Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Pánské potíže? Homeopatie pomůže nejen se záněty

Homeopatie MUDr. Jaroslav Čupera 31.12.2015

Zdraví a správná funkce mužských pohlavních orgánů jsou odrazem celkové tělesné i psychické pohody dotyčného. Pokud je něco špatně, často dojde k poklesu kvality sexuálního života. Jak si s hlavními, specificky mužskými potížemi poradit za přispění homeopatie, to prozradí tento článek.

Infekce močových cest se u mužů, na rozdíl od žen, objevuje poměrně vzácně. Když už se tak stane, většinou se za ní skrývá nějaký vážnější problém, zejména strukturálního rázu. Mohou to být třeba vrozené poruchy vývodných močových cest, následky zánětů, kameny v močovém traktu nebo i onkologická onemocnění. Zejména pokud se tyto potíže opakují, je namístě podrobné urologické vyšetření. Podle nejvíce postižené části močového ústrojí a podle příznaků lze rozlišit záněty močového měchýře, močové trubice a prostaty. Záněty ledvin a močovodů jsou už jiná kapitola. Všechny tyto potíže a infekce mohou být způsobeny, kromě jiných původců, i pohlavně přenosnými mikroby. Vše je nutné pečlivě vyšetřit a cíleně léčit antibiotiky. Některé problémy ale mohou přetrvávat i přes správně vedenou antibiotickou terapii. Pak je doplňující homeopatická léčba velmi vhodná.

Záněty močového měchýře

Hlavními léky jsou zde:

 • Cantharis – podává se při ostré pálivé bolesti před, během a také po vymočení. V moči může být i krev. Užívá se v ředění 9CH několikrát denně v dávce 5 granulí.
 • Arsenicum album 9CH – vhodný lék tehdy, pokud je bolest během močení, ale i po něm silně pálivá, moč je jako žhavá láva a nemocný je zesláblý a potřebuje teplo celkově i na podbřišek. Dávkování je stejné jako u léku Cantharis.
 • Staphisagria 9CH – je to preparát na bolesti v močové trubici po urologickém vyšetření či operacích nebo prostém cévkování. Dotyčný má často pocit, že neudrží moč.

Záněty močové trubice

Zde je možno homeopatické léky použít buď jako doplněk antibiotické léčby, anebo v případech, kdy potíže přetrvávají i po přeléčení a mikrobiologické výsledky jsou negativní. Homeopatika se poté podávají v ředění 15CH 2× denně 5 granulí.

 • Natrum muriaticum – přípravek lze aplikovat v případě, kdy je výtok z močové trubice bezbarvý nebo mléčně zbarvený. Někdy ale může být i hnisavý a zanechávat žlutavé skvrny na spodním prádle. Stav může být doprovázen řezavými nebo pálivými bolestmi, zejména na konci močení a po vymočení.
 • Mercurius solubilis – předepisuje se, je-li výtok z močové trubice vysloveně hnisavý, většinou zelenožlutý. Dále je přítomen zánět a pálivé bolesti, příznaky se často zhoršují v noci. Jako doprovodný jev se objevují teploty s pocením, které nepřináší úlevu.
 • Pulsatilla – výtok je žlutý, hnisavý, ale v podstatě nedráždivý a je jen málo bolestivý. Nemocný nemá žízeň, ale celkově se zhoršuje chladem v uzavřených místnostech. Stav se zlepší při procházce na čerstvém vzduchu.

Zánět prostaty

Toto onemocnění je samozřejmě nutné přeléčit antibiotiky. V případech chronických infekcí může být terapie velmi svízelná a pak opět mohou přijít ke slovu homeopatika. Způsob podávání je podobný jako při infekcích močové trubice.

 • Pulsatilla – je lékem i na záněty v této oblasti. Kromě typického výtoku a celkových příznaků uvedených u tohoto léku výše jsou zde bolesti v prostatě šířící se do močového měchýře a pánve. Nemocný též cítí bolest v oblasti prostaty po vymočení.
 • Kalium bichromicum – přípravek vhodný při bolesti v prostatě zhoršované chůzí a lepšící se nehybným stáním. Pacient pociťuje pálivé bolesti či má pocity bodání jehlou vyzařující do penisu. Výtok z močové trubice je žlutý, velmi hustý a páchnoucí.
 • Lycopodium clavatum – indikacemi pro podání tohoto preparátu jsou především tlak v prostatě během močení či po něm a také bodavé bolesti v měchýři a konečníku.

Zvětšená prostata

Potíže se žlázou předstojnou se objevují většinou u mužů nad 60 let. Často se vyskytují v kombinaci s jiným onemocněním, jako jsou například metabolické choroby, dále diabetes mellitus, ateroskleróza či některé revmatické nemoci. Pro homeopatickou léčbu jsou vhodné stavy prostého zvětšení, tzv. benigní hyperplazie prostaty. Vždy by ale mělo být provedeno cílené urologické vyšetření, aby se vyloučily jiné nemoci – zejména je-li v moči krev. Zvětšení prostaty se většinou projevuje jako obtížné močení, slabý proud, příliš časté nucení na močení a pocity tlaku v podbřišku. Stav, kdy se zadržuje moč v močovém měchýři, často komplikují záněty. Hlavními léky jsou:

 • Sulfur – je preparátem na prostatu zvětšenou v důsledku překrvení v oblasti pánve, což doprovází pocit tíhy v tomto místě. Při močení jsou pálivé pocity, může je doprovázet i bolest v dolní části zad. Celkový stav i potíže s prostatou se zhoršují teplem. Nejlépe na tento lék reaguje nemocný, který bude mít sklony k obezitě a metabolickým potížím, jako je cukrovka a zvýšená hladina tuků v krvi. Bývá též náchylný ke kožním nemocem, které vždy doprovází pocity pálení a svědění. Tento lék se podává v ředění 15CH 1× týdně (!) 5 granulí, ostatní přípravky zde uvedené se berou ve stejném ředění, ale 1× denně.
 • Nux vomica – je to lék na velmi zbytnělou prostatu, která je při urologickém vyšetření značně bolestivá. Jsou zde bolesti v perineu (tzv. hráz, tedy oblast na spodině trupu mezi zevními pohlavními orgány a řitním otvorem) s neustálým nucením na močení. Proud je přerušovaný a může ho doprovázet i pocit nucení na stolici.
 • Thuya occidentalis – podává se při zvětšené žláze předstojné, doprovázené řezavými nebo pálivými bolestmi při močení. Pro potvrzení volby tohoto léku jsou velmi důležité celkové příznaky, jako je obezita, citlivost na chlad, deprese a sklon k tvorbě bradavic a dalších benigních výrůstků na těle.
 • Baryta carbonica – je vhodný pro starší muže, kteří kromě zvětšené prostaty mají potíže s aterosklerózou a mohou se u nich již projevovat známky demence.
 • Lycopodium – jde o přípravek pro pacienty, kteří udávají noční bolestivé močení s pocity tíhy v oblasti perinea a kteří budou mít v anamnéze onemocnění ledvin, žlučníku anebo například ekzémy.

Problémy s erekcí

Jsou v podstatě dvojího druhu. Jednak jde o potíže s dosažením erekce nebo o neschopnost ji udržet. Příčiny zde mohou být v jiném onemocnění (alkoholismus, nemoci srdce a cév), mohou souviset s užíváním některých léků (například antidepresiv) či nastanou po operaci prostaty. Velmi často za problémy s erekcí stojí psychické faktory, jako je stres, ale též vztahové obtíže. Viníkem bývá i obyčejný strach ze selhání.

 • Argentum nitricum – lék na stavy, kdy v důsledku neustálých rušivých myšlenek chybí chuť na sex a erekce se nedostaví. V pozadí se ale může skrývat obava ze selhání. Hodí se především pro muže celkově velmi úzkostné a zbrklé v každodenních činnostech.
 • Gelsemium sempervirens – vhodný tehdy, vede-li strach z možného neúspěchu také k problémům s dosažením erekce, ačkoliv chuť na sex a touha po partnerce jsou zachované. Obavy v tomto případě muže naprosto paralyzují.
 • Phosphoricum acidum – pomáhá, je-li erekce nedostatečná a krátká, přesto mohou tito jedinci mít poluce. Celkově se cítí slabí, vyčerpaní a malátní, sex vše jen zhoršuje. Pak mohou upadat do ještě hlubších depresí. Za tímto stavem většinou stojí následky vážných onemocnění, přepracování, nadbytek starostí, vztahová zklamání či úmrtí někoho blízkého.
 • Lycopodium clavatum – lék spíše pro starší muže, většinou intelektuálně zaměřené. Touha po sexu je zachovaná, ale erekce je slabá nebo chybí úplně. I drobné vyrušení vede k jejímu ochabnutí.
 • Nux vomica – preparát pro workoholiky, muže přepracované, kteří se „udržují ve formě“ pomocí alkoholu, kávy či cigaret. Bývají vzteklí a dominantní. Erekce u nich snadno mizí i při sexu. Proto vyhledávají jakékoliv přípravky na její zlepšení.
Autor článku: MUDr. Jaroslav Čupera Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii.
Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.
Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna
Líbil se vám článek?
+20
ANO NE

Dočteno? Pomůžeme vám
ještě o kus víc.

 • Lékaři všech specializací čekají na váš dotaz.
 • Naplánujte si prevenci s chytrým kalendářem.
 • Objevujte praktické a ověřené tipy od lékařů.
Zaregistrovat se zdarma Přihlásit se

Související články

Máte problémy s vlasy? Možná pomůže homeopatie

Potíže s kvalitou vlasů se týkají jak žen, tak mužů. Pro mnohé je to velmi citlivá...

Má homeopatie šanci vyléčit to, co medicína neumí?

Každý rok je to stejné: přijde "vaše" období a vy se můžete uškrábat. Zase atopický...

Na záněty uší platí i homeopatie

Bolest uší u dětí je pro spoustu rodičů přímo noční můrou. Zejména pak trpí-li...

Homeopatie může pomoci v léčbě neplodnosti

Pokud nemůžete otěhotnět, možná vás už napadlo zkusit ovlivnit neplodnost nějakou...

Při močové infekci sáhněte po homeopatikách – umí pomoci!

Už zase vás trápí časté běhání na toaletu, bolesti v podbřišku a potíže při...

S jarní očistou organismu pomůže homeopatie

Detoxikační kúry jsou dávné očišťovací techniky mnoha kultur, které se zejména...

Může s nadváhou pomoci homeopatie?

Být štíhlý, fit a sexy, to je trend moderní doby. O možnostech použití homeopatie...

Jak si poradit se zánětem močových cest pomocí homeopatik

Pálení a řezání v podbřišku, pocity, že už nedojdete na toaletu. Většině žen...

Homeopatie pomůže zklidnit naše zažívání (nejen) po novoročních oslavách

Vánoční svátky i vítání nového roku jsou za námi, což se často neobešlo bez...

Homeopatie může pomoci každému, je jen třeba znát její možnosti a omezení

Stále více přibývá lidí, kteří spoléhají na sílu homeopatie. Ta pro mnohé z...

Doporučujeme

Čtěte více

Pankreas

Slinivku břišní pravděpodobně popsal jako první řecký lékař a anatom Herophilus...

Pankreatitida

Pankreatitida je zánět slinivky břišní. Nemoc má podle délky svého trvání dvě...

Pánové, dohladka a bez zranění!

Pořezané tváře dnes již rozhodně k dokonale oholenému obličeji nepatří. Jak...

Pánové, i vás se umělé oplodnění vaší partnerky týká

Na první pohled se zdá, že je to nemožné. Vaše partnerka absolvuje všechna vyšetření,...

Pánové, kontrola nutná!

Žádný z mužů si nemůže být před tímto nebezpečím jistý, přitom jen málokterý...

Pánové, máte potíže s erekcí? Někdy za to může nemocné srdce

Občasné mužské „selhání“ není žádná tragédie. Může souviset s nadměrným popíjením...

Pánové, na slovíčko: Návod, jak zkontrolovat varlata

Samovyšetření je účinný a snadný způsob, jak zabránit zhoubnému onemocnění....

Pánové, na slovíčko: Saháte si pravidelně na svá varlata?

Rakovina varlat se nejčastěji vyskytuje u mladých mužů. Pro uzdravení jedince...

Pánové, rakovina prostaty již není nemocí stáří!

Počet pacientů nízkého věku s diagnózou karcinomu prostaty se za posledních...

Pánové, trápí vás potíže s močením? Nechte si zkontrolovat prostatu!

V prostatě může dojít k řadě procesů, které mají podobné příznaky jako rakovina,...

Papája pomůže zahojit ránu

Ochutnali už jste někdy papáju, sladké žlutooranžové ovoce? Tahle exotická pochoutka...

Pár cigaret a bechtěrev přijde rychleji

Pokud trpíte Bechtěrevovou nemocí a holdujete tabákovým výrobkům, pravděpodobně...

Pár fíglů, jak vyzrát na ztuhlá záda

Máte někdy pocit, že jste na revma sami? Nejste! Jsme tu s vámi. A právě teď...

Paradentóza

Paradentóza nebo parodontitida je chronické onemocnění zubního lůžka. Typicky...

Parazitární nemoci střeva

Parazitární nemoci nepazří mezi příliš častá onemocnění, je však vhodné na ně...

Parazité - nechtěné suvenýry v lidském těle

Není to příjemné pomyšlení, ale faktem je, že v našich střevech i jiných orgánech...

Parazité městských holubů – zdravotní rizika pro člověka

Městské populace zdivočelých holubů se skládají z potomků holuba skalního (Columba...

Parazitofobie aneb Když vás ovládne strach

Máte-li pocit, že se vám pod kůží pohybují nezvaní hosté, že vám tělo zaplavují...

Parfém není nejvhodnější dárek pro ženu s alergií

Žena by měla vonět, i kdyby na chleba nebylo. Staré přísloví s přídechem elegance....

Parkinson postihuje celého člověka. Jak pracovat na té části nemoci, která je méně vidět

Ač nepatří k nejviditelnějším, jsou psychické obtíže součástí Parkinsonovy choroby....