Svíčky a prskavky k Vánocům neodmyslitelně patří. Jak se chránit před jejich riziky?
Zdobení interiéru dekoracemi, jejichž součástí je otevřený oheň, je o Vánocích naprosto běžné a většina rodin si bez nich závěr roku nedovede představit. Svícny, adventní věnce a prskavky ale přinášejí kromě zkrášlení bytu také riziko úrazu či požáru. Jak si užít jejich příjemnou atmosféru a zároveň zajistit maximální bezpečnost?
Oheň dokáže napáchat zásadní škody na zdraví i na majetku. Aby se hřejivé teplo vánočního svícnu nezměnilo v nemilý zážitek, je nutné v předvánočním shonu i při vánočním odpočinku myslet na bezpečnost. Žádný otevřený oheň, tedy svíčky, adventní věnce, aromalampičky ani prskavky by nikdy neměly být umístěné blízko hořlavých materiálů. Riziko vzplanutí nepředstavují jen záclony a závěsy, ale také polštáře, utěrky, papíry a další předměty, které jsou rozmístěné všude v každé domácnosti.
Otevřený oheň by neměl nikdy zůstat bez dozoru, ani když se přemístíte do jiné části bytu nebo domu, o opuštění domácnosti nemluvě.
Velkým hazardem by bylo ponechat u hořících svíček samotné děti. Nebezpečné pro ně může být například i naklánění nad adventní věnec kvůli vznícení vlasů. Jakákoliv popálenina je pro děti závažným problémem a může zanechat doživotní následky.
Nečekané vánoční nebezpečí – horký olej při smažení
Oblíbenými pokrmy v období Vánoc jsou smažená jídla. Rozpálený olej v pánvi nebo fritovacím hrnci ale může způsobit závažné popáleniny, proto před ním chráníme jak sebe, tak především svoje děti. Bezpečné umístění pánve na nejvzdálenější hořák a zapojení fritézy tak, aby ji na sebe nemohl nikdo zvrhnout, tvoří základní bezpečnostní opatření. U horkého oleje je ale potřeba dávat pozor také na vzplanutí. Od rozpáleného oleje proto nikdy na delší dobu neodcházejte a v bezprostřední blízkosti sporáku nenechávejte žádné hořlavé předměty.
Pokud dojde ke vzplanutí oleje, hořící pánev se nesmí hasit vodou. Tuk by mohl explodovat a způsobit těžké popáleniny. K uhašení použijte poklici nebo jinou pánev, což zabrání přístupu vzduchu, a tedy hoření.
Svíčky na stromečku jsou passé, ale pozor i na elektrické řetězy
Přestože klasickým svíčkám na vánočním stromě již ve většině domácností odzvonilo a nahradily je elektrické světelné řetězy, i při jejich používání je třeba myslet na bezpečnost. Jedná se o zařízení zapojené do zásuvky, a proto při jeho poškození hrozí úraz elektrickým proudem. Ten může způsobit závažná poranění, a tak je v případě nehody nutné co nejdříve zamezit jeho působení. Řešením je vypnout hlavní vypínač elektrického proudu v bytě nebo oddělit postiženou osobu od zdroje proudu pomocí dřevěné tyče (například násadou od koštěte). Na osobu zasaženou proudem se nesmí sahat holou rukou. Po zásahu elektrickým proudem může dojít k poruchám vědomí, dýchání či srdeční činnosti. Až do příjezdu záchranářů je potřeba sledovat životní funkce postižené osoby a v případě nutnosti zahájit resuscitaci. Pokud zraněný neztratil vědomí a reaguje na své okolí, může zůstat ležet s mírně zvednutou horní polovinou těla až do lékařského ošetření.
U příležitosti Vánoc si raději zopakujte první pomoc při popáleninách
- Prvním krokem je zabránit dalšímu působení tepla. To znamená uhasit hořící oděv například mokrou nehořlavou dekou.
- Popálené místo je potřeba chladit studenou vodou, ale pouze pokud je rozsah popáleniny do 5 % povrchu těla. (Jak poznat rozsah popáleniny? Tuto informaci po vás bude možná chtít dispečerka záchranné služby, kterou na místo incidentu zavoláte. Poradíte si jednoduše: Velikost dlaně popáleného odpovídá přibližně 1 % povrchu těla.)
- Doba chlazení by se měla pohybovat maximálně okolo 10 minut, aby nedošlo k podchlazení. U malých dětí se nikdy nechladí trup.
- Spálený oděv, který je přiškvařený ke kůži, nikdy sami nesundávejte.
- Popálené místo se doporučuje překrýt sterilním materiálem nebo čistou látkou.
- Až do příjezdu záchranné služby kontrolujte vědomí a dech popálené osoby.
Kdy volat zdravotnickou záchrannou službu? V případě, že je postižené místo větší než dvě dlaně popáleného, pokud se jedná o hlubokou nebo závažnou popáleninu a pokud je zasaženou osobou dítě. Na záchranáře se můžete samozřejmě obracet i tehdy, když si nejste jisti rozsahem nebo závažností popáleniny a postupem při první pomoci.
Naštěstí ne každá nehoda v domácnosti má takto velký rozsah a závažné následky. Mnohem běžnější jsou lehké popáleniny 1. stupně, při kterých kůže jen zrudne a pálí, což se stává například při kontaktu s horkým pečicím plechem. V takovém případě stačí postižené místo chladit studenou vodou a příště dbát na bezpečnost v kuchyni.
(pak)
Zdroje:
https://www.zachranny-kruh.cz/prvni-pomoc/
http://www.popaleniny.cz/fritovani-nespalte-se-horkym-olejem-fritujte-zdraveji-bez-nej