Zubní péče u hemofiliků aneb Jak předejít krvácení
Lidé s poruchami krevní srážlivosti mohou mít stejné problémy s chrupem jako kdokoli jiný. Nicméně mnoho hemofiliků se obává čištění zubů kartáčkem a používání zubní nitě. Mají strach, že si tím sami způsobí krvácení. Obavy jsou ale zbytečné. Naopak bez čištění se zuby kazí.
Za potíže může plak
V případě kazu vznikají v zubech dutinky. Dochází k tomu tehdy, pokud se důkladně neodstraní zubní plak. To je lepivá vrstva s bakteriemi na povrchu zubů. Tyto bakterie mění cukry z potravy na kyseliny, které pak svým škodlivým působením narušují povrch zubu a dávají tak vznikat dutinkám. Plak také způsobuje onemocnění dásní, které se může projevit jejich krvácením. To vůbec nejčastěji nastává v místech obtížného přístupu kartáčku, proto je pravidelná a pečlivá péče (s použitím zubního kartáčku a nitě či mezizubního kartáčku) o chrup nezbytná.
Ve znamení důslednosti
Jak nejlépe se můžeme o své zuby starat?
- Čištění chrupu stačí provádět dvakrát denně, ráno a večer.
- Očista kartáčkem by měla trvat zhruba dvě minuty, zásadní je správně zvolená technika.
- Pomocí dentální nitě či raději mezizubního kartáčku se pak snadno odstraní zbytky potravy z mezizubních prostor.
- Vhodné je neopomíjet pravidelně a odborně prováděnou dentální hygienu.
Nevíte-li si rady, jak o svůj chrup pečovat, je vhodné poradit se se stomatologem.
Myslete na správnou stravu
Velký přínos pro zdravé zuby představuje kromě čištění zubů také konzumace vyvážené stravy. Lízátka a další sladkosti je vhodné jíst jen málo, jelikož přinášejí bakteriím v ústech zdroj k tvorbě kyselin. Pravidelné čištění zubů pomáhá v prevenci vzniku krvácení, strach z něj tedy mít nemusíte. Pomoci může i konzumace potravin s menším obsahem cukru a pravidelné návštěvy zubního lékaře (přibližně jednou za šest až dvanáct měsíců). Lidé s rovnátky by se měli řídit radami odborníků a vyhýbat se nevhodným potravinám.
(ave)