Léčba astmatu a možnost těhotenství
Dobrý den,
Obracím se na Vás s prosbou o radu a menší konzultaci. Dotaz se týká mého asmatu, léků a případného těhotenství. Jsou to 3 měsíce kdy mi bylo zjištěno astma. V současné době užívám léky castispir 10mg a inhalacni prášek Relvar Ellipta. Je mi 23 let a s partnerem uvažujeme nad pořízením rodiny, mimo jiné mám i gynekologický problém kdy mi můj lékař doporučil co nejdříve si pořídit rodinu, časem by to mohlo být nemožné. Jsem ted v situaci kdy nevím co mám dělat. Dítě si s partnerem velmi přejeme, ale bojím se těhotenství, mého astma a především léků které užívám. Prosím, jsou tyto léky pro těhotenství a dítě bezpečné? Případně je možné zaměnit za jiné léky na astma tak aby neohrozovaly miminko? Předem moc děkuji za vaši odpověď. Jsem z této mé situace nešťastná, protože děťátko si velmi přeji.

Dobrý den paní Dano. Velmi Vám děkuji za Váš dotaz. Věřím, že Vás to trápí. Co se týče léčby bylo by vhodné danou problematiku probrat se svým plicním lékařem a říct mu o tom, že se snažíte o miminko. Jistě je možnost jiné léčby a samotné astma by nemělo být překážkou pro to abyste mohla mít miminko. Avšak musí být pod kontrolou. Co se týče léků, které užíváte a zda by bylo nyní vhodné je již zaměnit za jiné. Vám nejsem schopna validně odpovědět, a tedy Váš dotaz předám našemu specialistovi. Prosím vyčkejte tedy jeho odpovědi. Přeji ať vše dobře dopadne.
S pozdravem Dr. Ondrášková
MUDr. Gertruda Čápová
Specializace: Alergologie, Pneumologie
Dobrý den pani Dano,
děkuji Vám za dotaz, dovolím si Vás hned i uklidnit. Těhotenství není žádnou překážkou pro těhotenství a není třeba se obávat. Je potřeba respektovat léčbu, a samozřejmě aby každá astmatička byla v péči specialistu v oboru pneumologie nebo alergologie společně s gynekologem. V dlouhodobém sledování těhotných astmatiček celosvětově (čím chci vyjádřit velký počet sledovaných těhotných astmatiček) je prokázáno, je li astma v průběhu těhotenství pod dobrou kontrolou (tzn.bez stavů dušností, nočních potíží, kašle..), není zvýšené riziko nežádoucích perinatálních ukazatelů ( jako porod císařským řezem, předčasný porod nebo porod dítěte s nízkou porodní hmotností). Velmi často je rovněž diskutována otázka bezpečnosti antiastmatické léčby v těhotenství. Klinický výzkum jako i naše dlouhodobé zkušenost (už 30 let) prokázaly bezpečnost nejčastěji užívaných antiastmatik: inhalačních léku vedoucích k uvolnění spasmu průdušek (Ventolin spray, Atrovent spray) s rychlým nástupem účinku a inhalačních kortikosteroidů (IKS), zvláště budesonidu ( Pulmicort Turbuhaler nebo Symbicort Turbualer). U alergické rýmy i nosní spray ( Dymista, nebo Avamys). Je nutno zdůraznit, že průběh astmatu během těhotenství je u každé ženy nepředvídatelný a neporovnatelný. Poměrně často zaznamenáváme, že dojde v průběhu těhotenství ke zlepšení astmatu.
Nedoporučuje se první 3 měsíce podávat Montelukast (castispir), antistaminika. Antihistaminika samozřejmě při těžkých alergických potížích krátkodobě je možné podávat.
Je to samozřejmě téma, o kterém je možné dlouho mluvit, Proto si dovolím Vás odkázat na web stránky České iniciativy astma a alergie (www.cipa.cz), kde můžete najít víc potřebných a zajímavých informací.
Přeji Vám, ať se Vaše přání splní a ať má bezproblémový průběh.
S pozdravem Dr.Čápová Gertruda