Zavřít
uLékaře
Stáhněte si mobilní aplikaci uLékaře.cz
Lékařská poradna a objednání
Nainstalovat
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Vyšetření na kostní metastázy zbytečně neoddalujte. Ušetříte si další komplikace a přispějete k účinnosti léčby

Ing. Radek Procházka 20.9.2021 reklamní sdělení

Metastázy vznikají v těle člověka s nádorovým onemocněním v situaci, kdy se původní nádor rozšíří do dalších částí těla a vytvoří zde nová ložiska. Jedním z běžných míst metastazování jsou kosti. Proč je důležité neodkládat vyšetření při podezření na ně? Existují totiž možnosti léčby, které mohou zmírnit šíření a působení metastáz. Jako u všech záležitostí týkajících se našeho zdraví i u nich ovšem platí: Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je šance na její úspěch.

lekarka_pacient_vysetreni_pc_konzultace
Jako u všech záležitostí týkajících se našeho zdraví i u nich ovšem platí: Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je šance na její úspěch

Nádory vznikají nekontrolovaným dělením buněk. Jak rostou, nádorové buňky se mohou oddělit od primárního nádoru, rozšířit se po celém těle a usadit se v orgánech nebo tkáních vzdálených od původního umístění nádoru. Když nádorové buňky vycestují do kostí, vytvoří zde druhotná nádorová ložiska, označovaná jako kostní metastázy. Nejčastějšími místy, kde se nádorové buňky usazují, jsou kosti v blízkosti středu těla (např. páteř, kyčle atd.).

Jaké komplikace mohou kostní metastázy způsobit?

„Rozšíření zhoubného nádoru do kostí způsobuje nemocným bolesti, které si často vyžádají léčbu radioterapií, a může vyústit až v řadu závažných komplikací, především v destrukci kosti se vznikem patologické zlomeniny, která se nehojí, vyžaduje operační řešení a může způsobit další závažné problémy, například útlak míchy a s ním spojené neurologické problémy,“ uvádí prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc., z Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Kostní komplikace se objevují nejčastěji do jednoho měsíce od diagnózy kostních metastáz, v průměru do 5 měsíců, ale v principu se mohou objevit kdykoliv. Jejich včasné odhalení a léčba můžou pomoci chránit kosti před dalšími a závažnějšími zdravotními obtížemi.

Příznaky kostních metastáz 

Existuje několik příznaků, které mohou signalizovat přítomnost kostních metastáz:

Bolesti kostí a pohybového aparátu

Bolest způsobená kostními metastázami se může zpočátku objevovat a mizet, ale později se stane trvalou a obvykle nezmizí, ani když si sednete, lehnete nebo chodíte. Zpočátku můžete pociťovat zhoršení během noci a zlepšování při pohybu, ale když se bolest stane trvalou, můžete se i během aktivity cítit hůře. Někdy může být zaměňována za bolest způsobenou revmatoidní artritidou nebo námahou.

Zlomeniny

Zlomeniny kostí mohou být způsobeny drobnými nehodami, jako jsou pády, ale mohou se také vyskytnout během každodenních činností. To může být varovným signálem, že za problémem mohou stát kostní metastázy. Pokud u vás již kostní metastázy byly diagnostikované, je důležité, aby váš lékař zavedl opatření (léčbu pomocí léků nebo chirurgický zákrok), která zlomeninám pomohou předejít.

Důsledky tlaku na míchu

Když se nádor šíří do obratlů, může utlačovat míchu a vést k poškození nervů a někdy i ochrnutí. Velmi časným příznakem může být bolest v zádech nebo krku, ale může se projevit i jako mravenčení, potíže při močení nebo zácpa (v důsledku ovlivnění nervů v páteři). Věnujte pozornost jakékoliv slabosti, ztrátě citlivosti, tíze v pažích nebo nohou či problémům s ovládáním střeva nebo močového měchýře. I to mohou být příznaky kostních metastáz.

Pokud tedy pociťujete novou nebo zvýšenou bolest přicházející od kostí či obratlů, nečekejte a kontaktujte svého ošetřujícího lékaře, i když si nejste jisti, co ji způsobuje. Pokud jsou nové kostní metastázy diagnostikovány a léčeny, může se předejít zlomenině kosti i dalšímu možnému šíření metastáz.

Vyšetření při podezření na kostní metastázy neodkládejte!

Mnoho pacientů, ať už s podezřením na první příznaky, nebo zhoršením již diagnostikovaného onemocnění, návštěvu lékaře odkládá. Někteří proto, že nevědí, co tyto projevy a bolesti mohou znamenat a z čeho mohou pocházet, jiní mají tendenci je bagatelizovat nebo jim přikládat jiný původ. V uplynulých měsících mohla v odkladu návštěv hrát roli také epidemie covidu-19. Někteří onkologičtí pacienti se obávali návštěvy zdravotnického zařízení nebo se domnívali, že bude v pandemii fungovat v omezeném provozu a že vyšetření nechají na klidnější situaci.

„Neléčené kostní metastázy významně snižují kvalitu života nemocných a ohrožují pacienta na životě. V mnoha případech neumíme zcela zabránit rozsevu zhoubného nádoru do kostí, ale můžeme začít s protinádorovou i antiresorpční léčbou včas, což zásadně ovlivní osud pacienta,“ vysvětluje význam včasného vyšetření prof. Tesařová.

Různé možnosti léčby kostních metastáz

Když lékař dostane příležitost identifikovat metastázy včas, může zvolit jejich vhodné řešení. Existují totiž různé typy léčby, které mohou zabránit nebo zmírnit šíření a působení metastáz. Ta v důsledku výrazně sníží bolestivost příznaků kostních metastáz, pomáhá prevenci fraktur a tím výrazně zlepšuje kvalitu života.

„V současné době není nádorový rozsev ve skeletu zcela vyléčitelný, nicméně máme mnoho léčebných možností, které zabrání komplikacím, zachovávají funkci postižených kostí a odstraní bolesti. Nejúčinnějším přístupem je kombinace protinádorové léčby podle typu primárního nádoru, tzv. antiresorpční terapie, která zabraňuje odbourávání kostí a jejich oslabování a snižuje bolesti způsobené metastázami, a lokální nebo systémové radioterapie, přičemž ozáření postižených míst nebo systémová aplikace izotopů ošetří nádorem postižená místa a likviduje aktivitu zhoubných buněk. Vhodné jsou i doplňky stravy s vápníkem, vitaminem D a v mnoha případech i léky proti bolesti podle intenzity bolesti, kterou metastázy způsobují,“ popisuje dostupné léčebné možnosti prof. Tesařová.

Důležitá je i prevence: Zůstaňte aktivní a hlídejte si vyváženou stravu

Podstatnou roli při léčení může hrát i životní styl – způsob stravy a míra zdravého pohybu. I když je tělo při nádorovém onemocnění oslabeno, pravidelná fyzická aktivita může takto nemocným lidem v mnoha ohledech prospět. Naopak platí, že příliš mnoho odpočinku může vést k ochabnutí svalů a snížení rozsahu pohybu. Pravidelné cvičení a pohyb mohou:

 • zlepšit rovnováhu a snížit riziko pádů a zlomenin kostí,
 • zlepšit fyzickou kondici,
 • zmírnit nevolnost a únavu,
 • snížit riziko vzniku úzkosti či deprese,
 • snížit závislost na dopomoci okolí při běžných každodenních činnostech.

Spektrum preventivních opatření by nebylo úplné bez stravovacích doporučení. Strava je totiž důležitým zdrojem minerálů a stopových prvků podílejících se na zdraví kostí. Při nádorových onemocněních platí pro stravování zejména několik základních doporučení:

 • jezte potraviny, které vám chutnají,
 • jezte pestrou stravu se spoustou ovoce a zeleniny,
 • jezte potraviny s vysokým obsahem bílkovin,
 • pijte hodně vody po celý den,
 • zeptejte se svého lékaře, zda potřebujete užívat nějaké doplňky stravy,
 • pokud máte problémy s jídlem nebo pitím, poraďte se co nejdříve s výživovým specialistou.

Kostní metastázy jsou sice závažným zdravotním problémem, ale jejich negativní účinky a problémy s nimi spojené lze ve značné míře omezit. Základem je zdravý způsob života s vhodnou stravou a pohybem a okamžitá návštěva lékaře, jakmile byste měli pocit zhoršení stavu. Jeho návštěvu zbytečně neodkládejte, ušetříte si tak vznik nepříjemných kostních komplikací a napomůžete tomu, aby léčba kostních metastáz mohla být co nejúčinnější. 

(rap)

Zdroj:

www.amgen.cz

Doporučujeme

Čtěte více

Vyšetření genů embrya ještě před samotným těhotenstvím? Pro medicínu žádný problém!

Chcete potomka, ale bojíte se dědičné nemoci? Obavy můžete pustit z hlavy, lékaři...

Vyšetření konečníku

Vyšetření konečníku patří mezi základní vyšetření. Používá se zejména při podezření...

Vyšetření kostí lze podstoupit i preventivně

Následky osteoporózy se typicky projevují v pozdějším věku, ačkoliv už takto...

Vyšetření kostí lze podstoupit i preventivně

Následky osteoporózy se typicky projevují v pozdějším věku, ačkoliv už takto...

Vyšetření krevního tlaku

Vyšetření krevního tlaku - tonometrie - je jedno ze základních lékařských vyšetření....

Vyšetření krevních plynů

Množství krevních plynů je v tepnách za normálních okolností stálé. Hlavními...

Vyšetření krve u diabetika

Je ve vlastním zájmu každého diabetika, aby docházel na pravidelné kontroly...

Vyšetření kyčlí

Preventivní vyšetření kyčlí je soubor lékařských vyšetření a zobrazovacích metod,...

Vyšetření lipidů – budete na lačno a půjdete dvakrát

Dyslipidémie je onemocnění způsobené většinou částečně dědičně, ale též životním...

Vyšetření moči

Vyšetření moči patří mezi základní vyšetřovací metody. Dává lékaři průběžnou...

Vyšetření nemocí přenášených pohlavním stykem

Mezi sexuálně přenosné nemoci (STD-sexually transmitted diseases) patří skupina...

Vyšetření neplodnosti je často méně náročné u muže než u ženy

Neplodnost je dnes problémem nejen žen, ale také mužů. Vyšetření ejakulátu a...

Vyšetření osteoporózy

Cílem vyšetřovacích metod u osteoporózy je zobrazení struktury kostí. Na základě...

Vyšetření osteoporózy hradí pojišťovna. Někdy

O onemocnění zvaném osteoporóza slyšela určitě většina z nás. Při podezření...

Vyšetření pomocí štěrbinové lampy je u očního lékaře rutinou

Trápí vás zhoršující se zrak? Jednou ze snadných, rychlých a bezbolestných metod...

Vyšetření prostaty

Při vyšetření prostaty provádí lékař několik samostatných úkonů. Mezi ty základní...

Vyšetření prostaty konečníkem? Chvilka, kterou zvládnete

Zdá se vám, že kontrola prostaty konečníkem narušuje vaši intimitu? Nejste sami....

Vyšetření prsu

Vyšetření prsu je základní a nejjednodušší metoda k prevenci nádorů prsu. Mezi...

Vyšetření při podezření na střevní záněty může být nepříjemné, ale je důležité

Koho by nevyděsila krev nebo hlen ve stolici, bolesti břicha, nevolnost, nechutenství...

Vyšetření rentgenem v těhotenství: není důvod k předčasné panice

Den, kdy se na těhotenském testu objeví vysněné dvě čárky, je jedním z nejšťastnějších...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Antidepresiva Asentra 50 - vedlejší účinky, sexuální dysfunkce a alkohol

Dobrý den, mám dotaz na na vedlejší účinky ad Asentra 50, které beru jednu tabletku...

Zarostlý nehet u novorozence

Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych Vás požádat o radu týkající se zarostlých...

Chronická faryngitida

Dobrý den, přiznávám, že už jsem zoufalá. Koncem března mě trápilo zahlenění,...

Boule na chodidle

Dobrý den, zhruba před 8 lety se mi udělala tvrdá boule na chodidle levé...

Hnusně v puse

Dobry den chci se zeptat uz pres tyden vzdy po ranu mam tak hnusne v puse a...

Problém se stolicí po laparoskopii žlučníku

Dobrý den, jsem 16 dní po laparoskopii žlučníku, cítila jsem se dobře, ale měla...

Vředy v tříslech a podpaží

Dobrý den, již několik let léčím neúspěšně vředy v tříslech. Již před lety jsem...

PH moči

Dobrý den, chci se zeptat, jak tomu je s pH moči. Zajímám se o odkyselení těla...

Tlak pod pravým žebrem

Dobrý den. Poslední dobou mám tlak pod pravým žebrem, ale jenom když chodím...

Zvýšený bilirubin

Dobrý den paní doktorko, pane doktore. Ráda bych s Vámi konzultovala následující: Již...

Vnitřní neklid, nervozita, stažený žaludek, pocit odtažitosti

Dobrý den pane doktore, prosím o radu. Je to zhruba asi tak měsíc co se u mě...

Světlejší, béžová stolice

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je problémem světlejší, béžová stolice,...

Operace žlučníku

Jsem naprosto bez problemu od 1 dne operace žlučniku žadne bolesti vše se vyborně...

Test na chlamydie z krve

Dobry den, Mel jsem nechraneny pohlavni styk a partnerce pak nasli chlamydie...

Rakytník dětem - od kdy?

Dobrý den chci se zeptat ... Od kolika měsíců ( let ) může dítě rakytník ? A...

Infekčnost při viróze

Koronavirus vs. viróza: jak dlouho je pacient infekční? Dcera (25 let) je...

Zánět po operaci žlučníku a slinivky

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor na zdravotní stav mého otce. Zhruba před...

Kód diagnózy

Dobrý den, co znamená v lekarskem slovniku zkratka dg.:Z380? V jakych pripadech...

Rodinná zátěž při onkologickém onemocnění

Dobrý den, můj otec (58 let), minulý rok mu byla diagnostikována rakovina jícnu,...

Krvácení a bolest břicha po spontánním potratu

Dobrý den, 8.4. jsem podle mého gynekologa začala potracet. 9.4. se mi rozjelo...