Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Nákaza HPV neohrožuje jen ženy. Přibývá případů, kdy vyvolá karcinom v oblasti krku

Očkování proti HPV Mgr. Lukáš Malý 2.6.2024
Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock.com

Na spektrum zhoubných onemocnění spojených s nákazou lidským papilomavirem (HPV) i na způsoby, jak se léčí i jak postupovat v jejich prevenci, jsme se ptali onkologa doc. MUDr. Milana Vošmika z Kliniky onkologie a radioterapie Lékařské fakulty a Fakultní nemocnice Hradce Králové.

HPV už není jen karcinom děložního čípku. Na vzestupu je jím vyvolaný karcinom v oblasti krku

Co patří mezi hlavní rizikové faktory vzniku infekce HPV?

V případě nákazy vysoce rizikovými typy HPV způsobujícími zhoubné nádorové bujení se jedná o sexuálně přenosnou infekci, takže mezi její rizikové faktory je možné zařadit časné zahájení pohlavního života, vyšší počet sexuálních partnerů, nechráněný pohlavní styk, rizikové sexuální praktiky, jako je orální nebo anální sex. Přestože k nákaze dochází nejčastěji v mladém věku, možná je v průběhu celého života, a to i od jediného partnera. Připomeňme, že proti ní není dokonalou ochranou ani kondom. Existují také typy HPV, které nezpůsobují zhoubné nádory, ale třeba slizniční kondylomata v oblasti genitálií a konečníku (anogenitální), případně typy, které způsobují bradavice, u nichž je možné se nakazit přímým kontaktem přes kůži nebo nepřímým kontaktem přes infikovaný povrch. 

Jaká všechna zhoubná a nezhoubná onemocnění může vir způsobit?

Historicky je infekce HPV spojována především s karcinomem děložního čípku u žen. Postupně se prokázal její vliv i u dalších nádorů v anogenitální oblasti, tzn. nádorů pochvy, vulvy, análního otvoru a penisu. V posledních dvou dekádách ovšem zažíváme obrovský nárůst nových případů karcinomů v oblasti krku, především v lokalitě patrové mandle a kořene jazyka (orofaryngu). Data z Národního onkologického registru Ústavu zdravotnických informací a statistiky hovoří o 4% nárůstu těchto nádorů ročně. Již nyní tyto nádory tvoří největší skupinu nádorů v oblasti hlavy a krku. Z výčtu diagnóz plyne, že nádory spojené s HPV se netýkají pouze žen, ale i mužů. 

Screening u děložního čípku má smysl. Největším úskalím je k němu přesvědčit ženy po čtyřicítce 

Proč nelze zavést screening mířený na záchyt infekce ještě před propuknutím onemocnění?

Je otázkou, jestli by měl časný záchyt infekce smysl. Musíme si uvědomit, že do dvou let se odhadem 90 % nakažených jedinců viru HPV s dobře fungujícím imunitním systémem zbaví. Pouze u části nakažených virus v příslušných buňkách přetrvává a ke vzniku nádoru dojde ještě u menší části populace, a to klidně po desítkách let od nákazy. Mluvil bych proto raději o záchytu přednádorových změn, případně časných a dobře léčitelných stadií těchto nádorů. Tímto směrem je také zaměřený screening karcinomu děložního čípku. 

Nakolik je screening karcinomu děložního čípku využívaný a úspěšný?

Pokud se opět podíváme na data z Národního onkologického registru, pak přes stálý nárůst incidence přednádorových změn vidíme, že výskyt invazivní karcinomu děložního čípku klesá a stejně tak i úmrtnost na tuto diagnózu. Screening tedy funguje. Jen musím doporučit ženám ve věku nad 40 let, které občas mají tendenci gynekologa přestávat navštěvovat, aby ve screeningových vyšetřeních z uvedených důvodů pokračovaly.

Očkování podle dat z praxe snižuje riziko vzniku karcinomu děložního čípku na polovinu 

Kromě sexuální abstinence existuje prevence infekce v podobě vakcíny, respektive dvou typů vakcín.

K dispozici jsou vlastně tři vakcíny. První byla bivalentní vakcína proti vysoce rizikovým typům HPV 16 a 18. Jako druhá následovala kvadrivalentní vakcína, které kromě typů 16 a 18 zahrnovala i typy 6 a 11, jež mohou způsobovat nezhoubné změny typu kondylomat apod. Poslední vakcína je nanovalentní a zahrnuje typy 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 a 58, tedy dalších 5 kancerogenních typů HPV.

Jaká je jejich účinnost?

Pro hodnocení účinnosti očkování je nutné stanovit způsob hodnocení. Zmínili jsme se, že karcinom vyvolaný HPV se může vyvíjet v řádu mnoha let až desítek let. Proto řada studií hodnotila výskyt prokázané HPV infekce, výskyt nezhoubných anogenitálních nádorů (zmíněných kondylomat) nebo abnormalit či cytologických změn na děložním čípku, přičemž v očkované populaci je jednoznačně nižší výskyt těchto změn. Pokud se týká samotného karcinomu děložního čípku, nedávno byla publikována data z dánského a švédského registru. Obě práce u diagnózy karcinomu děložního čípku potvrzují významné snížení rizika, tj. přibližně na polovinu. Takže očkování jednoznačně ano, ale současně nezanedbávat ani další preventivní vyšetření.        

Před zahájením sexuálního života je účinnost vakcín proti HPV nejvyšší

V České republice je v současnosti ze zdravotního pojištění plně hrazené očkování dívek a chlapců ve věku 11 až 14 let včetně. Proč v tomto věku?

Doporučení očkování v tomto věku má dva důvody. Jedinci jsou v tomto věku před zahájením pohlavního života, ale také podle studií má očkování v tomto věku nejvyšší účinnost.  

Po čtyřicítce údajně výskyt infekce mezi ženami stoupá. Jaké je pro to vysvětlení? 

V tomto případě bych nemluvil o infekci. Pokud se podíváme na data ještě neinvazivního karcinomu děložního čípku, pak vrchol výskytu je mezi 30. a 35. rokem věku. Výskyt vlastního, invazivního karcinomu děložního čípku je problém především po 40. roce věku. Tento rozpor může být dán i tím, že ženy po 40. roce věku přestávají docházet pravidelně jednou ročně na screeningové cytologické, případně vyšetření HPV v rámci gynekologických prohlídek.

A nebylo by z tohoto důvodu žádoucí zahrnout i jiné věkové kategorie do úhrad očkování?

Nejvyšší riziko infekce HPV je mezi 18. a 25. rokem věku, proto je doporučováno očkování před zahájením pohlavního života. U sexuálně aktivních jedinců je očkování vhodné i ve vyšších věkových kategorií. 

Jakým způsobem se léčí rakovina děložního čípku a jaká je její prognóza?

Časná stadia tohoto karcinomu se řeší operativně. Rozsah operace je dán rozsahem nádoru. Pokročilé nádory jsou pak řešeny radioterapií a systémovou léčbou. Prognóza tohoto onemocnění je také dána rozsahem nádoru. Statistická data říkají, že pět let po léčbě časného stadia žije více než 90 % pacientek, u pokročilého stadia přibližně 60 % pacientek, ale pokud se objeví vzdálené metastázy nádoru, pak se pěti let dožije jen 20 % nemocných žen. Z uvedeného důvodu je tedy jasné, že pokud se má nádor u ženy objevit, je nejlepší ho prokázat co nejdříve, ideálně v přednádorovém stadiu.

Screening v oblasti krku není jednoduchý. Malé nádory se mohou snadno „schovávat"

Jaká je situace u onemocnění vyvolaných HPV u mužů – jak probíhá jejich záchyt? Na rozdíl od žen totiž neabsolvují ani pravidelné kontroly u gynekologa...

U mužů nádor spojený s HPV znamená nádor kořene jazyka nebo patrové mandle, méně často karcinom penisu nebo anální karcinom. Aktuálně HPV pozitivní nádory celkově postihují muže a ženy v poměru 1 : 2. U nádorů v oblasti krku nejsou screeningové programy tak jednoduché, malé nádory mohou být schované v kryptách lymfatické tkáně, často se setkáváme dokonce s postižením lymfatických uzlin, aniž by byl nádor na patrové mandli či na kořeni jazyka viditelný. Protože ani cytologické stěry nejsou efektní, nejsou tyto nádory vhodné k zavedení aktivního screeningu. Musíme ale podporovat osvětu a edukaci, aby kdokoliv, kdo si objeví jakýkoliv podezřelý nález, který by mohl znamenat nádorové onemocnění, vyhledal lékaře a dostalo se mu i časné a účinné léčby.   

S kterými onkologickými onemocněními spojenými s HPV virem u mužů se nejčastěji setkáváte ve své praxi? 

Dříve pacienti s nádory v oblasti krku včetně orofaryngu byli zejména silní kuřáci a často měli blízký vztah k alkoholu. Dnes jsou to mnohem častěji, aktuálně asi v 70 %, pacienti s HPV pozitivními nádory. HPV pozitivní nádory orofaryngu bývají diagnostikovány u o něco mladších pacientů, dobře společensky postavených, aktivních, často sportovců a nekuřáků. Nutno ale také dodat, že mají výrazně lepší prognózu, a proto jsou pokládány za onemocnění zcela odlišné od karcinomu, který není s HPV spojen. Mimo ORL oblasti jsou to pak muži s karcinomy v oblasti anu.

Jsou na obzoru nové léky v léčbě rakoviny spojené s HPV, například terapeutické vakcíny?

Terapeutické vakcíny jsou stále předmětem klinického výzkumu. Věříme, že jsou jednou z možností budoucích léčebných standardů.

Autor článku: Mgr. Lukáš Malý
Líbil se vám článek?
+16
ANO NE

Dočteno? Pomůžeme vám
ještě o kus víc.

  • Lékaři všech specializací čekají na váš dotaz.
  • Naplánujte si prevenci s chytrým kalendářem.
  • Objevujte praktické a ověřené tipy od lékařů.
Zaregistrovat se zdarma Přihlásit se

Související články

Široký pas zvyšuje riziko nádorů a smrti

Ženy s velkým břichem umírají v průměru dříve na zhoubné nádory než ženy s útlejším...

Karcinomy štítné žlázy

Karcinom štítné žlázy je zhoubný nádor. Vzniká tak, že se některé buňky ve štítné...

Očkování proti HPV dosáhlo ve světě skvělých výsledků

Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) přineslo své první plody. Vakcína...

HPV – nakazit se je snadné a chránit se je ještě snadnější

Vir známý jako HPV dokáže napáchat mnoho „neplechy“ – je považován za hlavního...

Nejčastější mýty a fakta o očkování proti HPV

Mnoho lidí si lidské papilomaviry (HPV) spojuje primárně s rizikem rozvoje rakoviny...

Doporučená prevence karcinomu prostaty

Je vůbec možné rakovině prostaty předcházet? Ve většině případů zatím ne, protože...

Jak omezit riziko vzniku rakoviny prsu?

Proč u některé ženy vznikne zhoubný karcinom prsu a u jiné nikoliv? Na tuto...

Dětská lékařka: Ve své ordinaci mám velmi dobrý zájem o očkování proti HPV

Infekce lidským papilomavirem (HPV – human papillomavirus) je v současnosti...

Proč nechat očkovat děti proti HPV? Je to jedna z nejlepších věcí, kterou jim můžete jako rodiče do života dát

Proč byste měli chtít vědět o infekci HPV co nejvíce? Protože se týká všech...

Doporučujeme

Čtěte více

Nachlazení, nebo alergie? Prozradíme, jak snadno určit diagnózu

Ucpaný nos, kýchání, svědění očí, smrkání. Nejednoznačné obtíže, u kterých je...

Nachlazení, nebo chřipka? Naučte se je rozlišovat

Vzbudili jste se s ucpaným nosem, kýcháním a kašlem, máte teplotu a bolí vás...

Nachlazení, viróza, nebo chřipka?

V zimě se potýkáme s různými obtížemi. Častěji než po zbytek roku máme problémy...

Nachlazení? Antibiotikům se vyhněte s pomocí Kaloby

Období od podzimu do jara je v rodinách s malými dětmi spojené s opakovanými...

Nachlazený hemofilik: 8 tipů, jak zvládnout běžné dětské nemoci

Mnoho rodičů malých hemofiliků bývá značně nejistých, pokud jejich ratolest...

Náchylnost seniorů k častým zlomeninám může být způsobena nedostatkem vitaminu D

Dvě zlomeniny během jednoho roku dovedly 65letou paní Janu do ordinace praktické...

Najděte si své očkovací centrum

Nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě můžete u svého praktického lékaře...

Najděte si svou nekuřáckou restauraci

Nekuřácké restaurace si podle průzkumů veřejného mínění přeje většina společnosti....

Najděte svou cestu z úzkosti. Lavekan vás z ní vyvede levandulovým polem

Hledáte lék proti přechodným úzkostem a nemůžete tradičně podávané léky užívat...

Najděte svůj váhový ideál

Vyspělé země dnes zažívají epidemii obezity a většina lidí se shoduje na tom,...

Nákaza pneumokokem: komu může jít o život?

Infekce pneumokokem bývá v jistých případech velmi nebezpečná. Zdravý člověk...

Nákaza pneumokokem: Komu může jít o život?

Infekce pneumokokem bývá v jistých případech velmi nebezpečná. Zdravý člověk...

Nákaza virovou hepatitidou může být závažná v každém věku

Žluté zabarvení kůže a očního bělma, únava, bolesti žaludku, ztráta chuti k...

Nákaza žloutenkou typu C zvyšuje riziko vzniku cukrovky

Lidé ve věku 40 a více let nakažení zároveň virem způsobujícím žloutenku typu...

Nakazil mě kousnutím: hrozí mi žloutenka?

Kousl vás vášnivý partner nebo si v rodině navzájem půjčujete nůžtičky na nehty?...

Nákladnost biologické léčby má své opodstatnění

Ačkoliv se lékaři i farmaceutické firmy neustále snaží vyvíjet a zlepšovat jednotlivé...

Náklady na život s AIDS v Americe: 618 900 dolarů

Tuto částku uvedl ve své práci americký výzkumný tým složený z odborníků několika...

Nákupy pro alergiky dobře zvažte – zdaleka ne vše pro ně určené jim pomáhá

Alergiků ve vyspělých zemích stále přibývá. I když dobrou zprávou může být,...

Nálada pořád pod psa? 8 tipů, jak ji vylepšit ještě dneska

Rady, jak se cítit lépe, slyšíme na každém rohu a znějí často až příliš triviálně....

Nalaďte se na svůj biorytmus

Noční směny v továrnách, služby v nemocnicích, bujaré večírky a v neposlední...