Koma při selhání ledvin
Dobrý den...
Prosím o radu ,názor laické vysvětlení.mamka je 10let dializovana pacientka,,cca 4roky měla zavedeny katetr (nad prsem,v hlavní tepně).jelikož se začala ucpávat tak postoupila operaci a píštěl ji zavedly do levé paže.jenze ani po měsíci otok absolutně neustupoval a postupně měla oteklou celou levou stranu těla.bylo nám řečeno že v té hlavní tepně je 10cm sraženina z toho důvodu ji krev v té ruce nekoluje jak má .z otoků se na levé plíci vytvářela voda 3tydne ji tahali vodu z plic cca2,litry.resenim melo byt že ji budou operovat pravou paží jelikož na právě straně je hlavní tepna,(céva)průchodná a cca po 2/3tydnech tu levou "zruší "tím pádem by se už z té levé ruky nevytvářel otok,voda na plicích a mělo by to bit tak nějak "ok"takže nakonec podstoupila tu operaci do pravé ruky ...no nastal Sok,mamka se z narkózy neprobudila dnes je to už 6den .lékaři tvrdí že narkózou to není,operatér prý chybu neudělal,neurolog. Tvrdí že podle ct a dalších vyšetření je vše v pořádku mrtvičku neprodělala.mozek je v pořádku ,nepoškozen ,pracuje jak má .magnetická rezonance není možná kvůli převozu.lekari říkají že NEVI proč se ocitla v takovém stavu má se jen čekat .takže mamka nehybně leží ,obě ruce natekla no dá se říci že je natekla celá,dostává umělou výživu,potřebuje kyslík(jen ta hadička do nosu)je prostě v bezvědomí..????oči na pár sekund otevře a žádný oční kontakt není.ale víme že vnímá jsme si jistí že nás slyší když na ni mluvíme svaly v obličeji se jí stáhnou jak kdyby plakala.pripada mi jak kdyby byla uvězněna ve vlastním těle slyší nás vnímá nás ale nemá sílu se probudit ac se Oto sebevíc snaží. Snad se dockam vysvětlení co se mohli stát? Co dělat ??kam se obrátit??dekuji

Dobrý den Lenko, předně bych chtěla říct, že je mi moc líto situace maminky a přeji vám všem a především jí, at se vše v dobré obrátí. Tak nejprve tedy existuje medicínská jednotka, které se říká Uremické koma, které vzniká při terminálním selhání ledvin, kdy ledviny přestanou fungovat a kvůli látkám, které měly být vyloučeny močí člověk zjednodušeně řečeno ztratí vědomí. Soudila bych, že toto se nestalo, jelikož lékaři věděli, že maminky ledviny nefungují a že tedy potřebuje pravidelnou dialýzu a ta jí byla prováděna atd.
Dále každá operace, narkóza je náročná pro kardiovaskulární aparát, srdce, mozek, který se během operace hůře prokrvuje, to bych řekla že v kombinaci se zplodinami metabolismu, které se tedy jak bylo řečeno výše z krve jen obtížně u maminky odstranují, jelikož mamince ledviny nefungují, mohlo způsobit současnou ztrátu vědomí.
Ted je důležité, abyste byli u ní, mluvili na ní, aby věděla, že jste s ní, aby se probudila, "vrátila se za vámi". Držím vám palce !!! S pozdravem, K. Jiříčková.
MUDr. Soňa Boušková Chief Medical Officer
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: uLékaře.czDobrý den, paní Lenko, soucítím s Vámi i s Vaší maminkou. Je to těžké, dívat se na blízkého člověka, který je takto nemocný a něvědět, jak pomoci a co dělat. Chápu, že hledáte pomoc, radu a vysvětlení. Můžete mít strach, cítit se bezmocní a stejně na tom může být Vaše maminka. Je dobře, že se ptáte a hledáte příčiny a způsoby jak pomoci. Zřejmě je Vaše maminka na jednotce intenzivní péče, byla vyšetřená, je pravidelně dialyzovaná, má dostatečnou výživu a péči, aby po fyzické stránce nestrádala. Někdy se stává, že se po narkóze lidé obtížně probouzejí, někdy souběžné vážné nemoci a a nepříznivý celkový zdravotní stav celkovou situaci ztíží. Záleží na délce operace, na tom, jestli bylo při operaci nějaké krvácení,jaká byla použita anestezie, jak dlouho trval výkon, jestli nemá maminka bolest, jak je na tom její vnitřní prostředí, a dalších faktorech, které mohou probouzení z narkózy ovlivňovat. Pokud maminčini lékaři vše vyšetřili a nedošlo k pochybení, tak je to dobrá zpráva. Lékaři budou jistě nadále dělat vše, aby mamince pomohli dostat se z bezvědomí. Bohužel opravdu nezbyde, než počkat. Nejlépe bude, když u ní Vy a rodina, přátelé a další blízcí lidé budete trávit co nejvíce času. Mluvte na maminku, čtěte jí knihy, časopisy nebo to, co má ráda. Držte ji za ruku hlaďte jí. Poslouchejte spolu hudbu, která jí těší. Mluvte na ní, vyprávějte jí příhody, co se staly přes den, jak se máte. Určitě to má smysl, zvlášť když máte dojem, že Vás vnímá. Je důležité, aby cítila Vaši přítomnost a že ji máte rádi, aby nabrala sílu a chuť se probudit. Můžete se poradit s nemocničním psychologem, pokud v nemocnici je, co můžete udělat. Pokud není, zkuste pschologickou podporu vyhledat jinde, možná přes domácí hospice, kde mají síť kontaktů. Přeji Vám, aby se Vaše maminka brzy probrala a začala se zotavovat. Buďte trpěliví a nevzdávejte se naděje. Držíme Vám palce. S pozdravem MUDr. Soňa Boušková