Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Patří čínská medicína do českých nemocnic?

Helena Novotná 22.6.2015

Odběry krve, sonografie, lůžkové oddělení, pavilón tradiční čínské medicíny… I tak by v budoucnu mohly vypadat informační tabule v českých nemocnicích. Zatím je však čínská medicína stále alternativním léčebným směrem, o kterém se vedou zanícené debaty mezi laiky i odborníky.

cinska_medicina
cinska_medicina

Odběry krve, sonografie, lůžkové oddělení, pavilón tradiční čínské medicíny… I tak by v budoucnu mohly vypadat informační tabule v českých nemocnicích. Zatím je však čínská medicína stále alternativním léčebným směrem, o kterém se vedou zanícené debaty mezi laiky i odborníky.

Tradiční čínskou medicínou jsou nazývány rozličné techniky tohoto lékařství, z nichž některé mají za sebou historii a vývoj přes tři tisíce let. Lékaři tohoto směru se snaží brát pacientovo tělo jako celek, kde vše souvisí se vším. Stejně jako v západní medicíně i zde se vychází z komplexního vyšetření a léčby, důraz je kladen i na prevenci. Ovšem pak už se přístup poněkud mění.

Důležitá energie 

Hlavní principy diagnostiky a léčby vycházejí z jiných filosofických a vztahových základů než západní medicína, ale mají své vnitřní výchozí předpoklady a provázanost, které jsou schopné (podobně jako u západní medicíny) předpovídat vývoj poruch, nemocí, výsledky léčby apod. Stavebním kamenem jsou teorie energetického základu všech pochodů v těle, vzájemného vztahu ženského jin (yin) a mužského jang (yang) a pěti fází. Energie čchi v každém lidském těle proudí v daných akupunkturních drahách. Na těch leží body, které mají vnitřní propojení s příslušnými tělesnými orgány. Pomocí těchto bodů lze údajně rozproudit tok energie, dají se odhalit zdravotní potíže a následně je řešit. Tolik teorie v kostce. Zastánci čínské medicíny a část jejich pacientů tvrdí, že tento přístup funguje. Odpůrci poukazují na chybějící důkazy v podobě seriózních odborných studií. Navíc tvrdí, že nelze dokázat existenci akupunkturních drah ani důležitých bodů, natož vědecky ověřit ona zásadní spojení s vnitřními orgány. 

Názor odborníka MUDr. Petra Hoffmanna

Váhavé nakročení dobrým směrem

Tradiční čínská medicína dnes již nepatří do alternativních směrů. V civilizovaném světě je chápána jako komplementární, čili doplňková (například k našemu západnímu léčitelství). Každá medicína má totiž vždy svoje limity a hranice, a i když se provádí sebelépe, má maximálně 80% úspěšnost. Tradiční čínská medicína určitě je a bude obohacením a rozšířením možností péče o naše zdraví. To pochopili např. v sousedním, zdravotnicky vyspělém Německu a již více než 30 let je zde tento směr provozován na klinikách a v soukromých akreditovaných pracovištích s tím, že je hrazen zdravotními pojišťovnami, buď částečně, nebo dokonce u určitých nemocí i zcela. Němečtí zdravotničtí ekonomové si totiž dobře spočítali, co vyjde stát (čili daňové poplatníky) levněji a efektivněji, a drží se Hippokratovy zásady: Je jedno, jakou metodou pacienta vyléčíte, důležité je, aby se uzdravil! Tož i my začínáme „objevovat Ameriku“, a jak se zdá, bude to ještě dlouhá cesta…

Patentní medicína.cz

 

Kde je pravda?

Ještě větší spory se vedou o hodnověrnost konkrétních metod. K těm hlavním patří akupunktura, akupresura, moxa čili aplikace tepla, čínská fytoterapie neboli podávání bylin, masáže, změna stravy a životního stylu a speciální cvičení. Kromě akupunktury neboli zavádění jehel jde převážně o jemné a šetrné techniky. Přestože léčitelé vyškolení ve výše uvedených a mnoha dalších čínských léčebných postupech přísahají na jejich účinnost, odborníci moderních směrů oponují neprokázanými dopady a veškeré tyto metody považují za nevědecké.   

Zájem trvá

Je jasné, že rozepře a diametrálně odlišné nahlížení různých lidí na postupy a výsledky tradiční čínské medicíny budou trvat i nadále. Nelze ovšem popřít fakt, že míst nabízejících tyto služby stále přibývá. Zájemci mohou absolvovat mnoho druhů procedur, ti, kteří chtějí služby poskytovat, zase různá školení, kurzy, či dokonce školy. Kromě samotných léčebných technik učí čínská medicína i určitému přístupu k pacientům. Tedy brát v potaz proměnlivost nemoci, sledovat všechny orgány, nejen ten nemocný, pokusit se zpět nastolit soulad organismu. A to hlavní? Posilovat víru pacienta v uzdravení, přistupovat k němu zcela individuálně a nic neuspěchat. 

Fungovalo by to? 

Před časem proběhla tiskem zpráva o tom, že Fakultní nemocnice v Hradci Králové chystá netradiční projekt – chce postavit kliniku tradiční čínské medicíny a propojit západní a východní styly léčby. Na zkoušku bude nejprve otevřena ambulance vedená odborníky z Číny. Co přinese tento krok pacientům? Kdo o pomoc tohoto alternativního směru stál nebo stojí, už si svého léčitele našel nebo tak může učinit v kterémkoli větším městě. A je vůbec toto propojení možné vzhledem k tomu, že mnoho klasicky vystudovaných lékařů pohlíží na čínskou medicínu minimálně jako na nevěrohodné učení?

Názor odborníka MUDr. Ondřeje Tomana

Ambulance neurologie, chiropraxe a akupunktury, Neratovice

Účinný bonus navíc, nikoli všelék

Tradiční čínská medicína je nesmírně přesně a detailně propracovaný systém. Ten, prakticky v nezměněné podobě od doby svého vzniku před několika tisíci lety, pomohl již velkému množství pacientů. Jde tedy o metodu absolutně ověřenou časem. Po 15 letech studia čínské medicíny a zároveň aktivní praxe v západním lékařství musím říci, že mnohé zpočátku nepochopitelné (vzhledem k jinému pohledu na pacienta i syndromy onemocnění) je vlastně dosti logické i z našeho, „vědeckého“ pohledu. Například nikdo asi nenamítá nic proti působení akupunktury na bolest či alergické projevy, ale možnosti ovlivnění jsou daleko širší – od autoimunitních onemocnění po řešení složitějších vztahů mezi orgány. Po opakovaných návštěvách Číny, kde model prolínání se metod čínské a západní medicíny funguje dobře, jsem jednoznačně pro rozvoj tohoto směru i v českých nemocnicích. Je však nutné mít na paměti, že výchova odborníků trvá mnoho roků (dle mého názoru i více než 10 let) a také že vše čínským léčitelstvím řešit nelze. Mnoho akutních či rozvinutých onemocnění zvládnou zásadně a pouze postupy západní medicíny. Ovšem i zde bývá podpora tradiční čínské medicíny více než vítána.

Bolesti páteře.cz

 

Doporučujeme

Čtěte více

Pásový opar – nemoc, která dokáže život pěkně zkomplikovat

Pásový opar je sám o sobě dost nepříjemné onemocnění. Jeho průběh ale často...

Pásový opar číhá především na oslabené a starší jedince

Pásový opar je virové onemocnění, které se projevuje rozsevem bolestivé vyrážky...

Pásový opar hrozí téměř každému – některým ale více!

Nejde o „vyrážku“, ale o závažnou bolestivou nemoc s celou řadou komplikací,...

Pásový opar může vážně poškodit zrak!

Takzvaný herpes zoster ophthalmicus – neboli oční pásový opar – je způsoben...

Pásový opar po očkování? Stane se, ale průběh je lehčí

Každý třetí Čech během svého života onemocní pásovým oparem. Nyní existuje možnost...

Pásový opar zanechává jizvy – hlavně u lidí, kteří o pokožku nepečují

Zabraňte vzniku jizev po puchýřcích předem nebo podstupte účinná opatření, která...

Pásový opar: očkování nepřemůže!

Jeden virus, dvě nemoci. Nepříjemné neštovice i bolestivý pásový opar má na...

Pásový opar: samoléčba v 5 krocích

Pásový opar je virové onemocnění, které se projevuje nepříjemnou a bolestivou...

Pásový opar: vrací se častěji, než myslíte

Ten, kdo jednou prodělá tuto bolestivou nemoc, by ji nechtěl absolvovat znovu...

Pátá, šestá a sedmá nemoc – méně známé infekce pod drobnohledem

Už jste někdy slyšeli o syndromu ruka-noha-ústa? Které dětské infekční onemocnění...

Patříte mezi kardiaky? Nezapomeňte na očkování proti chřipce!

Je známo, že chřipka je onemocnění, které může v nejhorším případě i zabíjet....

Patříte mezi kýchače, nebo zablokované? Zjistěte to

V české i celosvětové populaci je mnoho lidí, kteří trpí alergickou rýmou. Jak...

Péct, či nepéct při IBD cukroví? Známe odpověď!

Neumíte si představit Vánoce bez rozpálené trouby a cukroví, které sladce provoní...

Péče o inkontinentního člověka vyžaduje často velké nasazení

Inkontinence nepřináší starosti pouze osobě, která samovolným únikem moči trpí,...

Péče o intimní partie: Jak vylepšit vzhled a zmírnit poporodní obtíže?

Péči o pleť a viditelné části těla považuje za běžnou součást života většina...

Péče o otevřené rány. Co pomáhá a čím si naopak uškodíte

Ošetřit otevřenou ránu je relativně snadné. Správné ošetření významně ovlivňuje...

Péčí o ústa dbáte o své celkové zdraví. Jak při ní postupovat co nejúčinněji?

Pokud platí, že oko je do duše okno, pak ústa jsou do našeho organismu dveřmi...

Pečlivý výběr dárce krve minimalizuje riziko nákazy nejen žloutenkou

Virová hepatitida je zákeřné onemocnění, před kterým je třeba se mít na pozoru....

Pečujete o blízkého člověka? Nebojte se požádat o zákonný finanční příspěvek

Na určitou dobu svého života se může stát pečujícím kdokoli z nás. Protože to...

Pečujete o dlouhodobě nemocného? Zařaďte do jeho jídelníčku speciální výživu

Jakékoliv onemocnění klade zvýšené nároky na organismus. Tělo potřebuje sílu...