Gynekologie
Dobrý den,
od roku 2008 mě trápí chlamydie, ureoplasmata a mykoplasmata. Poprvé jsem začala mít problémy před zahájením sexuálního života v době, kdy se léčili rodiče z chlamydií. Od roku 2008 až do dnes se mi několikrát ročně vrací. Vždy nechávám vyšetřit i mé partnery hned na začátku vztahu a jsou negativní. Lečila jsem se několikrát Doxybene, Doxyhexal, Rovamycine, Klacid, Minocykline. Léčím se na Venerologii a léčby probíhají v délce 14 dní - 1 měsíc dle rozhodnutí lékařů. Léčím se cca 4-5 do roka, vždy po léčbě negativní a s časovým odstupem znova pozitivní. Prosím o vyjmenování dalších antibiotik mimo jmenované k léčbě chlamydia trachomatis. Také prosím o návrh
možné léčby, která by byla po tolika neúspěšných pokusech účinná. Existuje nějaké specializované středisko, kde by mě vyšetřili komplexne a zabývali se mým problémem, který mne trápí již 9 let?! Ráda bych v blízké době otěhotněla a vedla normální život bez obtěžujících výtoků, bolestí v podbříšku, nucení k častému močení a řezání. Také prosím o vysvětlení, jak se tyto nemoce přenáší, když je můj partner po tom, co mi provedl orální sex negativní a já jsem pozitivní. Je možné, aby měl chlamydie v krku a pak mě po provedení orálního sexu nakazil? Minulý partner je po nechráněném styku údajeně negativní a já jsem pozitivní, což naprosto nechápu (byla jsem rok negativní a bez problémů a po sexu ihned 2-3 den příznaky, po 14 dnech od styku pozitivní testy). Děkuji
MUDr. Dagmar Doležalová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé Brno
Dobrý den, Váš dotaz přebírá konzultační ambulance a bude na něj odpovídat specialista. Vzhledem k tomu, že Vaši partneři potíže nemají, výsledky jsou negativní, bude problém u Vás v oblasti slizniční obranyschopnosti, která souvisí s imunitním systémem. Doporučovala bych Vám proto imunologické vyšetření.
S pozdravem
MUDr. Dagmar Doležalová
MUDr. Jan Sládeček
Specializace: Dětská gynekologie, Gynekologie, Porodnictví Pracoviště: GYNBUS s.r.o.
Vážená paní,
nemá cenu vyjmenovávat antibiotika protože se při kultivaci stanoví i citlivost a podle ní jsou antibiotika nasazovaná, přenos je nejčastěji pohlavním stykem a proto bývá vhodná o léčba obou partnerů, pokud jste léčena na venerologii tak tam mají tímto problém největší zkušenosti.
Dále je nutné dodržovat
1. Přiměřená intimní hygiena – nedostatečná, ale i přehnaná hygienická péče intimních partií narušuje obranyschopnost poševní sliznice.
2. Používání ideálních mýdel – vyhněte se používání parfémovaných mýdel, koupelí a vložek, které poškozují ochranný kyselý film pokožky. Ta se stane náchylnou na infekce.
3. Správné oblečení – vyvarujte se nošení těsného oblečení, které podporuje prostředí pro vznik vaginální infekce.
4. Volba spodního prádla – nevhodné spodní prádlo, většinou syntetické, vytváří vlhké a teplé prostředí, ve kterém se daří poševní infekci.
5. Použití toalety – utírejte se směrem zpředu od pochvy dozadu. Vyhnete se tak zanesení střevních patogenů do pochvy.
6. Mlsejte s rozumem – vyhněte se přílišné konzumaci sladkostí, které zvyšují hladinu cukru v krvi. Ideální je vyvarovat se i bílého pečiva a většímu množství tvrdých sýrů.
7. Doplňky stravy – preventivní užívání doplňků stravy s probiotickou kulturou, tedy jogurtů a nápojů s probiotickou kulturou, při oslabení, užití antibiotiky, stresu apod..
8. Neškrábat se – zabráníte tím rozšíření poševní mykózy.
9. Včasné řešení problému
Dobré zkušenosti jsou i s Wobenzymem
Příjemný den
MUDr. Petr Lidák
Specializace: Dětská gynekologie, Gynekologie, Porodnictví Pracoviště: Gynekologická ambulance MUDr. Petr Lidák
Dobrý den, chlamydiová infekce je v současnosti jednou z nejvíce rozšířených sexuálně přenosných nemocí. Původcem této choroby je Chlamydia trachomatis pronikající výstelkou sliznice urogenitálního traktu. Tento druh chlamydie má několik různých typů. V našich zeměpisných šířkách se setkáváme se sérotypy D-K. Nejvíce se vyskytuje u adolescentů a mladých dospělých ve věku 15-24 let. Infekce se přenáší pohlavním stykem vaginálním, orálním a análním. Pokud je infikovaná žena těhotná, může dojít k přenosu chlamydiové infekce na novorozence během porodu. U 50 % nakažených mužů a 80 % infikovaných žen se neprojevuje. U ostatních pacientů se zpravidla do 3 týdnů od rizikového pohlavního styku rozvinou příznaky zánětu močové trubice, pálení a řezání při močení, u žen se spíše rozvíjí zánět děložního čípku s výtokem a pálením či bolestí během pohlavního styku a může vést až k zánětu malé pánve, zajizvení tkán, tedy srůsty a neplodnosti. Při nákaze novorozence hrozí miminku rozvoj zánětu spojivek a zápalu plic.Lidé s jednou pohlavní chorobou jsou více ohroženi další pohlavně přenosnou infekcí. Chlamydie se typicky vyskytují spolu s kapavkou, a je tedy nutné pomýšlet i na toto onemocnění.Jak Vám zjištují chlamydie? Správně je třeba tuto diagnozu ověřit ze vzorku moči nebo stěru z močové trubice nebo děložního čípku. U podezření na dlouhotrvající chlamydiovou infekci se provádí vyšetření protilátek z krve. Chlamydie léčíme pomocí azitromycinu a doxycyclinu, tedy nejsou jiná antibiotika nežli jste vyjmenovala, délka léčby je též v pořádku.
Z uvedeného vyplývá, že je téměř nemožné, aby partneři byli negativní a Vy pozitivní. Jde jen o to, jakým způsobem se infekce zjišťuje a jestli vůbec byla u partnerů laboratorní diagnostika provedena. Jak psala kolegyně, určitou logiku má i podpora obranyschopnosti Vašeho organismu, v čemž by měl pomoci imunolog. S pozdravem PL