Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Snadné vyšetření pomocí krevního testu může pomoci v diagnostice rakoviny prostaty i její léčbě

Mgr. et Mgr. Kristýna Poulová 1.11.2024

Není žádná novinka, že z krve lze vyčíst mnoho o našem celkovém zdraví. Teprve díky pokrokům moderní vědy a techniky je možné v krvi vysledovat přítomnost specifických molekul (nádorových markerů), jejichž prostřednictvím můžeme mimo jiné získat zprávu o tom, zda v našem těle probíhá rakovinné bujení spojené s určitým typem karcinomu. Právě za tímto účelem se při diagnostice rakoviny prostaty využívá specifický prostatický antigen (PSA – prostate-specific antigen). Co jeho vyšetření obnáší, pro koho je vhodné, jak se na něj připravit a co po něm následuje?

Preventivní vyšetření prostaty u mužů nad 50 let hradí zdravotní pojišťovna.
Vyšší riziko rakoviny prostaty se týká mužů nad 50 let. Zdroj: Shutterstock

Vyšetření přispívá k včasnému odhalení rakoviny, dokud je dobře léčitelná

Proteiny nebo další látky, které uvolňují rakovinné buňky, se označují jako nádorové markery, mohou však vznikat i za jiných okolností. Jejich přítomnost, nadměrná přítomnost, případně změna jejich struktury (mutace) může být užitečným vodítkem pro volbu postupu při vyšetřování i léčbě těchto závažných onemocnění. Zaměřit se na ně má smysl nejen pro stanovení diagnózy, ale i proto, že mohou prozradit, jak tělo na léčbu reaguje.

Rakovina v raných stadiích nemocným ještě nezpůsobuje žádné potíže, podle nichž by bylo možné usuzovat na její přítomnost. Zachytit ji tehdy je důležité zejména proto, že taková diagnóza je jednoznačně spojena s lepšími léčebnými vyhlídkami. To je také cílem řady tzv. screeningových programů zaměřených na předem definovanou skupinu obyvatel. 

Konkrétně to tak funguje například u rakoviny prostaty – k jejímu časnému záchytu se využívá tzv. specifický prostatický antigen (PSA – prostate-specific antigen). Jedná se o protein produkovaný jak rakovinnými, tak nerakovinnými buňkami v prostatě, malé žláze umístěné u mužů pod močových měchýřem.

Zvýšení koncentrace PSA automaticky neukazuje na přítomnost rakoviny

Pokud jsou při vyšetření krve zachyceny vysoké koncentrace PSA může, ale nemusí to znamenat přítomnost rakoviny prostaty. Se zvýšenýou koncentrací PSA je totiž spojeno i mnohem častější zvětšení (benigní hyperplazie) prostaty nebo její zánět (prostatitida), případně některé močové infekce. Výsledky vyšetření samy o sobě ke stanovení diagnózy rakoviny nestačí, ale mohou stát na jejím počátku, slouží totiž jako poklad pro další došetření.

Test pro stanovení koncentrace PSA se doplňuje s dalšími klasickými (např. kontrolou prostaty přes konečník), případně zobrazovacími (např. magnetickou rezonancí nebo ultrazvukem) vyšetřeními prostaty. Výsledek je možné ověřit např. opakováním testu. Pokud je totiž změna koncentrace PSA výrazná v čase, mohlo by to poukazovat na agresivní typ rychle rostoucího karcinomu. Právě k jeho zachycení se vyšetření PSA hodí nejvíce. K definitivnímu potvrzení diagnózy slouží biopsie prostaty spočívající v odběru vzorku tkáně. Vyšetření PSA se využívá také u těch, kteří se s rakovinou prostaty již léčí – pomáhá posoudit účinnost léčby, případně ověřit, zda nedošlo k návratu onemocnění.

Test by měli pravidelně absolvovat všichni muži starší 50 let

Výhodou vyšetření koncentrace PSA je nepochybně to, že je jednoduché, levné a dobře dostupné. Interpretovat jeho výsledky však musí vždy odborník. Koncentrace PSA v krvi roste s věkem, proto neexistují žádné univerzální rozpětí hodnot PSA, které lze považovat za abnormální. Naopak snižovat koncentraci PSA mohou určité léky, velké dávky určité chemoterapie nebo obezita. Je možné trpět karcinomem prostaty, aniž byste měli zvýšené PSA a naopak je možné mít vysoké PSA, aniž byste měli karcinom prostaty. Vždy existuje riziko, že u vás vyšetření vyjde falešně pozitivně či odhalí velmi pomalu rostoucí nádor, který pro vás nepředstavuje zásadní riziko.

Pro koho je tedy test vhodný? Vyšší riziko rakoviny prostaty se týká mužů nad 50 let, nejčastěji je tato diagnóza stanovována u mužů mezi 60 a 70 lety. Ve zvýšeném riziku onemocnění jsou také blízcí mužští příbuzní těch, kteří si jím prošli. U nich by se na onemocnění mělo myslet už od 40 let. V běžné populaci by se u mužů mělo PSA testovat každé dva roky od 50. narozenin, případně v delším intervalu podle výsledku předchozího vyšetření. Od minulého roku u nás běží pětiletá pilotní fáze screeningové projektu časné detekce karcinomu prostaty cílící na muže ve věku 50–69 let.

V případě testu na stanovení koncentrace PSA očekávejte odběr krve jako každý jiný, trvá jen chvíli a odebraný vzorek poté putuje do laboratoře, kde je pomocí diagnostických přístrojů analyzován. Dva dny před odběrem by se neměly provádět žádné náročné fyzické aktivity dráždící prostatu (např. provozovat cyklistiku nebo sex), výsledek testu může ovlivnit i biopsie prostaty provedená až šest týdnů před odběrem.

Nečekejte na příznaky, nechte se otestovat včas

Karcinom prostaty je u mužů považován za časté onemocnění a častou příčinu jejich úmrtí na rakovinu. Typicky se rozvíjí pomalu během mnoha let a je možné, že jím trpíte, aniž byste to věděli. Každoročně si diagnózu karcinomu prostaty u nás vyslechne asi 8000 mužů a 1800 jí podlehne. Je tedy patrné, že nezanedbatelná část z nich (22 %) přichází s karcinomem prostaty už v pokročilém (3. nebo 4.) stádiu. Tehdy může být spojen např. s problémy s močením, bolestmi v dolní části zad, kyčlích, v kostech nebo na hrudi, krví v moči či semenu, nevysvětlitelným rychlým zhubnutím, poruchou erekce nebo bolestivou ejakulací. Na příznaky se však nevyplatí čekat, mnohem výhodnější je nechat si pravidelně zkontrolovat PSA. Není to nic náročné a za čisté svědomí vůči vlastnímu zdraví vyšetření určitě stojí.

(pok)

Zdroje:

  1. Mayo Clinic Staff. PSA test. Mayo Clinic, 27. 4. 2024. Dostupné na: mayoclinic.org/tests-procedures/psa-test/about/pac-20384731
  2. Cancer Research UK. PSA testing and prostate cancer: advice for well men aged 50 and over. Cancer Research UK and Prostate Cancer UK, 2023. Dostupné na: baus.org.uk/_userfiles/pages/files/Patients/Leaflets/PSA Advice.pdf
  3. Cleveland Clinic. PSA test. Cleveland Clinic, 21. 3. 2023. Dostupné na: clevelandclinic.org/health/diagnostics/24615-psa-test
  4. Masarykův onkologický ústav (MOÚ). Jak včas odhalit rakovinu. MOÚ, nedatováno. Dostupné na: mou.cz/jak-vcas-odhalit-rakovinu/t1292
  5. Mayo Clinic Staff. Cancer blood tests: Lab tests used in cancer diagnosis. Mayo Clinic, 10. 3. 2022. Dostupné na: mayoclinic.org/diseases-conditions/cancer/in-depth/cancer-diagnosis/art-20046459
  6. Ministerstvo zdravotnictví České republiky (MZ ČR). Program časného záchytu nádorů prostaty – nová éra v péči o mužské zdraví. MZČR, 23. 11. 2023. Dostupné na: gov.cz/tiskove-centrum-mz/program-casneho-zachytu-nadoru-prostaty-nova-era-v-peci-o-muzske-zdravi

Doporučujeme

Čtěte více

Smog – strašák, který ohrožuje naše zdraví?

Stav ovzduší je rok od roku horší. Zvýšená spotřeba ropy a fosilních paliv zhoršuje...

Smog a ovzduší ve městě zhoršují alergické obtíže

Má vzduch, který dýcháme, vliv na rostoucí počet alergických onemocnění a astmatu?...

Smog, spoluviník vzniku alergií

Pro alergiky či astmatiky může někdy i jen samotné dýchání představovat zdravotní...

Smrkáte i v létě? Stálá rýma může být projevem alergie

Nikde jste nenastydli ani nebyli ve styku s nakaženou osobou. Přesto stále potřebujete...

Smršť hormonů zvaná menstruační cyklus, víte o něm všechno?

Znalost menstruačního a ovulačního cyklu je pro správné naplánování početí zásadní....

Smrtelný nádor mozku má pravděpodobně mnoho podob

Nejčastější typ rakoviny mozku u dospělých, takzvaný multiformní glioblastom,...

Smrtící kvarteto prozrazuje metabolický syndrom

Vyjádřit jednou větou, jak se projevuje metabolický syndrom, je velmi komplikované....

SMS místo cigarety

Kouření je známým rizikových faktorem vzniku nádorových onemocnění i chorob...

Smutný konec tvrdých kovbojů

Divoká panenská příroda. Hory. Ostře řezané rysy, kůň, laso a kovbojský klobouk....

Smutný život kuřáků aneb Zabijákem erekce je nikotin

Kouření má negativní vliv na lidské zdraví. Jak je to ale s vlivem tabáku na...

Snáře a jejich historie – část I.

Sny a jejich výklad fascinovaly lidstvo od nepaměti. Snahy o výklady snů nalezneme...

Snáře a jejich historie – část II.

V dalším díle našeho miniseriálu o snech a snářích se podíváme na zoubek dalším...

Snáře a jejich historie – část III.

V dalším díle miniseriálu o snářích se podíváme na moderní výklad snů. Ten se...

Snazší život s diabetem díky moderním glukometrům a systému eVito

Počet pacientů s cukrovkou se rok od roku zvyšuje. V současnosti tímto chronickým...

Snažíte se bezvýsledně o miminko? Nechte si zkontrolovat hladinu prolaktinu!

Pokoušíte-li se více než rok otěhotnět a stále nejste těhotná, neváhejte a objednejte...

Snažíte se o potomka? Pozor na překážku jménem cholesterol!

Že nadměrné množství cholesterolu může za spoustu zdravotních patálií, to už...

Snažíte se žít zdravě? Nepolevujte ani na konci roku!

O Vánocích jako by bylo vše dovoleno. Více jíme, dopřáváme si častěji alkohol,...

Sníte o Vánocích, co vidíte? Myslete na své zažívání!

Nejednou jsme si po svátcích slíbili, že s přejídáním je navždy konec. Přesto...

Snížená činnost štítné žlázy (hypotyreóza)

Po zavedení jodace jedlé soli je u nás v současné době nejčastější příčinou...

Snížená funkce štítné žlázy a deprese

Hormony štítné žlázy tyroxin a trijodtyronin jsou zodpovědné za celou řadu funkcí....