Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Podzim je tady – jak můžeme podpořit svou imunitu?

Homeopatie MUDr. Jaroslav Čupera 27.9.2021
Imunitu můžeme definovat jako schopnost těla rozpoznávat a bránit vlastní buňky

Posilování imunitního systému s cílem předcházet virózám je pro mnoho z nás v podzimních měsících důležitým tématem. Jak lze pomoci naší obranyschopnosti s využitím homeopatik?

Chřipka, kašel, rýma, případně přímo onemocnění covid-19 jsou nepříjemnými záležitostmi a v současné době téměř strašáky. Často se můžeme setkat s tvrzením, že silný imunitní systém je dostatečnou prevencí většiny těchto chorob. 

Již zakladatel moderní mikrobiologie Louis Pasteur na sklonku svého života tvrdil, že bakterie jsou spíše důsledkem nemoci než jejich příčinou. Na počátku je oslabený organismus, který umožní virům či bakteriím vyvolat nemoc. Nicméně je nutno dodat, že neméně důležitá je i virulence (schopnost patogenu vyvolat onemocnění) daného viru či bakterie, protože v některých případech nemoci nezabrání ani sebesilnější imunitní systém.

Co je vlastně imunita

Imunitu můžeme definovat jako schopnost těla rozpoznávat a bránit vlastní buňky, odhalit a zlikvidovat všechny škodlivé substance nezávisle na tom, jestli se jedná o viry, bakterie, alergeny, či jiné toxiny. Ovšem považovat imunitu jen za schopnost bránit tělo před škodlivými zárodky je poměrně zjednodušující.

Imunitní systém je tvořen orgány, jako je například slezina a brzlík, tkáněmi, jako jsou lymfatické cévy a uzliny a kostní dřeň. Dále buňkami, jako jsou například bílé krvinky, a také složitým mechanismem chemických působků, což vše musí účinkovat jako celek. Imunita musí být v rovnováze tak, aby poskytovala dostatečnou ochranu proti infekcím, ale aby taky nevedla k přehnaným reakcím, jako jsou alergie či autoimunitní onemocnění.

Mezi známky narušeného imunitního systému patří:

 • časté, opakované nebo dlouhotrvající infekce,
 • obtížně léčitelné infekce,
 • obtížné hojení i drobných poranění či operačních ran,
 • celková slabost, únava a nevýkonnost,
 • nechutenství, nauzea, zácpa či naopak průjem,
 • abnormální reakce imunitního systému, jako jsou alergie a autoimunitní onemocnění (například ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, revmatoidní artritida apod.).

Zaměřit se jen na „posilování“ imunity nemusí vždy vést k úspěchu a u některých jedinců naopak může dojít k vyprovokování či zhoršení již existujícího autoimunitního onemocnění. Zdravý imunitní systém by proto měl vyplynout z celkově zdravého životního stylu.

Z homeopatického hlediska můžeme použít některé přípravky pro přímou podporu imunity, ale důležitější je celkově stabilizovat daného člověka, a to předpisem tzv. terénního léku, který harmonizuje psycho-neuro-endokrinně-imunologickou osu a ve svém důsledku tak zlepší odolnost vůči stresu i nemocem.

Homeopatika na podporu imunity

Homeopatické přípravky pro přímou podporu imunity jsou následující:

Echinacea angustifolia 5 C – má výrazný efekt na protibakteriální imunitu, stimuluje makrofágy (skupina bílých krvinek, které pohlcují cizorodé látky) a tzv. NK-buňky (skupina bílých buněk schopných zabíjet některé buňky infikované virem či nádorové buňky). Celkově posiluje obranyschopnost a někdy se používá i u onkologických pacientů. 

Phytolacca decandra 5 C – „čistí“ lymfatické cesty v oblasti hlavy a krku a tím zlepšuje funkci imunitního systému. Vhodná je například při opakovaných angínách. 

Ferrum phosphoricum 5 C – má protizánětlivý účinek na sliznice dýchacích orgánů a zlepšuje funkci imunitního systému tím, že odstraňuje volné radikály čili molekuly poškozující tkáně. 

Výše zmíněné přípravky podáváme třikrát denně v dávce pěti granulí. 

Oscillococcinum – jde o homeopatický lék podporující všeobecnou protivirovou imunitu. V rámci běžné prevence infekčních onemocnění je vhodné užívat jednou týdně jednu tubu.

Influenzinum 9 C – homeopatikum se připravuje z aktuální protichřipkové vakcíny. Představuje homeopatickou cestu k podpoře imunitního systému přímo proti virům chřipky. Doporučené dávkování je jedenkrát týdně deset granulí.

Terénní homeopatické léky

V praxi jsou nejčastěji používána tato homeopatika:

Arsenicum album – homeopatický lék pro děti trpící na infekce horních cest dýchacích, záněty uší, které se kombinují se sklony k alergiím a astmatu. Nemoci jsou u nich zejména zpočátku charakteristické nevelkou produkcí sekretu, který je pálivý a odírající. Bolesti jsou vždy intenzivní a zlepší je teplo. Celkově jsou to děti slabé, hubené, snadno unavitelné a velmi zimomřivé. Potíže se obecně horší chladem a lepší se teplem ve všech formách. Pokud se objeví kašel, je agresivnější vleže či po půlnoci.

Calcarea carbonica – přípravek vhodný pro děti či osoby podsadité konstituce, které trpí na opakované infekce dýchacích cest, nejčastěji jako důsledek chladného počasí. Sužují je především opakované angíny, záněty středního ucha a bronchitidy. Často u nich najdeme zvětšené krční mandle, lymfatické uzliny a hustý hlen. Celkově bývají bledí, slabí, nevýkonní, obézní a s ochablým svalstvem. Lehce se unaví a zpotí, především na hlavě. Suché a teplé počasí jim dělá velmi dobře.

Calcarea phosphorica zabírá u dětí, které jsou spíše hubené a mají též alespoň mírně zvětšené lymfatické uzliny. Bývají citlivé na chlad, vlhko a změny počasí. Ve škole mají problémy s udržením pozornosti, jsou neklidné a neposedné.

Phosphorus je určen pro děti velmi citlivé jak po tělesné, tak emoční stránce. Snadno krvácejí z nosu a rýmy u nich sestupují na průdušky. Nastupuje kašel, který se horší mluvením, smíchem či vleže. Celkově těmto jedincům nesvědčí chlad, i když sami vyžadují studené nápoje.     

Pulsatilla – přípravek pro děti trpící často na záněty dutin, uší či průdušek. Jejich sliznice bývají postiženy hustým žlutým sekretem, který ale v noci vysychá. Nos se pak ucpe nebo se případný kašel mění na suchý. Všechny potíže se zhoršují v teple, během noci nebo konzumací tučného jídla. Zlepší se mírným pohybem a na čerstvém vzduchu. Celkově jsou tyto děti plačtivé, náladové, neustále se dožadují pozornosti a mazlení. Nemají pocity žízně a s pitným režimem jsou na štíru. 

Silicea – homeopatický lék pomáhající jedincům křehkým, jemným, se světlou pletí. Jsou velmi citliví na chlad a bývají nemocní prakticky celou zimu. Trápí je hlavně hnisavá onemocnění horních cest dýchacích a hnisání obecně (i u drobných poranění). Hlen v dýchacích cestách je řídký, nepříjemně páchnoucí. Jsou to děti, které se silně potí, především na hlavě a nohách, přičemž pot nehezky páchne. Také jsou velmi zimomřivé a vždy musí nosit pokrývku hlavy a hodně teplé oblečení. Mívají potíže s malou sebedůvěrou, ale co se týče školních věcí, dovedou být hodně paličaté.

Thuya occidentalis zabírá u osob trpících záněty dýchacích cest se zelenožlutým sekretem. Mohou mít též silně zvětšené lymfatické uzliny a mandle, případně polypy na sliznicích. Jejich potíže se zhoršují v chladném a vlhkém prostředí, stav se lepší při suchém počasí. Tento lék je vhodný pro osoby, které bývají velmi často nemocné, kdy v podstatě jedno onemocnění následuje za druhým. Často mívají v anamnéze zaznamenanou velkou spotřebu antibiotik a obecně konvenčních léků.

Homeopatika z této skupiny se obecně podávají v ředění 15 C, zpočátku i jednou denně pět granulí, při zlepšení se dávka redukuje na jednou týdně pět granulí. Jsou zde ovšem uvedena jen ta v praxi nejčastěji používaná, jinak je vhodná návštěva lékaře homeopata.

Co dále dělat pro zlepšení obranyschopnosti?

 • Pravidelně cvičte – nejlépe lehká aerobní cvičení, ale prospěšná je například i jóga.
 • Dodržujte pitný režim – nejlépe poslouží čistá voda, pomůže dostatečné hydrataci sliznic, buněk i detoxikaci odplavením škodlivých substancí.
 • Dopřejte si dostatek spánku – je důležitý pro regeneraci, ale i pro snížení stresu.
 • Dopřejte si stravu s omezením jednoduchých cukrů, tuků a průmyslově zpracovaných potravin – tato strava výrazně oslabuje správnou funkci imunitního systému.
 • Dbejte na dostatek vitamínů, minerálů, ovoce a zeleniny.
 • Zanechejte kouření a omezte alkohol.
 • Redukujte stres – možností je mnoho včetně meditačních cvičení.

Vhodné doplňky stravy

 • Vitamin A. Studie ukazují, že tato látka snižuje tendence k zápalům plic, ale zvyšuje sklony k nachlazení. Jeho použití je proto poněkud kontroverzní.
 • Vitamin C. Prokazatelně zmírňuje příznaky nachlazení, zkracuje dobu trvání nemoci a obzvláště vhodný je při stresu. Pro děti se doporučuje při nastydnutí alespoň 200 mg na den, u dospělých i třikrát denně 1000 mg.
 • Vitamin D. Jeho nedostatek zvyšuje náchylnost k infekčním chorobám. Užívání tohoto vitamínu coby doplňku stravy je však vhodné spíše v zimních měsících, kdy je málo slunečního svitu.
 • Zinek. Snižuje intenzitu a zkracuje délku trvání nemoci, ovšem při dlouhodobé konzumaci naopak může funkci imunitního systému zhoršit.
 • Beta-glukany. Mnohé studie dokazují, že jsou pravděpodobně v podpoře imunity prospěšné.
 • Probiotika. Pravidelné užívání je pro funkci obranného systému prospěšné, protože probiotika zlepšují funkci a obranyschopnost střevní sliznice.

MUDr. Jaroslav Čupera 

Autor článku: MUDr. Jaroslav Čupera Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii.
Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.
Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna
Líbil se vám článek?
+3
ANO NE

Dočteno? Pomůžeme vám
ještě o kus víc.

 • Lékaři všech specializací čekají na váš dotaz.
 • Naplánujte si prevenci s chytrým kalendářem.
 • Objevujte praktické a ověřené tipy od lékařů.
Zaregistrovat se zdarma Přihlásit se

Související články

Chřipka a nachlazení – jak podpořit imunitu

Jakmile na podzim zajde sluníčko a trochu zaprší, začnou se školy, školky i...

Až se podzim zeptá, co jste pro svou imunitu dělali v létě

Jaký je zaručený recept na posílení obranyschopnosti do chladných měsíců? Jsou...

Posilněte na podzim imunitu správnými potravinami

Udržte podzimní chřipky a nachlazení pod kontrolou. S pomocí několika zázračných...

Alergie s podzimem nekončí

Barevné listí, zkracující se dny a častý déšť. Mnoho alergiků se na podzim raduje,...

Staráte se dobře o svou imunitu?

Pojem imunita je jedním z nejskloňovanějších slov v souvislost se zdravím a...

Podzim bez kapesníku? Připravte imunitu před obdobím viróz

Využijte ještě klidu prázdnin a začněte postupně budovat svoji imunitu. Podzimní...

I podzim může být pro alergiky nepříznivým ročním obdobím

Máte alergii? Pak je nutné být ve střehu celý rok. Ani podzim totiž není pro...

Podzim a zdraví: Nakopněte imunitu pohybem, vitamíny nebo očkováním

Jaká onemocnění jsou typická na podzim, jak jim předcházet a jak je léčit? Přečtěte...

Jak nakopnout imunitu před sychravým podzimem?

Již brzy se teplota nenávratně propadne a studený vichr oznámí příchod podzimu....

Kardiaci pozor: podzim srdci nepřeje!

Období, kdy listí hraje všemi barvami, je opět tady. Ovšem nejen se všemi svými...

Doporučujeme

Čtěte více

Podpůrný přípravek pomohl v boji s nežádoucími účinky léčby

Cukrovka je nejčastější příčinou tzv. neuropatie, poškození struktury a funkce...

Podrážděná pokožka? Méně péče znamená více!

Začervenalé skvrny, suchá místa, svědící plochy. Pokud nastanou problémy s kůží,...

Podvěsek mozkový se dá „vytrénovat“

Růstový hormon ovlivňuje metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin. Má přímý vliv...

Podvýživa nemusí být jen nízká hmotnost

Podvýživa je běžným příznakem pokročilého stadia nádorového onemocnění, avšak...

Podvýživa ohrožuje plodnost

Není náhoda, že za symbol plodnosti bývají považovány kypré ženské tvary zpodobněné...

Podvýživa představuje problém i ve vyspělých zemích

Navzdory obecnému mínění je podvýživa u starších pacientů podstatně větším problémem...

Podvýživa u Crohnovy choroby – viník mnoha problémů

Již v roce 1932, kdy byla Crohnova nemoc poprvé popsána, byl úbytek na váze...

Podzim – ideální čas zregenerovat svou pleť

Naše pokožka dostává během extrémních letních teplot a intenzivního slunečního...

Podzim a zdraví: Nakopněte imunitu pohybem, vitamíny nebo očkováním

Jaká onemocnění jsou typická na podzim, jak jim předcházet a jak je léčit? Přečtěte...

Podzim bez kapesníku? Připravte imunitu před obdobím viróz

Využijte ještě klidu prázdnin a začněte postupně budovat svoji imunitu. Podzimní...

Podzim nastává. Zvládněte nachlazení a chřipku s přehledem.

Nastává období, kdy je třeba již naplno myslet na prevenci viróz i chřipky jako...

Podzim v ambulanci alergologa

Jaro je pro mnoho alergiků začátkem pylové sezony, která pokračuje a ještě se...

Podzim v přírodě má svůj půvab, ale také určitá zdravotní rizika

Pobyt pod širým nebem dokáže osvěžit, pomůže načerpat sílu a může nabídnout...

Podzim ve znamení vlhka, plísní a alergií

Pojem plísně je často používán jako synonymum pro houby. Jsou schopny přežívat...

Podzimní deprese mohou vést až k onemocnění srdce

Máte na podzim a v zimě zvýšenou chuť k jídlu, přibýváte na váze, chce se vám...

Podzimní deprese nebo nachlazení? Vyžeňte je vhodnou stravou

Možná už jste někde zaslechli, že každá látka může být lékem, ale také jedem....

Podzimní nastartování imunity

S příchodem podzimního ochlazení nám přichází na mysl tradiční otázka: Jak se...

Podzimní nemoci a homeopatie

Prázdniny jsou pryč, děti chodí opět do školek a škol, dospělí do práce a s...

Podzimní očkování vás ochrání na podzim a připraví na jaro

Jestliže si myslíte, že prázdniny jste přežili ve zdraví a klíšťová encefalitida...

Podzimní procházky pomohou od křečových žil

S podzimem nastává pro naše nohy a křečové žíly příznivější období. Nebývá takové...