CT hlavy v těhotenství
Dobrý den.
Za 10 dní mě čeká CT vyšetření hlavy. Neurolog mě tam posílá kvůli opakovaným bolestem hlavy, aby vyloučil případnou neurologickou příčinu a mohla jsem to řešit příp.s fyzioterapeutem. Jenže nyní jsem zjistila, že jsem těhotná. Zatím to mám potvrzené jen testem. Nevím co mám dělat. Na to CT jít chci, už jen proto, abych byla v klidu a taky to nechci řešit žádnými analgetiky, zvláště v jiném stavu. Ale taky se bojím poškození dítěte. Bude mi 37 a možná je to moje poslední možnost mít zdravé dítě. Předchozí těhotenství skončilo bohužel interupcí ve 13 tt.kvůli vážné gen. poruše. Takže se bojím dvojnásobně. Je CT hlavy rizikové pro takhle časné těhotenství?
MUDr. Danica Fričová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den Zuzano, pokud budete podstupovat vyšetření pro bolesti hlavy, pak předpokládám, že se bude provádět CT hlavy a krční páteře. Znamená to, že ozařována bude pouze tato oblast a malá pánev s dělohou zůstane mimo svazek záření. Proto si myslím, že se nemusíte bát ohrožení plodu. Váš dotaz však pro jistotu ještě přeposílám odborníkům v radiologii , kteří případně mou odpověď doplní.
Přeji hodně štěstí a pěkný den
Dr.Fričová D.
MUDr. Veronika Koukolská
Specializace: Radiologie Pracoviště: Klinika zobrazovacích metod 2. LF UK a FN Motol
Dobrý den, Zuzano.
Chápu Vaše obavy. Paní doktorka Fričová má v podstatě pravdu, ale věc je trochu složitější. Pokusím se vše vysvětlit.
CT vyšetření obecně je samozřejmě zatíženo určitou dávkou ionizujícího (rentgenového) záření, je to v podstatě takový složitější rentgen. Ovšem dávku záření dostane jen ta část těla, která je přístrojem vyšetřena. Pro zbytek těla platí, že čím dál, tím je menší dávka.
Během posledních desítek let, kdy je CT celkově hojně využíváno a má svou nezastupitelnou roli v diagnostice některých zejména akutních stavů, bylo provedeno velké množství studií prokazujících, že CT vyšetření v těhotenství je zcela bezpečné, pokud v oblasti vyšetření není zahrnuta děloha s plodem. CT vyšetření břicha nebo pánve (tedy to, kdy je zahrnuta i těhotná děloha) je zatíženo větší dávkou záření a je přípustné jej provést, pouze pokud se jedná o ohrožení života matky.
V České republice (a nejen zde) je však těhotenství stále považováno za tzv. relativní kontraindikaci CT vyšetření - to znamená, že plánovaná CT vyšetření se těhotným neprovádějí. Před CT vyšetřením ženy podepisují prohlášení, že nejsou těhotné. Pouze v nevyhnutelných případech, kdy je vyšetření zásadní pro stanovení diagnózy a okamžitou volbu léčebného postupu (například při vážném úraze nebo ledvinové kolice), je toto vyšetření provedeno. Tak je to stanoveno aktuálně platnou vyháškou.
Ve Vašem případě se o neodkladný problém s největší pravděpodobností nejedná. Doporučila bych Vám tedy termín na CT zrušit a po ověření gravidity gynekologem se domluvit s neurologem, jestli je zobrazení hlavy vskutku nutné. Pak by měla být provedena magnetická rezonance. Magnetická rezonance nepoužívá rentgenové záření, pracuje se silným magnetickým polem. Některá pracoviště právě kvůli tomuto magnetickému poli (které může zahřívat tkáně) nevyšetřují magnetickou rezonancí ženy v prvním trimestru gravidity. Ovšem pokud by Váš neurolog toto vyšetření doporučil, tak stejně asi dostanete termín vyšetření na dobu, kdy už tu první fázi těhotenství budete mít za sebou. Magnetická rezonance je jinak metodou s lepším rozlišením tkání než CT a jedná se o v těhotenství zcela bezpečné vyšetření - dokonce se v případě potřeby může provést i cílené vyšetření plodu.
Doufám, že je má obsáhlejší odpověď srozumitelná. Držím Vám palce, aby Vám těhotenství vyšlo a bylo vše v pořádku!
Dr. V. Koukolská