Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Může s nadváhou pomoci homeopatie?

Homeopatie MUDr. Jaroslav Čupera 31.7.2015
Nárůst počtu obézních lidí v populaci se označuje jako moderní epidemie.

Být štíhlý, fit a sexy, to je trend moderní doby. O možnostech použití homeopatie při boji s nadbytečnými kilogramy se dočtete v následujících řádcích.

Nárůst počtu obézních lidí v populaci se označuje jako moderní epidemie a obezita se ukazuje jako velmi důležitý faktor nemocnosti i úmrtnosti.

Pro lepší orientaci 

Obezita je nadměrné ukládání tuku v těle a k jejímu posouzení slouží tzv. BMI index, čili hmotnost vztažená k výšce. Tento index se vypočítá jako hmotnost v kilogramech dělená druhou mocninou výšky v metrech.

 • Normální hodnoty se pohybují v rozmezí 18,5–24,9.
 • Jsou-li nad 25, představují nadváhu.
 • Hodnota vyšší než 35 pak znamená obezitu II. stupně.
 • Údaje nad 40 již naznačují tzv. extrémní obezitu. Ta svého „nositele“ může významně ohrožovat na životě.

Nadváha a obezita s sebou přinášejí řadu onemocnění či sklony k nim. Obecně se průměrná délka života u takovýchto osob významně zkracuje. Hlavními důsledky kil navíc jsou především metabolická onemocnění (metabolický syndrom, cukrovka II. typu, zvýšená hladina tuků v krvi) a onemocnění srdce a cév (ateroskleróza, ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, cévní mozkové příhody). Nezanedbatelný je i vyšší výskyt nádorových onemocnění u těchto osob a samozřejmě celá škála potíží pohybového aparátu.

Příčiny všichni známe

Hlavními „viníky“ obezity jsou následující faktory:

 1. Nadměrný příjem kalorií. Jíme více, než jsme schopni „spálit“ a nadbytek energie pak tělo ukládá ve formě tukových zásob. S vysokým příjmem kalorií nepřímo souvisí i nevyvážená strava či nepravidelný přísun jídla.
 2. Nedostatek pohybu. V posledních letech se stále více lidí snaží o zdravější životní styl a hodně jich sportuje. Nicméně moderní doba je spíše dobou sedavou, kdy se sezení ve školách či u počítače v práci střídá s pobytem u domácích monitorů. 
 3. Genetika. Obezita se sice může vyskytovat v rodových liniích, ale často je to spíše dědičnost, která se vztahuje na způsoby stravování a na tendence k přejídání. 
 4. Některá onemocnění. Typicky je to třeba snížená činnost štítné žlázy, která ovlivňuje schopnost těla spalovat přijatou energii a ta se pak opět ukládá do tukových zásob. Dalším příkladem může být cukrovka čili porucha využití glukózy v těle. Ta může být příčinou, ale (a to častěji) i důsledkem obezity. Kromě toho k nadváze mohou přispět i léky, jako jsou například kortikoidy, některá antidepresiva, antiepileptika či třeba některé léky na cukrovku.

Jak se s kily navíc vypořádat

Navzdory některým reklamám, které se na internetu snadno najdou a s pomocí homeopatie slibují zázraky, nikdo nemůže očekávat, že mu pár kuliček homeopatik do druhého dne vytvaruje postavu z titulních stránek časopisů. Hlavní zásady pro zhubnutí ve stručnosti zní následovně: 

 • Být vzdělaný v otázkách zdravého stravování a pohybových aktivit.
 • Volit vhodnou skladbu potravin a mít rovnoměrně rozdělený příjem.
 • Dodržovat správný pitný režim – tedy zhruba 0,5–0,7 litru vody na každých 15 kg váhy a den.
 • Mít pravidelný pohyb. 
 • Bojovat s případným nedostatkem spánku.

Homeopatie může pomoci v několika rovinách

1. Boj s kyselostí

Je již dlouho známým faktem, že strava s nadbytkem rafinovaných cukrů, tuků, bílé mouky a s převahou průmyslově zpracovaných potravin vede k překyselení organismu. Tělo tento kyselý metabolický „odpad“ ukládá do mezibuněčného prostoru a na něj se pak vážou molekuly vody. Takto často vzniká obezita, která těžce odolává nejrůznějším pokusům o zhubnutí. Zejména diety s nesprávnou skladbou stravy nemají efekt právě proto, že ve svém důsledku jen zhoršují toto překyselení. Kromě správné volby stravy s vyřazením tzv. překyselujících potravin zde zabírají dva léky, které napomáhají obnovení biochemické rovnováhy v těle. Prvním z nich je Natrum phosphoricum 5CH, což je hlavní přípravek, který toto překyselení snižuje. Druhým je Natrum sulphuricum 5CH. Ten zlepšuje funkci jater a žlučníku (čímž povzbudí detoxikaci jater), zkvalitňuje vylučování žluči do střeva a tím usnadňuje zpracování tuků ve stravě. V neposlední řadě umožňuje vyloučení vody vázané v mezibuněčném prostoru. Tyto dva léky je možné užívat každý zvlášť nebo je můžeme podávat i společně.

2. Léčba těla i ducha

Kromě již zmíněné roviny biochemické lze homeopatické léky využít i v mnohem širším kontextu.

 1. Jednak jsou to situační homeopatické preparáty, které jsou indikované v určitých životních situacích, jež vedou k přejídání a tím pádem k obezitě.
 2. Druhou kategorií jsou léky tzv. konstituční, které odpovídají jedincům s určitým psychologickým profilem a s typickými fyzickými vlastnostmi. K těm patří mimo jiné i charakteristické chutě či odpor k určitým potravinám.
 3. Třetí kategorií homeopatických přípravků jsou pak léky konstituční ve vztahu k metabolismu. Skupina preparátů, které ve své molekule obsahují uhlík (bývají označované jako karbonické), má společného jmenovatele a to je metabolismus již „od přírody“ nastavený na ukládání energie do tukových zásob.

Vždy je potřeba k pacientovi přistupovat individuálně a podle toho volit příslušný lék. Správně vybraný homeopatický přípravek v první řadě stabilizuje člověka na psychické rovině a často mu pomůže zbavit se určitých stravovacích návyků (třeba těch souvisejících s tzv. psychogenním přejídáním). Psychická pohoda se pak promítne i do zlepšení metabolismu. Fenoménem dnešní doby je stres, zejména chronický. A je jedno, je-li to stres vědomý, anebo podvědomý – vždy ve svém důsledku vede k ukládání zásob „na horší časy“. I toto je rovina, kde homeopatický lék má své jedinečné a pozitivní působení. V neposlední řadě mohou některé preparáty samy o sobě nasměrovat metabolismus od ukládání ke spalování energie z potravy.

Vybere si každý

Z homeopatických preparátů, které se dají použít k léčbě obezity, zde uvedu jen několik nejdůležitějších. Jejich dávkování je nejvhodnější 1× týdně v ředění 15 nebo 30CH. V některých případech je ale ordinace lékaře-homeopata nezbytná. Dále uvedené léky jsou zaměřené především na osoby, které jsou jinak zdravé. V případě, že se o zhubnutí snaží člověk s nějakým onemocněním, zejména pokud trpí cukrovkou, pak by toto hubnutí měl vždy řídit lékař.

Antimonium crudum je lékem především obézních dětí a mladých lidí s tendencí k přejídání, za kterým stojí vnitřní pocit velké podrážděnosti a stresu. Typické pro ně je „cpaní se bez ladu a skladu“, z čehož pramení dojem těžkosti v břiše – to charakterizují slovy, že jim „to netráví“. Mají sklony k zácpě nebo u nich dochází ke střídání zácpy a průjmu. Nejvíce mívají chuť na kyselé potraviny a jejich typickým rysem je jazyk potažený silným bílým povlakem.

Staphisagria je přípravek pro osoby, které přejídáním řeší pocity ponížení či zneužití a žijí v tíživých vztazích či nepříjemném pracovním prostředí. Někteří odborníci na psychosomatiku tvrdí, že obezita je jen zhmotněný vztek a brnění proti nepřátelskému okolí. Na lidi, kteří potřebují lék Staphisagria, to platí stoprocentně.

Coffea cruda je situačním homeopatickým přípravkem pro osoby velmi vzrušené a nervózní, pro něž je jídlo prostředkem k uklidnění.

Ignatia amara je dalším převážně situačním lékem lidí, kteří se přejídají v důsledku náhlých emočních traumat (rozpady partnerských vztahů, úmrtí blízkých osob apod.). Tyto stavy vedou ke smutku a depresi, jídlo pak představuje rozptýlení a úlevu při rozjitřených náladách. K dalším znakům, které naznačují vhodnost volby tohoto léku, patří mimo jiné velká proměnlivost emocí. 

Natrum muriaticum je preparátem blízkým léku Ignatia, protože odpovídá lidem s tendencí k depresím a k zajídání stresu, smutku a minulých křivd. Charakterizuje je velká touha po slaném, vyhledávání samoty a nesnášenlivost jakýchkoliv pokusů o útěchu. Vinou svého metabolického profilu budou mít sklon především k ukládání tuku v oblasti hýždí a stehen.

Lycopodium je typickým konstitučním lékem s hlubokým metabolickým účinkem u osob, u nichž jsou sklony k obezitě dány především slabostí trávení – to vede právě k ukládání „nadbytku“ ve formě tuku. Charakteristickými znaky těchto jedinců je velká plynatost po jídle, trávicí potíže, které jsou nejhorší po 16. hodině, a časté sklony ke žlučníkovým potížím. Sklon k obezitě u nich podporuje i velká touha po sladkém. Tento přípravek se dá použít i „akutně“, jednorázová dávka 5 granulí léku Lycopodium 30CH pomůže od „neodolatelných“ choutek na zmíněné sladkosti.

Nux vomica se hodí pro obézní jedince, kteří kromě sedavého životního stylu preferují jídla ostrá, kořeněná a tučná. Navíc je rádi kombinují s kávou, alkoholem a cigaretami (ty ovšem též přispívají k překyselení organismu). Z dalších charakteristik lze zmínit autoritativnost, vztek, pokud se objeví odpor, netrpělivost či sklony k zácpě.

Calcarea carbonica je typickým zástupcem výše zmíněných konstitučně-metabolických léků. Metabolismus vhodných příjemců je zpomalený (někdy může jít o sníženou činnost štítné žlázy) a tělo si přebytky ukládá ve formě tukových zásob, typicky na břiše. Nejlépe na něj budou reagovat velmi dobří strávníci, kteří na jídle ocení především kvantitu. Jejich zvláštním rysem jsou chutě na těžko stravitelné věci, jako jsou třeba ústřice anebo syrové brambory.

Sulfur je vhodný pro temperamentní horkokrevné jedlíky, kteří milují tučné, pikantní i sladkosti a rozhodně se nevyhýbají alkoholu. V důsledku svého životního stylu mohou v pozdějším věku trpět metabolickým syndromem a vysokým krevním tlakem. Z dalších tělesných potíží mívají nejrůznější kožní onemocnění, jako jsou ekzémy či akné, nebo také různé formy alergických projevů.    

Boj s nadváhou je ve své podstatě celoživotní a vždy musí zahrnovat správně nastavenou dietu a dostatek pohybu. Ale dobře vybraný homeopatický lék bude v tomto boji vždy dobrým pomocníkem.

Autor článku: MUDr. Jaroslav Čupera Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii.
Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.
Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna
Líbil se vám článek?
+71
ANO NE

Dočteno? Pomůžeme vám
ještě o kus víc.

 • Lékaři všech specializací čekají na váš dotaz.
 • Naplánujte si prevenci s chytrým kalendářem.
 • Objevujte praktické a ověřené tipy od lékařů.
Zaregistrovat se zdarma Přihlásit se

Související články

Homeopatie může pomoci v léčbě neplodnosti

Pokud nemůžete otěhotnět, možná vás už napadlo zkusit ovlivnit neplodnost nějakou...

Homeopatie může pomoci každému, je jen třeba znát její možnosti a omezení

Stále více přibývá lidí, kteří spoléhají na sílu homeopatie. Ta pro mnohé z...

Homeopatie: může pomoci k miminku?

Během několika posledních desetiletí došlo k významnému nárůstu počtu párů,...

Homeopatie není podivínská myšlenka

Každý organismus se snaží uchovat si zdraví a být v rovnováze. Většinou k tomu...

Máte problémy s vlasy? Možná pomůže homeopatie

Potíže s kvalitou vlasů se týkají jak žen, tak mužů. Pro mnohé je to velmi citlivá...

Homeopatická pomoc při zvětšených mandlích a uzlinách

Po prvním ochlazení zpravidla přichází i první vlna podzimních nemocí, mezi...

Jak na úzkosti? Pomoci mohou i homeopatika

Úzkostné stavy v mírné formě občas zažívá každý z nás. Většina lidí určitě zažila...

Jak mohou homeopatické léky pomoci při bolesti břicha u dětí?

Bolest břicha je jedním z nejčastějších trápení zejména mezi školáky a adolescenty....

Játrům pomohou homeopatika

Jaro je období velké zátěže pro játra. Jednu z možností, jak jim pomoci, nabízí...

Homeopatie: po čem sáhnout, když je dítě k neutišení

<p>Všechna miminka pláčou, a to bez výjimky. Některá více, některá méně. K uklidnění...

Doporučujeme

Čtěte více

Může infekční rýma zhoršit průběh alergické, a naopak?

Rhinoviry, viry chřipky a parachřipky a RS viry jsou nejen vyvolavateli onemocnění...

Může kouření chránit před alergií?

Nedávno publikovaná vědecká studie ukazuje, že kouření léčí alergii tak, že...

Může lupénkou trpět i srdce?

Lupénka viditelně postihuje kůži či nehty. V některých případech však může zasáhnout...

Může migréna opravdu snížit riziko vzniku rakoviny prsu?

Hlava vám třeští, žaludek je jako na moři. Migréna. Ale i tato nemoc má světlou...

Může mít člověk deprese a nebýt blázen?

Pojem deprese v souvislosti s nedávným úmrtím Karla Svobody vyvolal mnoho otázek....

Může mobil způsobit rakovinu mozku? Odborníci pochybují

Ředitel prominentního institutu pro výzkum rakoviny v americkém Pittsburghu...

Může nespavost člověku vyhovovat?

V dnešní uspěchané době dává mnoho lidí před kvalitním spánkem přednost plnění...

Může operace bechtěrevikovi narovnat páteř?

Dlouhodobý průběh Bechtěrevovy nemoci a příbuzných onemocnění vystavuje pacienty...

Může práce na směny přispět ke vzniku rakoviny prsu?

Rakovina prsu je celosvětově nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním žen....

Může prolaktin za tvorbu mléka i několik let po odstavení dítěte?

Tvorbu mléka a kojení má většina lidí spojenou s péčí o malé dítě. Přesto se...

Může se narkoman účinně chránit před žloutenkou?

Přenos virové hepatitidy C pohlavním stykem nebo z matky na plod je sice možný,...

Může si za pylovou alergii člověk sám?

Nevýznamnějším znečišťovatelem domácího prostředí je bezpochyby tabákový kouř....

Může sport utlumit sexuální touhu?

Může mít silový nebo vytrvalostní sport vliv na sexuální aktivitu, případně...

Může strava matky ovlivnit vznik alergií u jejího dítěte?

Potrava, kterou přijímá těhotná žena a která přes placentu přechází do krve...

Může těhotenství spustit alergii?

V těhotenství dochází v organizmu ženy k velkým změnám, hormonálním, metabolickým...

Může učitel pomoci alergickému dítěti?

S koncem prázdnin se děti opět vracejí do školních lavic a škola se pro ně na...

Může vás potkat žilní trombóza? Nechte se otestovat!

Lidé trpící křečovými žilami mají asi čtyřikrát větší riziko žilní trombózy...

Může výběr zaměstnání ovlivnit zdraví srdce?

Okřídlené rčení „pracovat srdcem“ není zase tak daleko od pravdy. Zaměstnání...

Může vzniknout návyk na léky proti nevolnosti?

Při závislosti na lécích dochází k ovlivňování centrální nervové soustavy. Mění...

Může za Crohnovu nemoc mykobakterie? Spekulace trvají…

Jak to, že někdo je k rozvoji Crohnovy nemoci vnímavější, zatímco jiný člověk...