Bradavice - proč vznikají a jak se jich zbavit
Bradavice jsou drobné kožní výrůstky způsobené virovou infekcí. Typicky se objevují na prstech, v obličeji nebo v okolí kloubů. Mohou se ale vyskytnout téměř kdekoliv na těle. Parádu s nimi rozhodně nenaděláte.
Bradavice jsou typickým symbolem čarodějnic. Tyto velké kožní výrůstky na nose nebo na bradě jsou jejich poznávacím znamením. Od nepaměti se tak spojují se zlem a ošklivostí. K průkazu čarodějnictví používala svatá inkvizice kromě jiných drastických metod i zabodnutí jehly do bradavice. Jasným průkazem viny byl fakt, že z bradavice netekla krev. O tom, kolik nevinných skončilo kvůli tomuto kožnímu onemocnění a podjatosti tribunálu na hranici, se už dnes můžeme jen dohadovat.
Vznik bradavic a jednoduchá diagnostika
Původcem bradavic jsou viry ze skupiny lidských papilomavirů (HPV). K nákaze dochází nejčastěji přímým kontaktem s bradavicí. Následuje různě dlouhé období množení viru s následným projevením se onemocnění na kůži. Není neobvyklé, že se bradavice objeví i několik měsíců po nákaze. Vzhledem k tomu, že virus lépe proniká do poškozené kůže, vyskytují se bradavice častěji v okolí nehtů, v místě záděr nebo škrábanců. Na jejich vzniku se může podílet také snížení obranyschopnosti organismu. K určení, že se jedná o bradavice, obvykle stačí pohled zkušeného kožního lékaře. V případě nejasností je možné odebrat jednu z bradavic a odeslat ji k histologickému vyšetření.
Jak se bradavic zbavit
K odstranění bradavic se používá několik základních metod. První z nich je potírání roztokem kyseliny salicylové nebo speciálními látkami zabraňujícími množení buněk. Bradavice po několika aplikacích změkne a sama se vyloupne nebo ji lékař odstraní ostrou lžičkou. K rychlejšímu odstranění se používá zmrazení bradavic pomocí kapalného dusíku. Pokud je bradavice natolik veliká, že na ni předešlé metody nestačí, přichází na řadu její chirurgické odstranění.
Prevence je základ
Přenosu viru můžete zabránit tím, že se vyhnete kontaktu s bradavicemi. Používání vlastního ručníku, ponožek i obuvi, by mělo být samozřejmostí. Dostatečně pečujte o svoji pokožku. Pokud je zdravá a udržovaná, je méně náchylná k uchycení papilomavirů a vzniku bradavic. V případě, že se bradavice objeví, nikdy je sami neodstraňujte. Vzniklým krvácením totiž napomůžete k rozšíření virů do okolí. Při všech běžných činnostech je vhodné bradavice preventivně zakrýt náplastí.
Toto časté nevzhledné a velmi nakažlivé onemocnění představuje spíše estetický problém než hrozbu pro naše zdraví. K určení, zda se jedná o bradavice, obvykle stačí jedno vyšetření u odborníka. Pokud máte i vy podezření na to, že výrůstek na kůži může být bradavicí, objednejte se na kožní vyšetření.
(dzit)