Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Průzkum Sedimvklidu.cz: S hemoroidy jde k lékaři jen 8 % nemocných, příznaky však mohou znamenat i jiné vážnější onemocnění

18.9.2023 reklamní sdělení

Přestože hemoroidální nemoc, lidově „hemoroidy“, potkají statisticky za život většinu z nás, zdráháme se o nich mluvit. Na vině bývá ostych a také domněnka, že se nejedná o život ohrožující stav. Lékaři ale upozorňují, že pravda může být jinde. Nemocní se totiž často uchylují k chybné sebediagnóze nebo věří nesmyslům, jež kolují po internetu.

žena, lékařka, diagnoza
Otevřená komunikace snižuje strach z návštěvy lékaře

Portál Sedimvklidu.cz, který mimo jiné dlouhodobě usiluje o detabuizaci hemoroidů, provedl unikátní průzkum, díky němuž jsou nyní k dispozici data, která srovnávají pohled pacientů s názory proktologů a poskytují zajímavé podněty pro zlepšení informovanosti laické i odborné veřejnosti a komunikace směřované oběma směry.

Vzhledem k tomu, jak velkou část populace hemoroidální nemoc trápí, data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) jasně dokazují, že na jejich odbornou léčbu se spoléhá jen malé procento postižených. Když už do ordinace přijde, je nejčastěji léčeno s hemoroidy 2. stupně (asi 30 000 lidí ročně). V takových případech lékaři zpravidla doporučují volně prodejné léky k místní léčbě. Ty si pacient dle své preference může zakoupit ve formě čípků, krému nebo masti. Odborné odstranění hemoroidů nejčastěji pacienti podstupují v Praze (1,39 %) a v Jihočeském kraji (1,31 %).

Výsledky dotazníkového průzkumu poukazují na čtyři podstatné aspekty, na které se Sedimvklidu.cz snaží dlouhodobě upozorňovat:

1. Nízká informovanost přináší rizika

Z celkového počtu 380 dotázaných uvedlo 301 zkušenosti s hemoroidy. Dvě třetiny z nich hledá informace ohledně onemocnění i léčby na internetu, necelých 20 % řeší své potíže s praktickým lékařem a pouhých 8 % se objedná k proktologovi.

Většina (86 %) dotázaných přitom volí v první řadě samoléčbu (pomocí čípků, krémů a mastí), také úpravu jídelníčku a zvýšenou hygienu. Kamenem úrazu takového postupu může být chybná diagnóza, kdy pacient zaměňuje krvácení ve stolici za příznak hemoroidálního onemocnění, zatímco se jedná o vážnější potíže i s potenciálně fatálními následky.

„Jakmile se u člověka objeví krev ve stolici, je vždy nutné navštívit lékaře," zdůrazňuje předseda koloproktologické sekce České chirurgické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, MUDr. Július Örhalmi, Ph.D., FASCRS, MBA, a dodává: „Při pravidelném sledování je možné předejít nádorům tlustého střeva a konečníku. Nádor zpravidla roste několik let, klidně i deset. V případě pravidelné kolonoskopie u indikované populace lze odstranit polyp, z něhož může vyrůst nádor, při endoskopii a není nutná žádná operace ani onkologická léčba. Stejně tak se většinou najdou nádory v časném stadiu, při kterém není nutný rozsáhlý chirurgický zákrok, ozařování a chemoterapie. Prognóza na úplné vyléčení a přežívání je pak vysoce nad 90 %."

Průzkumu se zúčastnilo i 24 specializovaných lékařů, z nichž se 91 % domnívá, že podstatnou roli pro vznik hemoroidů hrají dědičné predispozice. To potvrzuje i 70 % pacientů, kteří uvedli, že se potíže s hemoroidy objevují v jejich rodinné anamnéze.

Podle lékařů jsou navíc jednoznačně rizikovou skupinou těhotné ženy a ženy po porodu – průzkum potvrdil, že polovina respondentek má první zkušenost se vznikem hemoroidálního onemocnění právě z tohoto období.

2. Pacienty i odborníky je nutné soustavně vzdělávat

Podle průzkumu vyžaduje možnost využití moderních léčebných metod vysokou informovanost a proškolení lékařů, zatímco edukace pacientů přispívá k mnohem lepšímu porozumění a uvědomělé spolupráci při léčbě.

Vzdělávání lékařů

Většina dotázaných lékařů se shoduje na tom, že by uvítala:

  • více odborných materiálů o moderních postupech a léčivech;
  • více e-learningových kurzů, konferencí a kazuistik;
  • výměnu osobních zkušeností s jinými proktology;
  • informace o výsledcích různých typů léčeb;
  • více informací o léčbě hemoroidů v těhotenství a při kojení;
  • možnost zapojení do podpory prevence kolorektálního karcinomu. 

Vzdělávání pacientů

Z dotazníku vyplývá, že pro zvýšení informovanosti by veřejnost uvítala především edukační materiály (41 %), sdílení pacientských příběhů (39 %), více informací na sociálních sítích nebo například preventivní program u zaměstnavatele.

Podle lékařů mají pacienti nedostatek ověřených informací, proto by podle téměř 80 % z nich bylo vhodné vytvářet například brožury či videa, jež budou poskytovat sjednocené a odborně kvalifikované informace. Ke zmírnění ostychu a prolomení tabu by pak podle jedné třetiny odborníků mohly přispět sociální sítě.

3. Otevřená komunikace snižuje strach z návštěvy lékaře

Více než polovina (65 %) respondentů uvedla, že má obavy z návštěvy proktologa, necítí se při ní dobře, je nejistá, cítí napětí a nervozitu. Obavy by jim přitom pomohlo překonat více konkrétních informací o průběhu návštěvy a postupech při vyšetření, také zajištění diskrétnosti a možnost se beze studu ptát.

Při výběru proktologa pak respondenti nejčastěji uvedli, že je pro ně rozhodující, aby byl lékař schopen s nimi kvalitně komunikovat a dostatečně vysvětlovat lékařské postupy. Dalšími kritérii jsou dostupnost ordinace a spolehlivost lékaře.

Z pohledu lékařů je největším problémem oddalování návštěvy, což může vést ke vzniku komplikací, jako je krvácení, zánět či trombóza. Nezbytný je proto důraz na prevenci a eliminaci obav spojených s návštěvou proktologa.

„Pacienti se v tomto případě dělí na tři skupiny," popisuje zkušenosti z praxe MUDr. Július Örhalmi a pokračuje: „První jsou edukovaní, dobře informovaní z preventivního programu, svědomitě podstupují doporučená vyšetření a přijdou hned, jakmile se objeví problém. Druhou skupinou jsou pacienti s určitou symptomatologií, nejčastěji krvácením, jež bagatelizují v domnění, že se jedná o hemoroidy, a třetí jsou ti, kteří mají symptomatologii výraznou – bolesti, krvácení, změnu defekačního rytmu a charakteru stolice, a bojí se lékaře navštívit, aby se tam, lidově řečeno ‚něco nenašlo‘. Důsledky zanedbání lékařské péče však mohou být u druhé a třetí skupiny fatální, neboť se může jednat o kolorektální karcinom, jenž je odhalen až v pokročilém stadiu.”

4. Podpora preventivních programů je klíčová

Z dotazníku vyplývá, že nízká informovanost o dalších onemocněních vede k ustálenému mýtu, že veškeré potíže v anální oblasti jsou hemoroidy. Lékaři se ale shodují na tom, že pacientům je poměrně často diagnostikován jiný problém, obvykle anální fisura, kolorektální karcinom nebo zánět tlustého střeva.

Zvýšení informovanosti o preventivním programu screeningu kolorektálního karcinomu a normalizace návštěv proktologa pro určení správné diagnózy a případného časného zahájení léčby jsou proto zcela klíčové.

Z těchto důvodů je nutné prosazovat vyšší zapojení lékařů a zdravotních pojišťoven do preventivního programu.

Sedimvklidu.cz: Zvyšovat informovanost a bořit tabu

Průzkum dokazuje, že kvůli studu a obavám z vyšetření mnoho pacientů návštěvu u proktologa odkládá, mnohdy ji také považují za nepodstatnou a domnívají se, že si dokáží pomoci sami.

Je proto velmi důležité odbourávat mýty, nejistoty a obavy – na jedné straně dostatečnou informovaností, na straně druhé vytvářením bezpečného prostředí, v němž bude pacient moci otevřeně hovořit o svých potížích a navíc zde získá potřebné informace.

Cílem Sedimvklidu.cz je soustavně zvyšovat povědomí o hemoroidálním onemocnění, dalších proktologických potížích a preventivních programech mezi širokou veřejností, tím téma hemoroidů detabuizovat a normalizovat, a následně tak usnadnit práci lékařům, k nimž přijde dobře informovaný pacient připravený spolupracovat.

Doporučujeme

Čtěte více

Průvodce budoucího nekuřáka

Chcete přestat kouřit a nevíte, zda s tím máte „seknout“ naráz, nebo na to jít...

Průvodce hemofilika pro bezpečný výlet bez komplikací

Po dlouhé zimě a ošklivém počasí se už i v našich krajinách začíná pomalu připomínat...

Průvodce očními kapkami pro léčbu glaukomu

V léčbě zeleného zákalu se většinou snažíme o snížení nitroočního tlaku, jehož...

Průvodce po místech, kam míří jen ti odvážní

Lákají vás lokality opředené pověrami a pověstmi? Máte rádi nevysvětlitelné...

Průvodce snížením hladiny cholesterolu

Ten verdikt slyší od lékaře stále více lidí: „Příliš vysoký cholesterol.“ Hodnoty...

Průvodce tajemným jazykem lékařských zpráv – díl 1.

Osteochondróza, hernie, protruze, prolaps, sekvestr. Pročítáte svou lékařskou...

Průvodce umělým oplodněním, díl 1. – příprava a odběr vajíček a spermií

<p>Každý cyklus asistované reprodukce zahrnuje několik kroků, které se provádí...

Průvodce umělým oplodněním, díl 2. – Vznik embrya a počátek těhotenství

<p>V prvním díle našeho průvodce jsme popsali přípravu budoucích rodičů ještě...

Průvodci na každém kroku

Pamatujete na léta povinné školní docházky, kdy byl jedinec nosící punčocháče...

Průzkum genů znamená naději v léčbě lupénky

Představte si situaci, kdy se ve vašem těle odehrává krutý boj. Podrážděný imunitní...

První antikoncepce: správný krok, nebo riziko?

Užívání antikoncepce může být spojeno s určitými zdravotními riziky. Gynekolog,...

První české dítě narozené z transplantované dělohy

Někdo by to nazval zázrakem, někdo triumfem současné medicíny. To, co se v srpnu...

První dávka chemoterapie: Co mě čeká?

Když vám lékař oznámí, že je u vás nutné zahájit chemoterapii, bývá to šok....

První finanční pomoc od Dobrého anděla k nám přiletěla rychlostí blesku, vzpomíná paní Iveta ze Znojma

Paní Iveta vychovává se svým manželem syna Adámka (*2006) a dcerku Veroniku...

První kroky s inkontinencí by měly vést k praktikovi

Inkontinence moči je celosvětový problém. V České republice se s ním potýká...

První návštěva reprodukčního centra a jak se na ni připravit

Možná vaše snažení o miminko dospělo do bodu, kdy přichází na řadu reprodukční...

První pokus s poslední cigaretou nevyšel? Nevzdávejte to!

Přání přestat kouřit je jedním z nejčastějších novoročních předsevzetí. Uhasili...

První pomoc krok za krokem: 4 základní pravidla

Každý z nás je povinen poskytnout první pomoc. Ovládáte ji? Víte, jak se máte...

První pomoc po přejedení? Zkuste enzymy!

Jestliže nakupování dárků během adventu zatížilo hlavně naše peněženky, pak...

První pomoc pro čerstvé nekuřáky

Rozhodli jste se udělat něco pro své zdraví a končíte s kouřením? Sami asi tušíte,...