Jak zvládnout podzimní virózy?
Podzim je tu. Čekají nás chladné dny, kdy se ordinace začínají plnit nemocnými, přibývá chřipkových i dalších onemocnění. Existuje i na tyto potíže homeopatická pomoc?
Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet?
Přihlaste se zde
Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.
Přihlásit se přes FacebookZadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
Chcete se přihlásit?
Přihlaste se zde
Nemáte účet?
Registrujte se
Podzim je tu. Čekají nás chladné dny, kdy se ordinace začínají plnit nemocnými, přibývá chřipkových i dalších onemocnění. Existuje i na tyto potíže homeopatická pomoc?
Období od podzimu do jara je každoročně spojeno s výskytem viróz a chřipek. Letos odborníci očekávají, že může dojít k nárůstu nemocných s covidem i návratu chřipkové epidemie. Uvádí se, že existuje asi 200 různých druhů virů, které virózy zimního období způsobují. Bakterie jsou spíše druhotným faktorem – postihují sliznice, které jsou již oslabené předchozí virovou infekcí. Snad jedinou výjimku tvoří klasické angíny s čepy na mandlích. Jejich původcem je streptokok, a proto je nutné antibiotika nasadit hned v počátku. V ostatních případech antibiotika příliš nepomohou. Prevenci prostřednictvím očkování prakticky znemožňuje široká škála původců. Jedinou výjimkou je chřipka. Vzhledem k velké proměnlivosti chřipkového viru však ani tato vakcína nemusí být u všech pacientů 100% účinná.
Příznaky těchto onemocnění se často směšují. Ani pro lékaře nemusí být jejich rozlišení vždy jednoduché. V obou případech se ve své podstatě jedná o kapénkové infekce, které se zejména v kolektivech snadno šíří.
Homeopatika lze použít k prevenci. Svoje místo mají ale i v situacích, kdy se objeví první příznaky, případně rozvinuté případy zmiňovaných onemocnění.
K posílení imunitního systému prostřednictvím homeopatie můžeme využít tyto přípravky:
Homeopatické přípravky můžeme použít preventivně v situacích, kdy očekáváme, že by se onemocnění mohla projevit, například hned po prochladnutí. Případně když se následně „necítíme ve své kůži“.
Aconitum napellus 9 C – homeopatický lék užitečný po jakémkoliv silném prochladnutí, například po pádu do studené vody, při nedostatečném obléknutí do mrazivého počasí nebo po profouknutí ledovým větrem. Nemoc pak začíná typicky v noci náhlou vysokou horečkou.
Rhus toxicodendron 9 C – tento přípravek se hodí, když dojde k prochladnutí či promoknutí zpoceného těla, například při sportu, a nastoupí typické bolesti svalů, kašel a vysoká horečka.
Nux vomica 9 C – je to homeopatický lék na onemocnění z průvanu či jiného „ofouknutí“. Nastupující nemoc se projeví pocitem mrazení v zádech, kýcháním, byť ještě bez rýmy, a následně pocitem, že se nemůžeme zahřát. Doprovodnými těžkostmi mohou být i bolesti v zádech.
Ferrum phosphoricum 9 C – přípravek se osvědčil při pocitu vnitřní horkosti, která je předzvěstí nastupující chřipky či virózy. Objevit se může i zarudnutí tváří, ovšem teplota se (zatím) nezvyšuje.
Uvedené homeopatické přípravky je dobré začít užívat hned poté, co začneme mít dojem prvních příznaků. Zpočátku homeopatika berte v hodinových intervalech v dávce pěti granulí, které později prodlužujte. V naprosté většině případů se žádná nemoc neprojeví nebo jen ve velmi mírné podobě.
Pokud choroba již propukla, homeopatika vybíráme podle intenzity horečky. U prudce nastupujícího onemocnění volíme nejčastěji mezi preparáty Aconitum napellus a Belladonna.
Aconitum napellus 9 C – jde o homeopatický lék na rychle se objevující horečky kolem 40 ˚C (typicky nastupují kolem půlnoci). Stav doprovází intenzivní horkost se zarudnutím kůže, ale bez pocení. Dalším příznakem je velká úzkost a obavy nemocného, že trpí některým závažným onemocněním. Dotyčný má také velkou žízeň.
Belladonna 9 C – homeopatický přípravek pomáhá při vysoké horečce, která z nemocného doslova sálá, ten se potí, má zarudlou teplou kůži a lesklé oči. V této situaci se mohou objevit i prudké pulzující bolesti hlavy. Pacient nesnáší hluk a světlo. Dostavuje se i bolest v krku ze suchosti sliznic a silná žízeň.
Ferrum phosphoricum 9 C – již zmíněný homeopatický přípravek se hodí při méně prudkém nástupu nemoci, kdy teploty dosahují maximálně 38 ˚C. Děti start počínající choroby ani nemusí pociťovat. Následně ale mohou zvýšenou teplotu doprovázet bolesti oušek či suchý dráždivý kašel, případně krvácení z nosu.
Bryonia alba 9 C – je homeopatickým lékem na horečky doprovázené bolestmi celého těla. Nemocný se pot a po vypocení se cítí o něco lépe. Bolesti se horší sebemenším pohybem a postižený si může stěžovat i na bolestivý suchý kašel. Volbu tohoto homeopatického přípravku potvrzuje velká žízeň.
Gelsemium sempervirens 9 C – hodí se pro nemocné, kteří jsou při horečkách otupělí, ospalí a stěžují si na třes a slabost končetin. Současně je může trápit i vodnatá a pálivá rýma. Příznakem potvrzujícím nasazení tohoto homeopatka je, když nemocný nemá i přes vysokou horečku téměř žádnou žízeň.
Jak můžeme působení homeopatik doplnit a posílit?
Pro celkovou úlevu se při virózách doporučuje také popíjení horké vody s citronem, medem a skořicí. Tento nápoj hydratuje a zklidňuje podrážděné sliznice hrdla i dýchacích cest a podporuje pocení, které přispívá k eliminaci toxinů.
MUDr. Jaroslav Čupera
Každý rok na podzim vám začne téct z nosu, kýcháte a kašlete. Možná to není...
Svědivá vyrážka, shluk pupínků připomínajících kopřivku, zarudnutí v typických...
Příčiny stresu mohou být různé. Některé odstranit nemůžeme. To je také důvod,...
Někteří alergici nemají klid ani na podzim. Rýmu, začervenalé slzící oči, kýchání...
Počasí se mění, teploty postupně klesají. Mnoho alergiků se tak domnívá, že...
Děti vnímají své rodiče jako ostrov bezpečí, a i když se tak především ti v...
Krátké dny, tma, častý déšť a samozřejmě nepříjemné nachlazení – to jsou známky...
S blížícím se koncem léta si řada alergiků oddechne, protože končí sezona trav....
Ať už je podzimní počasí jakékoliv, vyplatí se nesedět jen tak doma. I na podzim...
Prázdniny jsou pryč, děti chodí opět do školek a škol, dospělí do práce a s...
Revmatoidní artritida může mít značný vliv na kvalitu vašeho života. Dokonce...
Když vstoupíme do prostředí onkologie, ať už jako pacient, nebo jeho příbuzný,...
Celosvětové události v souvislosti se šířením nového koronaviru zasahují velmi...
Čas prázdnin a dovolených je mimochodem výborný čas k tomu, pokusit se o odvykání.
Pokud vám lékař předepíše injekce, které si máte podávat sami, s největší pravděpodobností...
Dny, kdy rtuť teploměru letí vzhůru, bývají pro pacienty trpící chronickými...
Pokud hodláte vyrazit za teplem, vězte, že i vysněná dovolená jednou skončí...
Ošetření u stomatologa je pro mnoho lidí velmi nepříjemným zážitkem i při pravidelné...
Je to tady, rozhodli jste se přestat s kouřením. Možná za sebou máte už několik...
Když na konci května letošního roku oznámili lékaři osmačtyřicetileté Jiřině...
Historie se opakuje a příroda opět zkouší naši trpělivost, zdraví a nervy. Voda...
Oslavy silvestra a příchod nového roku jsou jedno z nejvíce zatěžujících období....
Další vlna pandemie covidu-19 zasahuje do života českých rodin. Únava, suchý...
Dříve lékaři hemofilikům předpovídali, že se nedožijí více než třiceti let....
Schvácenost je jedním z nejčastějších příznaků rakoviny. Bohužel většina typů...
Možná jste to čekali, možná ne, ale je to tak. Jste na vozíku a pravděpodobně...
Růstový hormon je hormon, který přirozeně vyrábí část mozku nazvaná hypofýza.
Podle České asociace pro vzácná onemocnění se za vzácnou chorobu považuje ta,...
O tom, jak vzniká alergie a jak probíhá celá řada alergických procesů, je...
Operovali vám srdce, konkrétně vám byla nahrazena vlastní srdeční chlopeň tou...