Léčba lymské boreliózy při kojení
Dobrý den, před 14ti dny mě napadlo klíště, které jsem neprodleně po napadení nechala otestovat v laboratoři. Klíště bylo pozitivní na lymskou boreliózu.
Nemám žádné zdravotní potíže, flíček v místě přisátí mizí. Přesto jsem z preventivních důvodů po 14ti dnech od napadení kontaktovala svého ošetřujícího lékaře (prodleva mezi napadením a kontaktováním mé lékařky vznikla v důsledku testování klíštěte a dovolené lékařky). Lékařka mi ihned předepsala ATB, konkrétně Zinnat 250 mg. Zaskočilo mě, že nasazení ATB nebudou předcházet krevní testy, ale nejsem odborník.
Mám šestiměsíční miminko, které kojím. Mateřské mléko je stále hl. zdroj potravy, příkrm dávám jen 1x denně v menších porcích pro seznámení se s novými chutěmi. Paní doktorka docela znejistěla, když zjistila, že kojím a chvíli se rozmýšlela, jaké ATB má předepsat.
Nejistota lékařky znejistěla i mě, proto jsem mluvila i s naším pediatrem. Ten mi řekl, že Zinnat miminku neuškodí, ale pozastavil se nad volbou ATB, které je, podle jeho názoru, k léčbě lymské boreliózy nevhodné.
Já i miminko jsme jinak zdraví, neužíváme žádné léky. Alergii na léky nemám.
Prosím o Váš názor na:
1. VLIV ATB NA KOJENÉ MIMINKO
2. postup ošetřující lékařky (okamžité nasazení ATB bez předchozích testů)
3. vhodnost zvoleného ATB k léčbě lymské boreliózy
Děkuji
Milá Lucie,
děkujeme za dotaz. Chápu, že nasazení antibiotik je pro Vás citlivé v době, kdy...
MUDr. Jolana Novotná
Specializace: Infekční lékařství Pracoviště: Nemocnice Havlíčkův BrodDobrý den, škoda, že jste nepřiložila fotografii flíčku v místě přisátí, mohlo se jednat...