Za volantem v pohodě: Jak předejít bolavým zádům i mikrospánku
Řídíte často auto? Jezdíte dlouhé trasy nebo vás čeká cesta autem na dovolenou? Stačí malá nepozornost a může se stát velké neštěstí. Předejděte chybám z nepozornosti nebo usnutí za volantem. Důležitou roli hraje odpočinek a i to, jak se při cestě stravujete a co pijete.
Za volant odpočinutý
Základem je usedat za volant odpočinutý. Kromě kvalitního spánku v noci je vhodná i příprava krátce před cestou. Jste-li unavení, dopřejte si těsně před jízdou krátký odpočinek. Dvacet minut pohodlného sedu či lehu se zavřenýma očima bezpečně stačí k regeneraci kdykoliv během dne.
Než se rozjedete, zkontrolujte si nastavení sedadla a zrcátek. Měli byste sedět symetricky a pohodlně, dosáhnou komfortně na všechny pedály, volant a řadicí páku a vidět dobře do všech zrcátek.
Jídlo a pití a cestu
Nebaví vás chystat si svačinu? Připravte si alespoň velkou láhev čisté pramenité vody. To je základ na každou cestu. Do vody můžete vymačkat citron, nakrájet řapíkatý celer nebo bylinky. Příjemné osvěžení budete mít po ruce kdykoliv během vaší cesty.
Je dobré mít s sebou i pár kousků čerstvého ovoce, které kromě vody doplní přírodní jednoduché cukry a tím i vaši energii. Dobře poslouží jablka nebo třeba hroznové víno. Pijte kdykoliv během cesty, minimálně na každé přestávce. Ovoce jezte podle chuti.
Kdy zastavit?
Během jízdy pozorujte své tělo, známky únavy lze totiž dobře rozpoznat. Únava přichází postupně, poznáte ji podle zívání, pocitu nepohodlí a pocitu zhoršeného vidění. Můžete cítit i tíhu v očních víčkách či zhoršování nálady. To jsou jasné signály zastavit a dát si přestávku v jízdě.
Pokud budete přesto v jízdě pokračovat, začne se únava projevovat v delší reakční době, zhoršení odhadu vzdálenosti a může dojít k mikrospánku, tedy k usnutí za volantem. Mikrospánek trvá jen 3-15 vteřin, při nich ale můžete způsobit vážnou dopravní nehodu. Proto si dejte přestávku včas.
Co udělat pro své zdraví o přestávce?
Zastavte kdykoliv, když na sobě zpozorujete známky únavy. Pokud se cítíte dobře, doporučené přestávky jsou po 2 hodinách jízdy, a to alespoň na 15 minut. Neseďte ani nestůjte, ale přestávku využijte k pohybu. Projděte se, zacvičte si. Vhodné jsou zejména cviky na krční páteř, horní a dolní končetiny, které jsou při řízení strnulé. Stoupněte si a pohybujte hlavou do všech základních směrů: předklon, záklon, úklon, rotace do stran. Procvičte všechny klouby rukou, např. kroužením. Udělejte pár dřepů.
Dopřejte si dostatek tekutin, nejlépe čisté vody. Káva tělu nepomůže, stejně jako energetické nebo sladké nápoje. Stejně tak běžné jídlo z čerpacích stanic, které obsahuje hodně tuků, sacharidů a soli. Během cestování nemá vaše tělo dostatek pohybu a vše přebytečné se uloží do tukové tkáně. Místo bagety nebo sušenek si tedy dejte ovoce, pro delší jízdu si můžete předem připravit zeleninový salát. Nebude vám těžko a únava se vám vyhne.
Tip: Zkuste si udělat přestávku jinak, než jste zvyklí. Místo benzinové pumpy zastavte třeba v lese a užijte si odpočinek v přírodě.
Další doporučení pro váš komfort:
- Na cesty si oblékejte pohodlné kvalitní oblečení a mějte možnost ho vrstvit podle teploty.
- Při intenzivnějším větrání se hodí šátek přes ramena nebo okolo krku.
- Klimatizaci používejte s mírou, úměrně okolní teplotě.
- Nezapomeňte vozit v autě deku, která dobře poslouží, pokud se cesta protáhne nebo uvíznete v koloně.
Přejeme hodně příjemně najetých kilometrů!
Co by lékař doporučil vám? Zeptejte se na cokoliv, co se týká vašeho zdraví, online v poradně uLékaře.cz.