Hodnocení spirometrie
Dobrý den,
byla jsem s dcerou (7,5 roku) na alergologii, kam před několika lety šla kvůli přetrvávající kopřivce.
Kopřivky už nemívá, bylo to přechodné, alergická není na nic (podle toho, na co jí "opíchali" ruku), jen v zimě se jí občas objeví trošku ekzém v loketních jamkách (to má od miminka).
Jednou za rok tam ale zajde na kontrolu, jestli je vše ok.
Mudr má novou sestru, která to bere kompletně a dceři tentokrát udělala i spirometrii, kterou dříve nedělali, protože se žádnými potížemi s dýcháním tam nechodila.
Výsledky: FVC 89%, FEV1 105%, PEF 75%, MEF50 93%.
S doktorkou jsme se o tomto nebavily, ve zprávě má jen uvedené výsledky bez jakéhokoliv závěru.
Zajímalo by mě, zda jsou v normě, zda něco nenaznačuje problému s plícemi a s dýcháním (třeba který se ještě jinak neprojevil).
Údajům nerozumím, není např. hodnota PEF nízká? Našla jsem si, co zkratka znamená, ale nevím, jaký význam má v praxi, co naměřená hodnota vypovídá o dýchání.
Děkuji.
MUDr. Michal Prokeš
Specializace: Pediatrie / Praktické lékařství pro děti a dorost Pracoviště: Dětské oddělení, Nemocnice České Budějovice
Dobrý den, děkuji za dotaz.
Výsledky spirometrického testu by měly obsahovat kromě číselných hodnot, také grafický záznam křivky, která je součásti hodnocení a popisu plicních funkcí.
Význam jednotlivých zkratek je následující:
FVC je maximální objem vzduchu, který lze po maximálním nádechu prudce vydechnout.
FEV1 je objem vzduchu vydechnutý s největším úsilím za 1. sekundu po maximální nádechu.
Hodnotí se poměr FEV1/FVC.
Parametr PEF je nejvyšší rychlost, které v průběhu usilovného výdechu proud vzduchu dosáhne. Hodnota je závislá na tom jak testovaná osoba měření provádí. Její měření se využívá v posouzení zda nejsou dýchací cesty zúžené (což se může projevit jako astma)
MEF50 - maximální výdechový průtok na v polovině FVC.
Hodnota uvedená u zkratky je procento normy, které pacient dosáhl.
Co se týče hodnocení, tak mám za to, že jsou u Vaší dcery všechny hodnoty v pořádku.
Jelikož se většinou u dětí toto vyšetření provádí v odborné ambulanci, dovolím si Váš dotaz předat k posouzení specialistovi.
MUDr. Alice Breburdová
Specializace: Pneumologie, Vnitřní lékařství Pracoviště: Alergologie, plicní MUDr. Přemysl Rákosník, Praha
Dobrý den,
rozsah normálních hodnot pro spirometrii je stanoven v rozmezí 80-120% tzv. náležitých hodnot, což jsou tabulkové hodnoty, které se vztahují k věku, tělesným proporcím a pohlaví vyšetřovaného. Hodnocení tvaru spirometrické křivky je také součástí vyšetření, zejména umožňuje posoudit, zda bylo vyšetření provedeno správně a v případě hodnot odchylujících se od normy i provést odhad typu ventilační poruchy. Hodnoty, které uvádíte, jsou v mezích normy. Hodnota PEF je výrazně závislá na volním úsilí vyšetřovaného a k hodnocení ventilační poruchy se standardně nevyužívá, naopak se u dětí případná ventilační porucha hodnotí podle parametru Aex, který ve Vašem dotazu není uveden. Z toho, co ale jinak píšete, se t.č. podle všeho není třeba při tomto výsledku spirometrie obávat případného onemocnění plic či průdušek. S pozdravem, A.B.