Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Posilte si imunitu. Pomůže i homeopatie

MUDr. Jaroslav Čupera 3.11.2014

Silný a správně fungující imunitní systém je pro zdraví to nejdůležitější. Jedině dobrá obrana proti mnoha rušivým vlivům prostředí zajistí bezproblémový chod všech ostatních orgánových systémů a svému nositeli umožní pohodový život. Zatěžkávací zkouška naší obranyschopnosti se s nastupujícím podzimem a chladnými rány nezadržitelně blíží. Jak se s tím vypořádat? Homeopatie může být opět dobrým pomocníkem.

voda, citron, leda, džbán, klenice
voda, citron, leda, džbán, klenice

Imunitní systém, to nejsou jen bílé krvinky (tzv. leukocyty), i když představují vlastní vykonavatele funkce obranného systému těla. Patří sem i lymfatické uzliny a lymfatické cévy, dále je to kostní dřeň a slezina, brzlík a v neposlední řadě játra. Ta v sobě skrývají objemnou tkáň velmi důležitou právě pro schopnost těla čelit různým nástrahám.

P-N-E-I jako strážce zdraví

Imunitní systém má však i komplexní vazby na ostatní orgánové systémy, se kterými se navzájem ovlivňují. Již dlouho je uznáván koncept tzv. osy P-N-E-I, tedy psycho-neuro-endokrino-imunitní. Co si pod tím představit? Znamená to, že imunitní systém je pod přímým vlivem endokrinního systému a oba tyto systémy jsou pod vlivem nervového systému.

Moudří předkové věděli, jak na imunitu

Naši předkové, ač tyto poznatky neměli, to naprosto přesně charakterizovali příslovím „Ve zdravém těle zdravý duch“. V moderní době plné stresů, spěchu, negativních zpráv a pracovního přetížení to známe bohužel spíše v opačném obraze. Neustálý stres (a to i podvědomý) vede v podstatě k neustávající stimulaci vegetativního nervového systému, konkrétně jeho části zvané sympatikus. K němu patří nadledviny a hormony adrenalin a noradrenalin.

Neustálý boj 

Ty připravují tělo na boj – zvyšuje se krevní tlak, zvyšuje se hladina krevního cukru, uvolňují se minerální látky ze zásob… Nicméně při přetrvávající stimulaci se tento systém vyčerpává a oslabuje a následkem toho dochází i k oslabení obranyschopnosti. Když není zdravý duch, jednoznačně se to odrazí na těle. Již zmíněná játra při přetížení nevyváženou stravou a přemírou toxické zátěže z potravy (například alkoholem) a okolí také celkovou obranyschopnost těla výrazně snižují.

Najděte rovnováhu, budete zdraví

Základním slovem pro dobře fungující imunitní systém je slovo rovnováha. Je to rovnováha mezi zátěží a odpočinkem, tedy přiměřenou stimulací a ponecháním času na regeneraci, imunitní systém nepřetěžovat ani nenechat zakrnět… K tomu nám může posloužit více cest.

Homeopatie a imunita

Homeopatie je jedinečný léčebný systém, který umožňuje zlepšit stav imunitního systému ve více rovinách. Jednak to může být snaha o zlepšení funkce imunitního systému jako takového, ale správně vybraným hluboce působícím homeopatickým lékem můžeme u pacienta stabilizovat celou již zmíněnou osu P-N-E-I a tak velmi efektivně zlepšit funkci pacientovy obranyschopnosti a spolu s ní zlepšit jeho zdraví.   

 • Zlaté dobré Oscillococcinum – Jedním z nejvýznamnějších léků pro dlouhodobou podporu imunitního systému je jednoznačně lék Oscillococcinum. Je úspěšně používán již téměř 100 let, protože byl objeven a uveden do medicínské praxe v době první světové války, kdy vojenský lékař dr. Joseph Roy hledal látku, která by zvyšovala odolnost vojáků proti nemocem. Oscillococcinum je vyrobeno z orgánů kachny pižmovky velké, která v přírodě představuje z biologického hlediska ústředního zvířecího nositele viru chřipky. Právě v kachnách prodělává virus chřipky nejvýznamnější změny a vznikají zde nové kmeny. Možná právě z toho pramení výrazný efekt Oscillococcina na stimulaci protivirové imunity. Jeho účinky jsou ale mnohem hlubší a v rukou zkušeného homeopata má mnohem více indikací než jen podporu imunity. Krom jiného disponuje Oscillococcinum důkazy účinnosti v prevenci a léčbě chřipky na nejvyšším stupni vědeckého důkazu. V rámci prevence infekčních onemocnění je nejvhodnější užívat jednu tubu tohoto léku týdně po celé zimní období. Další indikací Oscillococcina jsou časná stadia nástupu nemocí, jako jsou chřipka, rýma, nachlazení nebo například opar.
  Dávkování: V tomto období virových či bakteriálních invazí je potřeba užívat Oscillococcinum v dávce 1 tuba v intervalu 6–8 hodin po dobu 2–3 dní. Už jen tímto opatřením se řada onemocnění zvládne v samém začátku anebo se příznaky či doba trvání podstatně zmírní.
 • Echinacea angustifolia neboli třapatka nachová je dalším lékem s pozitivním efektem na imunitu. Echinacea ve fytoterapeutických dávkách vysušuje hlen na sliznicích dýchacích cest a stimuluje především protibuněčnou – protibakteriální – imunitu. Nejlepších účinků dosahuje v léčbě onemocnění s hnisáním či přímo septickým průběhem. V jedné z nejnovějších studií měly osoby užívající tento lék o 59 % nižší výskyt infekcí horních cest dýchacích oproti placebu a navíc u nich došlo i k významné redukci potřeby užívání analgetik.
  Dávkování: Nicméně v dnešní „přetížené“ době může neředěná tinktura echinacey naopak podporovat vznik autoimunitních onemocnění, proto je nejvhodnější podávat lék Echinacea angustifolia v homeopatických ředěních, a to nejlépe 5CH nebo 9CH 2× denně 5 granulí.
 • Ferrum phosphoricum 5CH – tento lék je známý především jako lék tzv. katarálního zánětu čili prvních stadií zánětu sliznic dýchacích orgánů charakterizovaných jejich zarudnutím a překrvením. Tento lék má kromě účinku obecně protizánětlivého i výrazný imunostimulační efekt a také eliminuje volné radikály, tedy toxické molekuly poškozující tkáně.
  Dávkování: Pro podporu obranyschopnosti je nutno jej podávat v ředění 5CH 3× denně 5 granulí.

Ještě vyšší podpora obranyschopnosti těla

Z léků s hlubším účinkem na celkovou funkci nejen imunitního systému bych zde zmínil dva nejdůležitější.

 • Calcarea carbonica – s podáváním tohoto léku se nejčastěji setkáváme v dětském věku. Jsou to děti bledé, zimomřivé, které mají chronicky zvětšené krční mandle a lymfatické uzliny a trpí na opakované infekty horních cest dýchacích. Mívají sklony k obezitě a jsou to velcí jedlíci, kterým nevadí ani těžká jídla. Milují sladkosti a vajíčka natvrdo. Celkově jsou to děti pomalé, těžkopádné a pohyb moc nemilují. Jiný lék pro děti s opakovanými nemocemi horních cest dýchacích je Silicea. To jsou děti spíše jemné a křehké, které nicméně dokážou být velmi tvrdohlavé a zejména jsou velmi pečlivé v plnění školních povinností. Typické je pro ně páchnoucí pocení nohou.
  Dávkování: Sklony k chronickým a opakovaným onemocněním horních cest dýchacích najdeme v obraze řady dalších léků, proto je lepší výběr a dávkování ponechat na lékaře homeopata, většinou se v těchto indikacích používají vyšší ředění, čili například 30CH s frekvencí podávání 1× týdně až 1× měsíčně.

7 tipů pro zvýšení imunity

 1. Zásaditost na prvním místě.  Náš životní styl se stravou bohatou na tuky a jednoduché cukry vede k překyselení a hromadění kyselých metabolitů v tkáních a ty pak oslabují imunitní systém. Jednoduchým receptem na obnovu acidobazické rovnováhy v těle je každodenní užívání vody s citronem či jablečného octa.
 2. Pitný režim. Dostatečná nálož tekutin udržuje hydrataci organismu a napomáhá odplavování toxických zplodin metabolismu. Nejlépe se k tomu hodí čistá neperlivá voda, zázvorové či bylinné čaje anebo ředěné ovocné či zeleninové šťávy.
 3. Stop kávě. Je silně okyselující, zvyšuje ztráty vápníku močí a způsobuje i ztráty řady dalších vitamínů a minerálů a tím vede k oslabení imunitního systému.
 4. Pryč s rafinovaným cukrem. Ze všech rad týkajících se úpravy životního stylu je to snad nejvýznamnější opatření, rafinovaný cukr jednak překyseluje tělo a kromě toho je to přímo jed pro bílé krvinky
 5. Bílkoviny a spol. Jezte stravu bohatou na bílkoviny, syrové ovoce a zeleninu, jsou to důležité zdroje antioxidantů, flavonoidů a polyfenolů.
 6. Hýbejte se. Přiměřená aerobní aktivita nejlépe na čerstvém vzduchu je mocným stimulátorem imunitního systému, navíc redukuje stres a přispívá k duševní pohodě.
 7. Zbavte se stresu. Úplně se zbavit stresu se podaří jen málokomu, nicméně k jeho zmírnění se dají využít nejrůznější relaxační techniky.

Vhodné doplňky stravy

Imunitu lze podpořit i doplněním vitaminů. Nabízíme přehled těch nejdůležitějších. 

 • Vitamín C – nejlépe samozřejmě v přirozené formě v ovoci a zelenině, sám o sobě je to silný antioxidant a významný prvek v protivirové imunitě.
 • Vitamín D – má sám o sobě antimikrobiální působení, mnoho lidí, kteří trpí na opakované infekce, může mít nedostatek vitamínu D. Nejlépe je samo sebou dodat jej tělu v přirozené formě, tedy dostatečnou expozicí slunci.
 • Beta-karoten –  hojí a chrání sliznice.
 • Zinek – je výborný na bolení v krku a mimo to je to důležitý pro správnou funkci imunitního systému.

Doporučujeme

Čtěte více

Poruchy stoje a chůze

Nervové onemocnění se často projeví poruchou stability - stoje nebo kvality...

Poruchy štítné žlázy: Kdy přichází na řadu skalpel?

Nádor, nadměrný růst nebo opakovaná tvorba uzlíků. To mohou být důvody k chirurgickému...

Poruchy učení: co to je a co s tím?

Některým žákům to jde ve škole snadno, jiné musí trávit více času doma nad učebnicí....

Poruchy vědomí

Většina z nás měla co do činění s člověkem, který měl změněné vědomí. V případě,...

Porušená kontrola kmenových buněk může vést k rakovině

Výzkumníci mají nyní v rukou nový nástroj ke zkoumání rakoviny – a také novou...

Pořád na mobilu nebo kousání nehtů? Jak zatočit se svými zlozvyky

Zlozvyky nám sice pomáhají uvolnit napětí a stres, jenže dlouhodobě nám škodí....

Pořídit si v padesáti řidičák? Proč ne?

Autoškola není jen pro teenagery a milovníky zběsilé jízdy na přeplněných silnicích....

Pořiďte si domácího mazlíčka, zlepší to vaše zdraví

Většina šťastných majitelů domácího mazlíčka to dobře ví: zvířata dělají člověka...

Posilněte na podzim imunitu správnými potravinami

Udržte podzimní chřipky a nachlazení pod kontrolou. S pomocí několika zázračných...

Posilování imunity

Teplé období roku je nejvhodnější chvílí pro posílení vlastní obranyschopnosti....

Posilte svaly pánevního dna – únik moči se stane minulostí

Potíže s močením zažívá velká většina nemocných s roztroušenou sklerózou, a...

Posilte své srdce míčovým sportem

Snížení rizika vzniku srdečních onemocnění jde ruku v ruce s fyzickou aktivitou....

Posilu pro oči hledejte v přírodě

Dnešní doba s sebou přináší mnoho vymožeností včetně speciálních léků na různé...

Poslední bronz a zdravé nohy

Babí léto je tady. Přichází jedna z posledních příležitostí dát na odiv bronz...

Poslední cigareta? Až po hypnóze

Ačkoli chcete s kouřením přestat, nedaří se a vy začínáte stále znovu a znovu....

Poslední květnový den využijte jako příležitost skoncovat s kouřením jednou provždy

Od roku 1988 vyhlašuje vždy na poslední květnový den, tedy 31. května, Světová...

Postel uleví nohám v letadle

Trpíte křečovými žilami a často cestujete letadlem? Pak máte pravděpodobně strach...

Postherpetická neuralgie – může vás vyřadit „z provozu“ na dlouhé měsíce

Postherpetická neuralgie je nejčastější a asi nejobávanější komplikace pásového...

Postižení kůže u Crohnovy nemoci

Nespecifické střevní záněty se kromě střevních obtíží mohou projevit i onemocněním...

Postižení periferních nervů má více podob

Periferní neuropatie je postižení kterékoliv části periferního nervového systému....