Bolest v oblasti sedací kosti
Dobrý den, začátkem března jsem začal pociťovat bolest levé sedací kosti/svalu. Začalo to mírným tlakem, který při delším sezení přecházel k bolesti, pálení, brnění a otokům. Ráno je to poměrně v klidu, ale večer při dřepu a předklonu vidím otok/bulku na sedací kosti. Kůže je zarudlá se zvýšenou teplotou a při práci musím furt přesedávat, abych vydržel. Sedím každý den 12-16h. Na internetu jsem si našel, že by mohl být skřípnutý nerv ischias. Když se po práci protáhnu (našel jsem si videa na piriformis syndrom) tak bolest na chvilku ustoupí, ale mám to tak každý den a už mě to unavuje a vůbec se to nelepší. Lékař mi řek, že to může být napětí v jizvě, kterou mám na hrázi po operaci píštěle (10/2018), ale v té jizvě ta bolest není, je to na sedací kosti. Nebo nemůže se jednat o první stupeň proleženin? Neexistují na to nějaké mastičky? Mažu furt konopnou mastí, ale bez výsledku. Bolest se zintenzívní když sednu na kolo, ale tomu se snažím již vyhýbat. Jinak se lečím s Crohnem, a když jsem se ptal svého lékaře, zda to nemůže být další abces/píštěl, tak mi to vyvrátil, že dle výsledku krve je to v pořádku. Byl jsem i u chirurga a ten mi také řek, že tam žádný abces/píštěl nevidí. Koupil jsem si i sedací podložky, ale nic nepomáhá... Děkuji předem za odpověď.
MUDr. Dagmar Doležalová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé Brno
Dobrý den, doporučovala bych RTG vyšetření sedací kosti včetně pánve a LS oblasti a také daného bolestivého místa vyšetření ultrazvukem. Tím bude potvrzeno nebo vyloučeno, zda se v místě, které popisujete nachází nějaký výrůstek, zduření, otok, absces či jiný problém. Dále bych doporučovala neurologické vyšetření, neboť potíže mohou být neurologického původu. Protože Váš dotaz spadá do kompetence odborného lékaře, předávám jej ke zodpovězení specialistovi. Bude Vás kontaktovat i zdravotní sestra, která Vás může ke specialistovi objednat.
S pozdravem
MUDr. Dagmar Doležalová
MUDr. Soňa Boušková Chief Medical Officer
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: uLékaře.czDobrý den, pane Romane, děkujeme za Váš dotaz. Souhlasím s paní doktorkou Doležalovou. Chtělo by to udělat zobrazovací vyšetření pánve a bederní páteře a to jak rentgen, tak ultrazvuk. Bolest při postižení sedacího nervu je velmi palčivá, často vede k omezení funkce nohy, bolest bývá nejhorší v noci. Syndrom hruškovitého svalu (syndrom pyriformis) bolí hlavně v hýždi, někdy, když postihuje i sedací nerv, pak i končetinu. Bolí to nejvíc v sedě, chůzi do schodů apod. Zdálo by se, že je to pravděpodobnější. Píštěl, pokud byly zánětlivé ukazatele nízké, je spíš méně pravděpodobná. Pokud nemáte v dané oblasti poruchu nervového zásobení, pak myslím, že se o proleženinu nejedná. Doporučuji Vám, abyste zkusil střídat polohy, při sezení si dejte pod pozadí nafukovací kruh, tak aby otvor byl kolem bolavého místa. Boule a zarudnutí pokožky nad ní se mi jeví jako ložisko zánětu, ale může jít i o stažený sval. Prosím, zkuste začít vyšetřením na ortopedii, kde udělají rentgeny a ultrazvuk, a pak na neurologii nebo rehabilitaci, kde posoudí, zda to není od nervů, syndromu pyriformis apod. Podle příčiny se bude léčit. Zatím prosím mažte Votarenem 2 denně, zkuste chlazení nebo naopak suché teplo, uvidíte, co z toho Vám udělá lépe - studené většinou pomáhá, když je tam zánět a bolest je velká, teplo pomáhá při staženém svalu a při mírných bolestech. Doporučuji také léky na bolest a zánět jako Ibalgin v dávce 400 mg nejdřív po 6 hodinách, nejvíce 3xdenně v celkové dávce do 1200 mg za den. Může Vám také pomoci rehabilitace, akupunktura, a další, v případě zánětlivého ložiska je třeba jej ošetřit, ale to se vše dozvíte po vyšetření. Pokud by potíže byly dané jizvou, lze ji ošetřovat místně například jemným hlazením, zkuste denně mazat jemným dětským krémem, ne masírovat, ale hladit, další ošetření může být laserem na fyzioterapii, akupunkturista by Vás naučil mačkat si bod na zklidnění jizev na prostředníčku pravé nohy. Držím palce, aby to bylo lepší. S pozdravem MUDr. Soňa Boušková