Dobré tři týdny se potýkáme s průjmy
Dobrý den,
Mám 10 měsíčního syna, u kterého se dobré tři týdny potýkáme s průjmy...
Začalo to jako viróza. Lehké zahlenění, teplota mezi 38-39 stupni. První dny byl syn hodně unavený a celé dny prospal. V první řadě jsem to spojovala s průřezem zoubků (nyní jich má 5), průjem byl z počátku 3x-5x za den, byl vodnatý a žluto- oranžový. Kontakovala jsem naší dětskou lékařku, která syna prohlédla, koukla mu do krku, který měl lehce červený, řekla nám, že je to viróza, kterých je teď všude plno a doporučila nám dostatek tekutin. O dva dny později se k průjmu a teplotě přidalo také zvracení, které trvalo 2 dny. Ihned jsme se synem zajeli k lékařce, poté, co jsem jí vše znovu vysvětlila ( průjem se zhoršil, barva byla stejná, ale už byl i 14x za den), nám dala recept na hidrasec a rehydratační roztok Kulíšek, aby syn nebyl dehydrovaný. Druhý den jsme šly na kontrolní převážení, syn vážil pořád stejně. Byla nám doporučená dieta ( rýže, mrkev, dostatek tekutin, maso- zeleninový vývar...). Po dvou dnech syn vypadal v pořádku, průjem i zvracení ustalo. Ke snídani má syn vždy suché pečivo ( rohlík/houska, dopoledne ke svačině zeleninovou polévku s masem, k obědu rýží se zeleninou a masem, odpoledne ke svačině jogurt a banán, k večeři nemléčnou kaši a jelikož od 3. Měsíce nekojím, v noci se budí 2x - 3x a vždy ještě vypije cca 150 ml mléka ( nejprve jsme měli Nutrilon, po kterém nám ale zvracel, od 4. Měsíce kupuji Sunar a nikdy jsme takové potíže neměli.) Takhle jí už 4 týdny..První týdny to vypadalo tak, že měl kupříkladu dva dny teploty a průjem, den, dva, nic, dva dny zvracel, 3 dny byl v pořádku, pak měl den třeba jen teplotu, pak zase nic, pak jen průjem třeba 4 dny a takhle to jde pořád dokola.... včera 2x zvracel, vypadalo to jako zbytek mléka, dnes ráno mu nic nebylo, a teď měl úplně černou vodnatou stolici.
Mohli by jste mi prosím poradit, co s tím? Už si nevím rady ????. Teplotu měl 37,5.
MUDr. Veronika Horáková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ambulance praktického lékaře Benátky nad JizerouDobrý den, určitě by jsem změnila stravovací režim, který jste mu nastavila. V době nemoci a určitě i 1-2 týdny pro gastroenteritidě určitě nejsou vhodné žádné mléčné produkty, nálož sacharidů je taky zbytečná. Takže ke snídaní nemléčnou kaši, tak jak jste psala, co pro mně znamená ovesná, pohánková kaše, domácí, z žádných prášku a polotovarů, dochucená medem, či nějakým ovocem. Dopoledne ke svačině ovoce, jablko, hrušku, případně banán. K obědu určitě masozeleninový příkrm bez přílohy, volit kvalitní červené maso, krůtí, či kuřecí také, případně ryby, červenou čočku, různou zeleninu (volit nenadýmavou, alespoň spočátku). Odpoledne ke svačině zeleninu, okurku, papriku, rajče, do ruky, ať si s tím poradí sám, případně pokud nechce tak ovoce. K večeři to samé co k obědu. Ideálně ve fázi průjmu vynechat umělé mléko, má zavedené všechny potřebné živiny, proto ho lze i zcela vysadit. V noci stačí čistá voda, pokud nechce, zkuste čaje, například Roiboss (i když to vlastně není čaj), ohřáty, aby mu připomýnal mléčko, přislazování ani medem nedoporučuji, na zoubky to není v noci dobrý. Nasadit probiotika, Enterol 2 x denně, případně k němu ještě Hylak Forte 2xdenně. Tekutiny samozřejmě i během dne hojně. Při frekventnějších průjmech Hidrasec, Kulíšek zkusit můžete, synovi vysloveně nechutnal a plival mně ho. Pediatrička by při tvajících průjmech měla doplnit výtěry stolice na běžné patogeny, jak virov, tak bakteriální. S pozdravem, Dr. Horáková

Dobrý den,
je celkem časté, že po prodělané viróze má střevo vyšší propustnost a trvá i několik týdnů, než se zcela sliznice střeva zregeneruje a hlavně se upraví střevní flóra. Tomu lze napomoc probiotiky a prebiotiky. Mléko úplně vynechávat nemusíte, zvlášť pokud je na něj v noci zvyklý, zkusila bych jej však rozdělávat do rýžového nebo mrkvového odvaru. Jinak mi jeho jídelníček přijde celkem v pořádku, z ovoce bych nyní preferovala banány, rohlík ráno zkuste nahradit jogurtem s živou flórou. Můžete do něj zamíchat ta probiotika. Snažte se, aby vše, co jí, bylo na hodně malé kousky, ideálně rozmačkané, aby to virózou poničená sliznice zvládla vstřebat. Ze zeleniny spíše jen vařenou mrkev (třeba k obědu společně s masem a rýží), opět rozmačkanou. Pít ideáně vodu nebo čaj, podle toho, na co je zvyklý. Pokud se mu do toho budou i prořezávat zoubky, může průjem trvat ještě déle. Jeho stav pravidelně konzultujte s Vaším pediatrem.
Hodně trpělivosti,
Sylva Šebková