Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Křečové žíly nejsou jen neestetickou záležitostí, ale hlavně zdravotním problémem

Křečové žíly 9.4.2010

Křečové žíly mohou být nejen nevzhledné, ale představují i rizikový faktor pro vznik vážnějších zdravotních problémů, jako je povrchová flebitida, trombóza povrchových žil, nebo dokonce hluboká žilní trombóza. Pokud vás zatím trápí jen estetická stránka křečových žil, máte vlastně štěstí. Pro mnoho lidí znamenají křečové žíly i každodenní bolest a pocit těžkých nohou, oteklé nohy, napuchlé kotníky a únavu.

nohy
nohy

Křečové žíly mohou být nejen nevzhledné, ale představují i rizikový faktor pro vznik vážnějších zdravotních problémů, jako je povrchová flebitida, trombóza povrchových žil, nebo dokonce hluboká žilní trombóza.

Možná máte zatím „jen“ křečové žíly

Pokud vás zatím trápí jen estetická stránka křečových žil, máte vlastně štěstí. Pro mnoho lidí znamenají křečové žíly i každodenní bolest a pocit těžkých nohou, oteklé nohy, napuchlé kotníky a únavu. S výskytem křečových žil jsou spojená i další onemocnění, která mohou už tak nelehký život s těžkýma nohama dále znepříjemnit. Mezi obvyklé stavy spojené s výskytem křečových žil patří:

  • Povrchová flebitida – zánět křečových žil, který se projevuje zarudnutím a bolestivostí v místě povrchového žilního systému. Často se pojí i s následujícím onemocněním.
  • Trombóza povrchových žil (tromboflebitida) – ucpání povrchového žilního systému krevní sraženinou se projeví zarudnutím a často i zatvrdnutím v místě průběhu postižené žíly.
  • Hluboká žilní trombóza (ucpání hluboko uložených žil krevní sraženinou) – vážné onemocnění, které může člověka ohrozit na životě. Lékaři upozorňují, že až 25 % pacientů s trombózou povrchových žil zároveň onemocní také hlubokou žilní trombózou.

Příznaky hluboké žilní trombózy

Krevní sraženina, která ucpe hluboko uložené žíly, jež nejsou na povrchu nohy viditelné, je mnohem nebezpečnější než trombóza žil uložených povrchově. Když se totiž z této sraženiny kousek uvolní, může doputovat až do plicního řečiště, kde pokud omezí průtok některou z důležitých cév, může člověka ohrozit i na životě.

Mezi hlavní příznaky hluboké žilní trombózy, při kterých je nutné okamžitě vyhledat lékařské zařízení, patří následující:

  • barevné změny na kůži jedné nohy (buď zarudnutí, nebo naopak nápadná bledost),
  • na pohmat patrná horkost jedné nohy,
  • silná bolest nohy a citlivost na dotek,
  • otok nohy, kdy obvod jedné nohy (změřený například krejčovským metrem) je větší než obvod druhé nohy.

(vek)

Zdroj:

http://www.news-medical.net/news/20100305/Varicose-veins-may-signal-potential-dangerous-blood-clots.aspx

Doporučujeme