Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Krátkozrakost pomůže vyřešit 6D laser i speciální čočka

4.7.2012

Představte si, že by z našeho světa zmizely všechny kontaktní čočky a také laserové operace krátkozrakosti. Co by se změnilo? Na ulici, v kancelářích a v obchodech by se denně míjely zástupy obrýlených lidí. Není to velká nadsázka, vždyť v mnoha vyspělých zemích je krátkozrakých již více než třetina dospělých. Přitom existuje elegantní řešení i pro ty, kdo nemohou podstoupit klasickou laserovou operaci ani nechtějí nosit brýle.

laser_oko
laser_oko

Představte si, že by z našeho světa zmizely všechny kontaktní čočky a také laserové operace krátkozrakosti. Co by se změnilo? Na ulici, v kancelářích a v obchodech by se denně míjely zástupy obrýlených lidí. Není to velká nadsázka, vždyť v mnoha vyspělých zemích je krátkozrakých již více než třetina dospělých. Přitom existuje elegantní řešení i pro ty, kdo nemohou podstoupit klasickou laserovou operaci ani nechtějí nosit brýle. 

Co kazí oči

Náš současný svět a životní styl – změnily se opravdu tak zásadně, že krátkozrakost začíná být pomalu zcela běžným jevem? Podle odborníků je příčinou především to, že většinu svého času trávíme s pohledem upřeným na krátkou vzdálenost – tedy do monitoru počítače a do stránek tištěných knih a dokumentů. „Přesné příčiny vyššího výskytu krátkozrakosti nejsou známy, ale patří mezi ně přílišné dívání se do monitoru počítače a dlouhodobé čtení,“ říká MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., primář a přednosta oční kliniky Gemini. Důležitou roli hraje také genetika: „Pokud máte krátkozraké rodiče, je pravděpodobnější, že i vy sami budete krátkozrací. V jihovýchodní Asii je už nyní mezi školní mládeží více krátkozrakých než dětí bez brýlí. V Evropě je dětí s brýlemi stále ještě menšina,“ dodává MUDr. Stodůlka.

Pečujte o zrak: pomůže oční gymnastika i vitamíny

S vrozenou predispozicí ke krátkozrakosti zděděnou po rodičích nic nenaděláme, ale podle lékařů existují způsoby, jak své oči udržet v co nejlepší kondici. MUDr. Stodůlka zmiňuje zejména následující opatření:

  • snížit zátěž očí – častěji střídat čtení a činnosti u počítače s fyzickou aktivitou;
  • dodávat očím potřebné látky a vitamíny – ideálně obsažené v kvalitní a dostatečně pestré stravě (borůvky, mrkev, brokolice, růžičková kapusta, paprika, špenát, ryby, nejlépe losos a sardinky, krůtí maso);
  • pravidelně se věnovat tzv. oční gymnastice – jde o soustavu očních pohybů, kdy se oči prokrvují a kompenzuje se tak strnulé dívání do jednoho místa na blízkou vzdálenost. Jak provádět některé z nich, naleznete zde: http://www.ulekare.cz/clanek/jak-predejit-unavenym-ocim-z-pocitace-2-cast-10026.

Brýle už nejsou nutnost, ale volba

I když o příčinách krátkozrakosti něco víme, těžko si s nimi můžeme poradit a nezbývá než svému nedostatečnému zraku nějak pomoci. Zatímco dříve bylo jedinou možností nechat si předepsat brýle, ke kterým časem přibyly kontaktní čočky, dnes už celá řada pracovišť nabízí laserové operace dioptrických vad. Pomocí speciálního laseru lékaři seříznou tenoučkou vrstvu oční rohovky tak, že se dioptrická vada oka vyrovná a vy budete opět vidět ostře. 

MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

primář a přednosta oční kliniky Gemini (http://www.gemini.cz/), která provádí operace očních vad v několika českých městech i v zahraničí. 

 

odborník uLékaře.cz

6D laser rychlý jako blesk

Není divu, že možností, kam na laserovou operaci zajít, dnes stále přibývá. Stále se totiž zvyšuje i počet lidí, kteří se se svou krátkozrakostí nehodlají smířit a jsou ochotní zaplatit za svobodu od brýlí i kontaktních čoček. MUDr. Stodůlka, který v České republice jako první provedl bezbolestnou laserovou operaci krátkozrakosti, potvrzuje, že tyto operace jsou stále běžnější: „Důvodem stále se zvyšujícího počtu operací je kromě většího počtu lidí s brýlemi hlavně to, že lidé, kteří se brýlí laserem zbavili, bývají velmi spokojení a svou spokojenost šíří mezi přátele a známé. Špičkové vybavení a zkušenost operatéra jsou základem kvalitního výsledku operace a spokojenosti pacienta.“ Špičkové moderní vybavení přitom zaručí nejen přesnost a kvalitní výsledek operace, ale také rychlost a komfort: tzv. 6D laser dokáže odstranit 1 dioptrii za 1,5 sekundy. Tento přístroj tak přestavuje nejrychlejší a nejpřesnější možnost pro operace očních vad na světě. 

Implantace fakické čočky: řešení pro těžce krátkozraké

První brýle jste začali nosit ve třetí třídě. Dostali jste jednu dioptrii, ale postupem času se dopracovali na devět (deset, dvanáct). Bylo nepříjemné nosit silné brýle, bylo také frustrující si je sundat a kolem sebe vidět jen rozmazané barevné skvrny. I flámování byl problém, protože oči s čočkami k ránu už nesnesitelně pálily, ale bez nich člověk nic neviděl. A nasadit ty nemožné silné brýle? Ani náhodou. Po pubertě se věci postupně zklidnily a dioptrická vada naštěstí ustálila, ale přece – život s těžkou krátkozrakostí není jednouchý.

Pokud jste se v předešlých řádcích poznali, možná stále hledáte řešení pro svou dioptrickou vadu. V případě velkých vad totiž většinou nelze provést laserovou operaci, ztenčení rohovky by muselo být příliš velké. Právě pro vás by mohla být vhodná implantace tzv. fakické nitrooční čočky – řešení, které je finančně náročnější, ale podle těch, kteří se pro něj odhodlali, jednoznačně stojí za to.

Věděli jste, že…

  • ... výskyt krátkozrakosti ve vyspělých zemích během uplynulých čtyřiceti let dramaticky vzrostl? Zatímco v 70. letech byla krátkozraká přibližně jedna čtvrtina populace, dnes je to již celá třetina, podle některých odhadů dokonce již téměř polovina populace.
  • ... výskyt krátkozrakosti se prudce zvyšuje u příslušníků původních „přírodních“ národů, mezi kterými byla dříve velmi vzácná (Eskymáci, afričtí domorodci)?
  • ... podle dostupných údajů bylo před 100 lety ve Spojených státech krátkozrakých jen 5 % populace?
  • ... výsledky některých studií ukazují souvislost mezi krátkozrakostí a vyšší inteligencí? Krátkozrakost u lidí s vyšší inteligencí přitom nezávisí na čase, který daná osoba tráví čtením.

Co vás čeká při zákroku

Při operaci se dovnitř oka vpraví umělá čočka z biokompatibilního materiálu, původní čočka pacienta je přitom ponechána na místě. Implantace fakické čočky se provádí stejně jako laserová operace jen při znecitlivění oka kapkami. Výhodou zákroku je, že je vratný. To znamená, že pokud vám čočka z nějakého důvodu nebude „sedět“, je možné ji nahradit jinou. Kromě krátkozrakosti se touto metodou dá vyřešit i dalekozrakost nebo astigmatismus. 

Implantace fakické čočky vyžaduje od pacienta absolvovat řadu vyšetření a kontrol a také vynaložit nemalý finanční obnos. Za odměnu ale už za pár hodin po operaci bez brýlí místo skvrn kolem sebe uvidíte nezvykle ostré předměty a bude to jeden z nejšťastnějších dnů ve vašem životě.

 (vek)

Doporučujeme

Čtěte více

Kožní útvary zvané moluska umí zlikvidovat homeopatika

Moluska jsou virovým onemocněním, které se v populaci snadno šíří. Komu je nepříjemná...

Kožní vyšetření

Kožní vyšetření se provádí v ambulantním zařízení nebo na lůžkovém kožním oddělení....

Krabičku první pomoci noste i k rybníku

Rybníky, koupaliště a vodní nádrže jsou v létě lákadlem, kterému málokdo odolá....

Královská nemoc hýbala evropskými dějinami

Podle nejznámější přenašečky hemofilie královny Viktorie vznikl pro tuto chorobu...

Krása není doménou jen mladých žen aneb I stárnout je umění

V současné době, kdy nás ze všech stran masíruje kult mládí a nutí nám hodnoty,...

Krásné rty dnes může mít každý – nebojte se estetické výplně

„Když jsi smutná, přidej víc rtěnky a zaútoč,“ říkala už slavná módní návrhářka...

Krásy a rizika zlatého trojúhelníku: Barma, Thajsko, Laos

Pohraniční oblastí mezi Thajskem, Barmou a Laosem se již neline omamná vůně...

Krátké trvání spánku a obezita: role emocionálního stresu u poruch spánku

V minulosti objevilo mnoho epidemiologických studií souvislost, že obezita je...

Krátkozrakost a inteligence často kráčí ruku v ruce

Američtí oftalmologové se nedávno pustili do revize statistik a došli k nečekanému...

Krátkozrakost může souviset se zánětem spojivek

Obrýlený je kdekdo. Ti, kteří mají brýle na očích stále, jsou většinou krátkozrací....

Krátkozrakých dětí přibývá. Je to kvůli mobilům a tabletům?

Při sledování displeje bychom každých 20 minut alespoň na 20 sekund měli odvrátit...

Krátký a nekvalitní spánek přidává kila a škodí srdci

Nedostatek spánku s námi dokáže zacvičit. Co všechno může nevhodný spánkový...

Krávy umí zablokovat šíření borreliózy

Klíšťata původně infikovaná lymeskou borreliózou ztratila „své“ borreliové bakterie...

Krém blokující pyly může zmírnit alergickou rýmu

Léky standardně podávané pacientům s alergickou rýmou u velké části z nich fungují....

Krémy na opalování mohou produkci vitaminu D snížit na nulu

Vitamin D je velmi důležitým prvkem v prevenci osteoporózy. Naše tělo si ho...

Krev

Krev je vazká červená tekutina složená z tekuté plazmy a buněk (červené krvinky,...

Krev v moči? Nikdy nejde o banalitu!

Že vůbec nevíte, jakou barvu má vaše moč? Chyba! Jakýkoliv znepokojivý odstín...

Krev ve stolici může naznačovat střevní zánět

Syndrom dráždivého tračníku, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida. Co je spojuje...

Krev ve stolici? Příčin může být celá řada

<p>Krev ve stolici je bezesporu závažným nálezem a <strong>v každém případě...

Krevní plazma: darovat, či nedarovat? Výhody a nevýhody

Snili jste o tom, že se stanete superhrdinou, který bude porážet padouchy a...