Hematomy při Stacylu
Paní doktorko, mám 10 roků po infarktu a užívám lék na ředení krve. Nejprve jsem užíval duoplavin, po pěti letech trombex a teď asi rok apůl stacyl.
Asi 4 měsíce po infarktu mi občas nepatrně krvácelo z nosu nebo konečníku. Potom se to ustáliloi a 8 roků jsem s tém neměl žádné potíže.
Asi před dvěma léty se mi začaly dělat modřiny a výrony hlavně na předloktí asi 10 cm od zápěstí. Těžko se jich zbavuji, někdy ošklivý výron trvá až několik týdnů. Ošetřuji si to heparoidem, ale moc to nepomáhá. A když se modřin a výronů zbavím, tak mi na ruce zůstávají tmavé fleky. Těch se asi podle kardiologa i kožní lékařky už nezbavím. Na zpevnění krevních vlásečnic užívám čas od času ascorutin 3x denně. Ale zdá se, že ani to moc nezabírá.
Kardiolog mi řekl, že mám stacil snížit 1tableta lichý den 1/2 tablety sudý den. Ale nic nezabírá, výrony až 4x4 cm jsou silné a nepříjemné.
Celkově mě to trápí.
Je mi 73 roků.
Poraďte mi prosím. Děkuji
Poříze
MUDr. Zdeňka Janoušková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Velká BítešDobrý den. Chápu vaše problémy a je to velmi nepříjemné, ale situace je taková, že bohužel u některých pacientů tento problém s modřinami vzniká. Mají méně pevnou cévní stěnu. Doporučuje se jednoznačně užívat Ascorutin každý den. Bohužel lepší léčba neexistuje. Proč to u někoho vzniká a u někoho ne, je dáno především narůstajícím věkem a hlavně genetikou. Vaše cévy jsou křehčí. Zabránit se tomu defakto nedá. Jediná možnost je zkoušet léky na ředění a vybrat takový, který by vám činil nejmenší potíže. Pokud to bylo s Trombexem lepší, tak bych se vrátila k Trombexu, Ještě zkuste poprosit vaše lékaře vyměnit Stacyl za Godasal. Tyto léky mají sice stejné chemické složení, ale ze zkušenosti vím, že Godasal tyto problémy dělá méně než Stacyl. Proč to tak je, vám spolehlivě neřeknu, možná je to dáno výrobním procesem každé firmy. Jisté je, že Godasal se jeví k cévám šetrnější. Dále vám doporučuji v letních měsících nevystavovat kůži silnému ostrému slunečnímu UV záření. Jestli jste odolný typ, začněte s postupným otužováním. Po teplé sprše zkuste a chvíli studenou. Cévy se naučí rychleji reagovat a zpevní se. Na toto se ještě zeptejte vašeho praktického lékaře, protože nevím, jak moc máte srdíčko po infarktu poškozené, ale většina pacientů může s postupným otužováním začít a cévám to prospívá. S pozdravem Dr. Janoušková