Základem diagnostiky je rentgenový snímek páteře. Zobrazí zánětem změněné a srostlé obratle. Takové změny lze však zachytit až ve velmi pozdních stádiích choroby. K podrobnějšímu zobrazení změn na Vaší páteři je možné použít i počítačovou tomografii (CT) nebo magnetickou rezonanci (MR).

Jak se léčí...

Léčba Bechtěrevovy choroby je náročná a dlouhodobá. Ani přes velký pokrok moderní medicíny léčba nedokáže nemoc zcela vyléčit. Zaměřuje se na její zpomalení a zmírnění obtíží. Základ tvoří léky ze skupiny nesteroidních antirevmatik. Potlačují zánět a zároveň tlumí bolest. V pokročilejších stádiích onemocnění se k nim přidávají léky ze skupiny imunosupresiv. Ty působí proti Vašemu imunitnímu systému.

Velmi důležitou součástí léčby Bechtěrevovy choroby je rehabilitace. Měla by probíhat pod odborným vedením. Fyzioterapeut Vám poradí, jaké cviky provádět. Měly by se zaměřovat na posílení svalů, správné držení těla a rozvíjení pohyblivosti páteře. Kromě cvičení se naučíte i speciální masáže a dechová cvičení. Vypracujete si denní cvičební program.

Kromě pravidelného cvičení byste se měli věnovat i některému sportu. Nejvhodnější pro tyto účely je plavání. Voda sníží napětí Vašich svalů a pomůže zvýšit rozsah pohybů. Je důležité, abyste svoji chorobu zohlednili při každé své činnosti. Při práci i odpočinku musíte zaujímat polohy, které udržují vhodné zakřivení páteře. Předejdete tím jejímu tuhnutí v omezujícím nebo dokonce život ohrožujícím postavení.

Co dál...

Prognóza onemocnění závisí na včasnosti jeho diagnózy, zahájení léčby a rychlosti tuhnutí páteře. Diagnóza Vám nemusí zbořit svět. Většina nemocných žije naprosto normálním životem. Nejsou omezeni ve svých činnostech. Dodržováním předepsané léčby a pravidelným cvičením minimalizují své obtíže.

Na druhou stranu, nemoc s sebou přináší i některé nebezpečné komplikace. Mezi ty hlavní patří poškození velkých kloubů (například kyčelních) nebo úrazy. Ztuhlá páteř je k nim mnohem náchylnější než přirozeně ohebná páteř zdravého člověka. Zlomeniny páteře přitom často končí úmrtím.

Jak se tomu všemu vyhnout...

V případě Bechtěrevovy choroby, stejně jako u jiných onemocnění, u kterých neznáme přesnou příčinu, bohužel neexistuje účinná prevence. Její postup můžete zpomalit a obtíže zmírnit pravidelným cvičením zaměřeným na posilování a protahování svalů v okolí páteře.

Vaše vyhlídky výrazně zlepšuje i včas zahájená léčba. Všímejte si svých obtíží s bolavými zády a nepodceňujte je. V případě podezření na Bechtěrevovu chorobu nebo při jejím výskytu u některého člena Vaší rodiny požádejte svého lékaře o podrobné vyšetření stavu Vašeho pohybového aparátu.

Lidé postižení Běchtěrevovou chorobou se sdružují do „Klubu bechtěreviků“. Účastí na jejich setkání získáte cenné informace, jak se se svou nemocí nejlépe vypořádat.

Doporučujeme

Čtěte více

Bechtěrev a Vánoce u televize? Kompenzujte je cvičením

Těšíte se, až si po předvánočním shonu sednete k televizi a znovu se podíváte...

Bechtěrev je, když.....

Bechtěrevova choroba je chronické, celoživotní onemocnění. Jeho příznaky se...

Bechtěrev na koňském hřbetě – pro i proti

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského sedla. O pozitivním vlivu...

Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc postihuje především páteř...

Bechtěrevici mají zvýšené riziko vzniku osteoporózy

Kosti jsou cílem různých zánětlivých revmatických onemocnění, příkladem může...

Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Syndrom spánkové apnoe se při základním onemocnění bechtěrevem objevuje v porovnání...

Bechtěrevici, cvičte!

Pohyb je jednou z nejdůležitějších věcí, které pro zdraví můžeme udělat. Pro...

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Nadbytečné kilogramy trápí až třetinu dospělé české populace. Je to časovaná...

Bechtěrevikům s bolestmi kloubů a páteře pomůže jóga

Bechtěrevova choroba je zánětlivé onemocnění drobných kloubů páteře. Může vést...

Bechtěreviky trápí špatný spánek. Nové léky jim ale přinesou úlevu

U nové monoklonální protilátky používané v léčbě tzv. ankylozující spondylitidy...

Bechtěrevova choroba: vědci už poznají, koho ohrožuje

Zrádnost Bechtěrevova onemocnění spočívá v jeho pomalém průběhu. Člověk si nemůže...

Bechtěrevova nemoc může negativně ovlivnit i sexuální život

Sexualita je nedílnou součástí života každého z nás a je prakticky každou nemocí...

Bechtěrevova nemoc ohrožuje i srdce

Fakt, že Bechtěrevova nemoc postihuje páteř, je všeobecně známá skutečnost....

Bechtěrevova nemoc: Když imunita vzdoruje

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je forma artritidy, která...

Benigní hyperplazie prostaty

Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je nezhoubné (benigní) onemocnění předstojné...

Bércové vředy

Žilní bércové vředy jsou jednou z komplikací nedostatečné funkce žil na dolních...

Bércové vředy

Bércový vřed (ulcus cruris) je poškození kožního krytu zasahující různě hluboko...

Bércové vředy aneb Když se léčba křečových žil nedaří

Možná jste to už někdy sami viděli: hnisavé místo na kůži nohy, lépe řečeno...

Bércový ekzém vyžaduje komplexní léčbu

Jde totiž o chronický zánět vnějších vrstev kůže, který se objevuje především...

Bere vaše dítě drogy? Obraťte se na odborníky

Skutečnost, že se dítě stane drogově závislým, je noční můrou téměř každého...