Chronický průjem
Dobrý den,
dcera (13 měsíců, rozená císařským řezem) má od narození problémy se zažíváním, které se projevují každodenními průjmy (stolice je buď "tekutá" anebo kašovitá s nestrávenými zbytky potravy), nadýmáním, a bolestmi v oblasti břicha. Kvůli obtížím dcera v noci i přes den špatně spí a bývá protivná a plačtivá.
Zhruba od 8 měsíců věku jsme zkoušely bezmléčnou a bezlepkovou stravu, kterou jsme držely (já jako kojící matka společně s ní) až do jednoho roku věku. Po této úpravě stravy se však dceřin stav nijak nezlepšil. V jednom roce proběhly krevní testy na potravinové alergie - jsou negativní, jaterní testy dobré. Na ultrazvuku břicha nález meteorismu, stěr stolice (poprvé odebrán zhruba v 5 měsících věku a nyní v jednom roce) opakovaně vychází na přemnožený citrobakter.
Ošetřující pediatrička doporučuje pouze podávat probiotika, případně je občas vystřídat za jiná. Dceři ovšem nepomáhají a její problémy neustupují. Nyní, po roce táhlých problémů, mi doporučila nasadit Enterol. V lékárně mi ho však vymluvili s tím, že je vhodný až pro děti starší 4 let. Na gastroenterologii lékařka doporučení napsat nechce s tím, že dcera jinak nestoná a obecně prospívá.
Ráda bych se Vás zeptala, jaké další kroky kromě trpělivého podávání probiotik mohu učinit k dceřinému uzdravení? Napadá mě například nějaká dieta, nicméně podotýkám, že se stravujeme velmi racionálně - tj. žádné přidané cukry, laskominy, cukrovinky, průmyslově ultra zpracované potraviny atp. - stravu podáváme smíšenou, dcera je stále doplňkově k tuhé stravě kojena.
Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem
1. doplňující informace 14.10.2021:
Děkuji za odpověď. Bohužel, na gastroenterologii jsme žádné vyšetření nepodstoupili. Ošetřující pediatrička nám nechce vystavit žádanku. Je možné se na vyšetření, které zmiňujete, dostacit i bez doporučení pediatričky?
MUDr. Tereza Sochorcová
Specializace: Pediatrie / Praktické lékařství pro děti a dorost Pracoviště: Dětské oddělení Nemocnice Uherské Hradiště
Dobrý večer, děkujeme za Váš dotaz.
Bohužel je někdy problém se zažívám táhlý a opravdu velmi těžce řešitelná, nějaká konkrétní léčiva na něj nemáme. Také bych doporučila podávání kvalitních probiotik, vždy je nutné si pohlídat, aby probiotika měla co nejvíce kultur prospěšných bakterii.
Z diet vím o GAPS protokolu, který je založen převážně na vývarech, do kterých člověk postupně přidává další výživné suroviny. Je to "dieta" - stravovací strategie právě na ozdravu střeva. Pokud byste chtěla vyzkoušet. Ale první bych si dietu nastudovala, existují knihy, na internetu najdete hodně informací. Je potřeba, aby člověk opravdu dodržoval protokol, aby mu potom nechyběly některé nutné makro i mikronutrienty.
A samozřejmě pokračujte v návštěvách gastroenterologa, předpokládám, že dceři provedl všechna potřebná vyšetření, včetně hodnoty kalprotektinu, jehož zvýšená hodnota (stovkové hodnoty) by mohla značit chronický zánět střeva. Ale jde o základní vyšetření, takže to máte určitě vyšetřeno.
Hezký večer
Sochorcová

Dobrý den,
nenapadá mně nic jiného než pokud nejste spokojená se stávajícím lékařem, nezbývá než ho změnit. Možná bych předtím ještě trvala na gastroenterologickém vyšetření. Pokud má vaše dítě stále problémy, je třeba je řešit a dětská gastroenterologie je to správné místo. Žádanku však po vás budou chtít, proto zkuste ji od lékařky vyžádat nebo změňte pediatra. Co se týče eliminační diety, zkuste přechodně vysadit z vaší i dívky stravy vajíčka. Někdy mohou být v tomto věku silným alergenem.
Hezký den,
Sylva Šebková