Pacienti s lupénkou (psoriázou) potřebují najít dlouhodobě vyhovující způsob léčení, který vede k maximální redukci ložisek lupénky či k jejich úplnému vymizení. S příchodem biologické léčby toho lze dosáhnout i u pacientů, u kterých jiné léky selhaly. V případě některých biologik je prokázáno i významné zlepšení projevů psoriatrické artritidy. Přesto mnoho pacientů stále zůstává léčeno nedostatečně. Existuje celá řada důvodů, proč není nutné se biologické léčby obávat.
Specializovaná centra pro biologickou léčbu jsou dobře dostupná
Biologické léčba je podávána ve specializovaných centrech, ve kterých pracují vysoce erudovaní lékaři, kteří pečlivě monitorují průběh léčby, její účinky a případné nežádoucí účinky. Tato centra jsou v rámci České republiky vázána na všechny fakultní a větší nemocnice.
Zvýšené riziko infekce je reálné, ale pečlivě monitorované
Před zahájením biologické léčby lékaři provedou komplexní rozbor krve, vyloučí infekce (tuberkulózu, hepatitidu B a C, syfilis, infekci virem lidské imunitní nedostatečnosti [HIV – human immunodeficiency virus]) a u žen těhotenství. Je odebrána podrobná anamnéza s ohledem na přidružené choroby, jako jsou neurologická, srdečně-cévní či onkologická onemocnění. Po celou dobu léčby je věnována velká pozornost příznakům možné rozvíjející se infekce, jako je zvýšená teplota, únava, noční pocení, kašel či dušnost.
S přibývajícím množstvím sledovaných pacientů s lupénkou léčených biologiky se ukazuje, že vlivem biologické léčby nehrozí zvýšení rizika rozvoje nádorových onemocnění s výjimkou nemelanomových kožních nádorů. Pacientům je proto doporučováno důkladné vyšetřování kožního povrchu. Současně jsou zařazeni do screeningových onkologických programů.
Specifické skupiny pacientů zasluhují zvláštní péči
Přestože nebyl prokázán negativní vliv biologik na vyvíjející se plod, je v těhotenství pro jistotu doporučeno léčbu v případě většiny léčivých přípravků nepodávat. Současně ale aplikace biologické terapie v průběhu (nezjištěného) těhotenství neznamená nutnost jejího ukončení. Po porodu jsou zvažovány přínosy kojení pro dítě versus negativní vliv přerušení biologické léčby pro matku. U některých léčiv je kojení možné, protože se vylučují do mateřského mléka v zanedbatelném množství.
Existují pacienti s přidruženými chorobami, u kterých je nutné způsoby biologické léčby více zvažovat a vybrat takový lék, u kterého nehrozí zhoršení základního onemocnění. Mezi ně patří lidé s roztroušenou sklerózou nebo se srdečním selháním. Pozornost je věnována i psychickému stavu pacientů. Přestože je biologická léčba stále velmi nákladná, je u pacientů splňujících indikační kritéria proplácena zdravotními pojišťovnami.
Zásadní pro správný výběr léčby je vzájemná komunikace mezi nemocným a lékařem. Je důležité vyjádřit svá očekávání a případné obavy ze zahájení biologické léčby, možnost spolupráce stran intervalu a způsobu podání léku. Uvážit svoji životní situaci, věk, případné plánování početí. Léčbu je možné dále upravovat podle jejího účinku a spokojenosti daného jedince s ohledem na kvalitu jeho života.
(sliv)
Zdroje a použitá literatura:
Cetkovská P., Kojanová M., Arenberger P., Fabiánová J. Současný stav moderní léčby psoriázy – aktualizovaná doporučení ČDS JEP k cílené léčbě závažné chronické psoriázy. Čes-slov Derm 2019; 94 (4): 133–188.
Fialová J., Kojanová M. Komplexní léčba psoriázy. Dermatol Praxi 2020; 14 (2): 63–70.
Čelakovská J. Psoriáza – přehled o onemocnění a indikace k biologické léčbě. Zkušenosti s léčbou adalimumabem. Dermatol Praxi 2020; 14 (4): 177–183.