Co je syndrom dráždivého tračníku?
Dobrý den,
nedávno mi diagnistikoval můj praktický lékař že mám syndrom dráždivého tračníku mohli byste mi říct co tato diagnoza znamená?
MUDr. Danica Fričová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den Sabino, syndrom dráždivého tračníku je chronická tzv. funkční porucha, pro kterou je typická porucha vyprazdňování stolice spojená s bolestí či nepříjemnými pocity v oblasti břicha. Tato porucha vyprazďnování může mít formu zácpovitou, průjmovitou, nebo smíšenou. O funkční poruše mluvíme proto, že se na jejím vzniku nepodílí pouze jeden faktor, ale faktorů několik a to u různých pacientů různou měrou. Vzhledem k tomu, že neznáme přesný původ onemocnění léčí se vždy dominantní příznak, např. pokud někdo trpí průjmovitou formou- pak je vhodné užívat tzv. antidiarhoika, např. Loperon. pokud pacient trpí spíše zácpovitou formou, pak jsou vhodná objemová projímadla- např. Lactulosa. Kromě toho je však potřeba podrobně s pacientem rozebrat veškeré návyky spojené s příjmem potravy, jeho psychický stav, celkový zdravotní stav a podle potřeby upravit další léčbu.
S pozdravem
MUDr. Soňa Boušková Chief Medical Officer
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: uLékaře.czDobrý den, slečno Sabino, diagnóza dráždivého tračníku se stanovuje po vyšetření na gastroenterologii, po vyloučení tělesné příčiny potíží. Podle podoby potíží (průjem, zácpa, bolesti břicha, nadýmání) které jste měla, byste měla být ve Vašem věku především vyšetřená na alergie na potraviny, nesnášenlivosti potravin jako mléko, lepek atd., pak většinou bývá součástí vyšetření ultrazvuk břicha a kolonoskopie k vyloučení zánětů ve střevě jako jsou Crohnova nemoc a ulcerosní kolitida. Součástí vyšetřování jsou i laboratorní testy k vyloučení jiných příčin trávicích potíží (cvukrovka, nemoci štítné žlázy, jatert atd.) Až když se všechno toto vyloučí, je možné říci,l že se jedná o dráždivý tračník. Je to stav, při kterém se vyskytují různé potíže jako průjem, často spojený se stresem, nutkání na stolici před psychickou zátěží, odchodem do práce apod., jiné formy tohoto onemocnění se projevují zácpou, nadýmáním, bolením břicha. Předpokládá se, že velkou roli ve vzniku těchto potíží hraje psychika, proto je součástí léčby vždy psychologie a psychoterapeutikcé metody. Podle podoby potíží se doporučuje dieta a léčba - léky proti průjmu při průjmu (Smecta, Imodium apod.), při zácpě vláknina, Lactulosa, při nadýmání například Espumissan, součástí léčení mohou být léky na ovlivnění pohybu střev jako Duspatalin, léky na psychiku jako léky s obsahem Sulpiridu (Dogmatil, Prosulpin), poslední zmiňované léky jsou na předpis. Někdy je třeba užívat léky ze skupiny antidepresiv. Součástí léčení je také dietní strava, dostatek pohybu, dostatečný přísun tekutin, snížení stresu. Prosím poraďte se se svým lékařem ohledně toho, jak k diagnóze dospěl, aby se nepřehlédla nějaká tělesná příčina. Podle toho, jak se u Vás dráždivý tračním projevuje, se pak poraďte, jaké byste měla mít léky, pokud nějaké, jakou dietu atd.. Objednejte se k psychoterapeutovi, který Vám pomůže naučit se příznaky zvládat a pracovat se stresem. S pozdravem MUDr. Soňa Boušková