Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Zvládněte chřipku a nachlazení šetrně – s pomocí homeopatik

Homeopatie MUDr. Jaroslav Čupera 18.10.2013

Pozvolna se blíží chladné měsíce roku a s nimi přichází i období chřipek a nachlazení. Jednou z účinných metod, jak se s infekcemi vypořádat, je i homeopatická léčba.

Pozvolna se blíží chladné měsíce roku a s nimi přichází i období chřipek a nachlazení. Jednou z účinných metod, jak se s infekcemi vypořádat, je i homeopatická léčba. 

Chřipka versus nachlazení

Pojmy chřipka a nachlazení se často mísí a navzájem zaměňují. Jejich příznaky jsou si velmi podobné, zejména pro laika. Dalším důvodem je, že i běžná rýma může probíhat docela bouřlivě a naopak chřipka u některých pacientů může probíhat poměrně nenápadně a bez vysokých teplot. Jak to tedy je doopravdy:

  • Chřipka – jde o virové onemocnění způsobené myxovirem a je to celkové onemocnění s prudkým nástupem projevující se potížemi týkajícími se celého těla, jako jsou teploty, bolesti svalů a kloubů a slabost.
  • Běžné nachlazení – může být způsobeno několika stovkami různých druhů virů, začíná spíše pozvolna a zahrnuje především příznaky týkající se hlavy, nosu a hrdla, čili rýmou, bolestmi v krku a kašlem.

Bez klidu a odpočinku to nepůjde

Základem léčby všech těchto onemocnění, ať už se jedná o chřipku, anebo nachlazení, jsou samozřejmě všeobecná a dietní opatření.

  • Zůstaňte v posteli – Nejdůležitější je zůstat v posteli a nemoc pořádně „vyležet“. Klidový režim umožní tělu a jeho obranným mechanismům se s viry náležitě vypořádat a předejdeme tak komplikacím a zdlouhavému léčení. 
  • Pijte – Zejména v prvních dnech nemoci je žádoucí zaměřit se na dostatečný příjem tekutin, nejlépe ve formě čajů a ovocných šťáv. Tradičním nápojem, který může ulevit od potíží, je teplá voda s citronem, medem a skořicí, která by se měla pít každé 2 hodiny. Tato směs zajistí jednak úlevu od bolestí v krku a na hrudi a také poskytne dostatek tekutin, které umožní odplavení toxinů z těla, což je potencováno i tím, že navozuje pocení.
  • Dbejte na správné složení stravy – Jídlo při horečnatém onemocnění je lépe omezit co do množství i co se skladby týče. Zejména je třeba vyloučit rafinované cukry, tuky a bohatá jídla. Například rafinovaný cukr sám o sobě snižuje množství bílých krvinek, tak potřebných pro boj s infekcí. Dále je nutné omezit či vynechat konzumaci kávy, černého čaje a čokolády, které vyčerpávají tělesné zásoby zinku, mikronutrientu potřebného pro správnou funkci imunitního systému.
  • „Bacila“ vyžeňte zázvorem a česnekem – Vhodné je více konzumovat zázvor, cibuli a česnek, které je možné jíst přímo anebo je přidat do slepičí polévky nebo polévky miso. Podle čínské medicíny jsou to látky horké, které tělu přinášejí energii potřebnou k boji s patologickým chladem.

 Konkrétní homeopatika pro chřipku

Již od prvních příznaků je vhodné podávat Oscillococcinum, první dávku co nejdříve a pak 1 tubu 3× denně po dobu 1–3 dní. Oscillococcinum je lékem, který má mimochodem nejvyšší stupeň vědeckého důkazu účinnosti nejen v léčbě, ale i v prevenci chřipky.

Pro přehlednost volby léku je vhodné rozdělit si fáze nemoci na prvotní fázi nástupu, fázi rozvinuté nemoci a fázi zotavování, rekonvalescence.

Při prudkém nástupu onemocnění je nejčastěji indikovaný lék Aconitum 15 CH, který odpovídá situaci, kdy se horečka objevuje náhle, většinou v noci, je vysoká, nad 39 st. Celsia, pacient se nepotí, má horkou, suchou kůži. S tímto obrazem nemoci se můžeme setkat většinou po prudkém prochlazení, například profouknutí ledovým zimním větrem. V prvních hodinách je možno podávat 5 granulí i po 15 minutách až do nástupu pocení či zlepšení stavu nemocného.

V případě, kdy se potíže opět objeví náhle, ale vysoká horečka je doprovázená značným pocením, kůže je vlhká, rudá, sálá z ní horko, oči nemocného jsou lesklé a je citlivý na světlo, hluk a dotek, je to obraz léku Belladonna 15 CH. Tento lék se podává v dávce 5 granulí v 1–2hodinovém intervalu, opět dokud se nemocný nezačne cítit lépe.

Pokud je ale začátek nemoci spojený jen s nevýrazným zvýšením teploty, kolem 37,5 st. Celsia, nemocný může mít rýmu s krvácením z nosu, suchý, dráždivý kašel, pak je oním odpovídajícím lékem Ferrum phosphoricum 15 CH. Frekvence podávání tohoto léku je taky pozvolnější, 5 granulí 3–5× denně.

Včas zahájená odpovídající léčba může rozvoj chřipky zcela zastavit, anebo nemocnému alespoň výrazně ulevit.

Po fázi nástupu onemocnění následuje fáze rozvinuté nemoci. V klinické praxi se osvědčily zejména následující léky: Bryonia alba je lékem pro vysoké horečky doprovázené intenzivním pocením, které ale nemocnému přináší alespoň přechodnou úlevu, stav je doprovázený intenzivní žízní, kdy nemocný pije velká množství tekutiny v delších časových intervalech, kromě pocení nastává zlepšení absolutní nehybností. Naproti tomu je pacient vhodný k podání léku Rhus toxicodendron neklidný, klid a nehybnost jeho stav zhoršují, a proto se neustále převaluje na lůžku. Indikaci tohoto léku potvrzuje výsev oparů při teplotách. Gelsemium sempervirens je lékem pro pacienty schvácené, kteří jsou ospalí, otupělí, jejichž vysoké horečky jsou doprovázené bolestí hlavy a nemají žízeň. Eupatorium perfoliatum je lékem pro pacienty, kteří si budou stěžovat na slabost a velké bolesti svalů a kloubů. Lék, který nejvíce odpovídá potížím pacienta, je vhodné podávat v ředění 9 nebo 15 CH, zpočátku opět třeba v intervalu 1–2 hodin a se zlepšováním stavu prodlužovat intervaly mezi podáváním.

Po období akutních teplot nastupuje fáze ústupu nemoci a rekonvalescence. V případě, kdy stále přetrvávají lehce zvýšené teploty, pacienta pobolívají klouby, přetrvává kašel a cítí se stále unavený, je výborným lékem Sulfur iodatum 15 CH. Je to lék doléčující zánět. Pokud se pacient cítí slabý a v průběhu chřipky se hodně potil, lékem na tuto ztrátu tělesných tekutin je China 9 CH. Pro manažery a vůbec lidi intenzivně duševně pracující, kteří se po akutní viróze nemůžou dostat „do tempa“, nemyslí jim to a z práce je brzo bolí hlava, je indikován lék Kalium phosphoricum 9 CH. Některý z těchto léků podáváme 3× denně 5 granulí do odeznění příznaků či po dobu 1 týdne.

V první řadě prevence

Jako u každého onemocnění i u chřipky a nachlazení platí, že nejlepší je prevence, aby k tomuto onemocnění vůbec nedošlo. Vhodná strava, dostatek vitamínů, cvičení a otužování jsou potřebným základem dobré tělesné odolnosti. Tu je pak možné podpořit i homeopatickými léky zlepšujícími imunitu. Jak je již zmíněno výše, Oscillococcinum je lékem s vědecky potvrzeným účinkem i v prevenci chřipky, v této indikaci se podává 1 tuba 1× týdně. Kromě Oscillococcina je nyní volně prodejný i přípravek Influenzinum 15 CH. Je to přípravek cíleně určený k prevenci chřipky, jak už ostatně napovídá i jeho název, a je vyroben z inaktivovaných virů chřipky. Pro účinnou prevenci se podává 1× týdně 5 granulí, v období probíhající chřipkové epidemie je možno dávkování zvýšit na 5 granulí 1× denně.

Dvě základní pravidla homeopatické léčby

Na závěr bych rád doplnil, že homeopatická léčba je rychlá, šetrná a účinná, nicméně vždy je třeba dbát na dvě základní pravidla homeopatické léčby.

  1. Individualizace – tedy výběr léku, který co nejvíce odpovídá potížím nemocného.
  2. Účinkování léku – toto pravidlo se týká léčby akutních onemocnění: lék by měl začít fungovat do 6–12 hodin od nasazení. Pokud se během těchto několika hodin neprojeví známky zlepšení stavu pacienta, je třeba pečlivě přehodnotit diagnózu, výběr léku a v případě přetrvávajících problémů se obrátit na lékaře-homeopata.

MUDr. Jaroslav Čupera

lékař pracuje jako homeopat v AGNI centru pro klasickou a přírodní medicínu v Rosicích u Brna

odborník uLékaře.cz

Autor článku: MUDr. Jaroslav Čupera Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii.
Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.
Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna
Líbil se vám článek?
+46
ANO NE

Související články

Jsou léky na chřipku účinné?

Léky na chřipku vídáme často v reklamách, na letácích v ordinaci našeho lékaře...

Letní nachlazení a homeopatika

Být nemocný v létě zrovna nepatří do „činností“, které bychom si v prázdninovém...

Zlepšete kondici své imunity! Pomohou i homeopatika

Zimní období s sebou každoročně přináší zvýšený výskyt nemocí a infekcí dýchacích...

Zase horečka? Zbavte se jí pomocí homeopatik

Horečka není nemoc, ale pouze příznak mnoha onemocnění. V převážné většině případů...

Syndrom neklidných nohou – jak nám mohou pomoci homeopatika

Máte problémy se spánkem, protože neustále pociťujete nutkání hýbat nohama?...

Potíže ze sluníčka: vše zvládnete s homeopatiky

Po dlouhé zimě, kdy bylo slunečných dní poskrovnu, jsme se těšili, až se sluníčko...

Na bolesti bříška pomohou homeopatika

Bolesti bříška mohou potrápit děti i jejich rodiče již od nejútlejšího věku....

Kašel i nachlazení stopnou homeopatika

Spolu s podzimem opět nadchází sezóna nejrůznějších nachlazení, kašle, zvýšených...

Podzim nastává. Zvládněte nachlazení a chřipku s přehledem.

Nastává období, kdy je třeba již naplno myslet na prevenci viróz i chřipky jako...

Kašel u batolat zmírní homeopatika

Zimní období je u mnoha dětí spojeno s různě častými onemocněními s teplotami...

Doporučujeme

Čtěte více

Zvažujete náhradu prsu? Na výběr máte operační rekonstrukci a různé typy epitéz

Pokud jste kvůli rakovině prsu podstoupila mastektomii, tj. odstranění prsu,...

Zvažujete nové poprsí? Vybírejte odlehčené implantáty

Při rozhodování o plastice prsou hraje roli nejen výběr kvalitního zařízení,...

Zvedněte záda z gauče. Pět skvělých cviků vám pomůže.

Každý správný lenoch se cvičení vyhýbá jako čert kříži. Ale co když začnou zlobit...

Zvětšená prostata není vždy neškodná

V televizních reklamách to vypadá jednoduše: Nastanou potíže s močením, koupíte...

Zvětšená prostata: záležitost věku, nebo závažné onemocnění?

Prostata je žláza, o které mladí muži většinou ani nevědí. S přibývajícím věkem...

Zvětšené lymfatické uzliny – může jít o zánět i o rakovinu

Lymfatická neboli mízní soustava je tvořena důmyslnou sítí větších či menších...

Zvířata očkovat proti borrelióze lze, lidi nikoli – alespoň zatím

Máte psa a pečlivě dbáte o jeho zdravotní stav? Možná vás zarazilo, že svého...

Zvířecí miláčci a léčba rakoviny – pomoc, nebo zátěž?

Úspěšnost léčby rakoviny závisí i na stavu psychiky. Podpořit ho lze péčí o...

Zvítězit nad tabákem se dá pevnou vůlí a vytrvalostí

<p>S posledními dny starého roku začínáme přemítat, co bychom v budoucnu chtěli...

Zvládněte abstinenční příznaky krok za krokem

Typické abstinenční symptomy se objeví téměř u všech lidí, kteří se rozhodnou...

Zvládněte infekce dýchacích cest bez antibiotik a kompromisu mezi ověřenou léčbou a přírodními prostředky

Infekce dýchacích cest jsou častým zdravotním problémem zejména v zimních měsících....

Zvládněte léčbu neplodnosti s přehledem

Stále zůstává faktem, že léčba neplodnosti je pro mnoho párů stresovou záležitostí....

Zvládněte předvánoční shon bez oteklých nohou

Vánoce bývají obvykle pro všechny ženy zatěžkávací zkouškou, a to především...

Zvládněte předvánoční úklid s alergií bez problémů

Máte-li doma přecitlivělého jedince, jistě víte, že čistota je základním předpokladem...

Zvládněte vedlejší účinky léčby "céčka", rychleji se uzdravíte

Terapie žloutenky typu C je provázená množstvím nežádoucích účinků, které dokážou...

Zvládněte vedlejší účinky léčby v pohodě

Crohnova nemoc i ulcerózní kolitida jsou chronická onemocnění, která vyžadují...

Zvládnu chemoterapii bez zvracení?

Nevolnost a zvracení jsou obávanými nežádoucími účinky chemoterapie. Mohou se...

Zvládnu ztukovatění jater samoléčbou?

O rizicích ztukovatělých jater (odborně nealkoholické steatózy jater) se na...

Zvolit správnou formu léku na osteoporózu může být věda

Mnozí si určitě pamatujete na otřepaný vtip o čípcích lepících se na patro....

Zvracení oslabuje váš organizmus i účinky protinádorové léčby

Zvracení je častým a velmi obávaným nežádoucím účinkem chemoterapie. Naštěstí...