Emočně nestabilní porucha osobnosti
Dobrý den,
mám obavu, že trpím hraniční poruchou osobnosti. Mluvila jsem s bývalou zdravotní sestrou, která mě s touto poruchou více seznámila. Tzn. nemám ji diagnostikovanou.
Nechci navštěvovat psychology, psychiatry nebo terapeuty. Jediné, čeho jsem schopná je online terapeut... Myslíte si, že by mi takový terapeut pomohl?
...V zaměstnání funguji bez problému až na agresivní projevy, na které jsou už ostatní zvyklý. Ve vztahu funguji naprosto tragicky, chvilku přítele miluji, chvilku nesnáším - představu, že bychom spolu nebyli. Chvilku v záchvatu si balím věci, naopak po pár minutách je vybaluji ... Uvnitř se cítím prázdná, někdy se mi třesou ruce, několikrát odejdu a několikrát se zase vrátím. Během hádky z mé strany se za ním několikrát vrátím a zase několikrát odejdu do vedlejší místnosti. Dokážu být agresivní a velice výbušná. Nedokážu to přesně popsat, ale chvilku ho naprosto nesnáším a nedokážu si představit další život s ním a následně se to úplně otočí, mám ho ráda a nedokázala bych ho opustit.
Jsme spolu přes dva roky a tyhle pocity jsem měla možná už od začátku, akorát poslední měsíc je velice intenzivní a nedokážu jeden den fungovat normálně. Ráda bych s tím něco udělala, protože je to naprosto nesnesitelný pocit. Několikrát denně se směju, brečím a bouchám zlostí. Nebyl by během měsíce den, kdy bych ani chvilku nebrečela..
Nemám deprese, nechci se zabít, sebepoškozovat jsem se chtěla, ale nikdy k tomu nedošlo.
Jaký je Vás názor? Může se jednat o hraniční poruchu osobnosti? Děkuji mnohokrát ..
MUDr. Aneta Trefilíková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně
Dobrý den paní Dano, děkuji za váš dotaz.
Dle vašeho popisu by se opravdu mohlo jednat o vámi zmiňovanou hraniční poruchu osobnosti.
Nicméně, je nejprve třeba ji řádně diagnostikovat a v tom je třeba psychiatrické sezení. Stejně tak uvádíte, že jste měla tendence k sebepoškozování, což je pro tenhle povahový rys velmi důležité a časté.
Nemůžu vyloučit vhodnost nasazení některého/některých psychiatrických léků. K tomu je také třeba být řádně vyšetřena psychiatrem.
Co se týče terapie, ta je určitě na místě. Nejvíce vám mohu doporučit terapeuta, který užívá tzv Dialekticko-Behaviorální Terapie (DBT) - jedná se o psychoterapeutickou metodu vyvinutou zejména pro lidi, kteří trpí hraniční poruchou osobnosti. Mělo by u ní docházet k nácviku dovedností, které jsou pro vás obtížné. Např. všímavost, bytí tady a teď, emocionální mezilidské vztahy, regulace vlastních emocí a zvládání krizových a stresových situací.
Tato terapie většinou probíhá formou skupinového sezení, proto si myslím, že online sezení nejspíše neprobíhá, ale upřímně tuhle informaci nemám, tak je to pouze moje domněnka.
Abych to shrnula, jako praktický lékař vidím podobnost se zmíněnou diagnózou, a proto bych vás odkázala na psychiatrické vyšetření k potvrzení diagnózy a doporučila vám psychoterapeutické sezení, které jsem popsala výše.
Váš dotaz tedy předám ještě našim psychiatrům, kteří vám také vyjádří svůj názor. A doporučím našim sestřičkám, aby vám pomohly s objednáním na psychiatrii a terapii.
Přeji hezký zbytek dne. Trefilíková
MUDr. Helena Doležalová
Specializace: Dětská a dorostová psychiatrie, Psychiatrie Pracoviště: TH klinika s.r.o.Dobrý den slečno Dano. Dle Vašeho popisu se skutečně může jednat o poruchu osobnosti, ale k potvrzení je třeba podrobné komplexní vyšetření psychiatra s podrobnou anamnézou, zmapování vývoje obtíží, ev. při pochybnostech doplnění psychologického vyšetření. Tzn. návštěvu ordinace specialisty. Tzv. hraniční porucha osobnosti se skutečně vyznačuje labilní emotivitou, impulzivitou, černobílým viděním světa a vztahováním se k druhým, zvraty ve vztazích, pocity prázdnoty, emočními krizemi atd. Pro poruchy osobnosti obecně je podstatné, že jde o dlouhodobý problém, vyvíjející se od adolescence. V léčbě je podstatná psychoterapie, která vede k náhledu na obtíže, lepší adaptaci a zvládacím strategiím... Může být individuální či skupinová, v rámci stacionáře či intenzivního terapeutického pobytu. To, zda se domluvíte v rámci individuální psychoterapie na online formě, je na možnostech konkrétního terapeuta. Symptomaticky lze také využít farmakoterapie při dekompenzacích, výrazné emoční labilitě, doprovodné úzkostně - depresivní symptomatice apod. Farmakoterapie je v kompetenci lékaře psychiatra. Je dobře, že se zamýšlíte nad řešením obtíží. Přeji brzkou úlevu!