Lupavý či skákavý prst.
Dobrý den,
již několik dní mám takový divný pocit v pravém palci, Občas v něm cukne, na chvilku jakoby ztuhne (jakoby křeč?), ale není to nijak bolestivé, takový tah spíš, tlak. Četla jsem o tzv. skákavém palci, nemohl by to být počáteční příznak? Nebo co jiného by to mohlo být? Žádný úraz jsem neprodělala, zvýšenou námahu jsem také neměla. Doporučili byste návštěvu lékaře? Nebo si mohu pomoci sama nějakou mastí? Děkuji Soňa
MUDr. Veronika Horáková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ambulance praktického lékaře Benátky nad Jizerou
Dobrý den, lupavý či skákavý prst je běžná příčina bolesti a poruchy funkce v oblasti ruky, zda se u Vás jedná o počáteční stádium tohoto onemocnění přesně neřeknu. Zpočátku dochází k omezení, později k úplnému znemožnění pohybu šlachy prstu. Nejčastěji se vyskytuje u žen středního věku. Příčina je většinou neznámá, ale může se vyskytnout u revmatických, diabetických a dialyzovaných pacientů. Změny na šlaše se někdy mohou objevovat v kombinaci se systémovým onemocněním, jako je revmatoidní artritida, cukrovkou či syndromem karpálního tunelu. Klinický obraz je poměrně charakteristický, bolestivé projevy se nejčastěji vyskytují při ohýbání a napínání ve výši přechodu záprstních kůstek v samotný prst. Plynulý pohyb prstu může být narušen přeskočením, které je někdy doprovázeno i slyšitelným zvukovým fenoménem, tzv. lupnutím. Někdy se může objevit i nemožnost prst aktivně natáhnout či pokrčit. Mnohdy se stává, že se prst zablokuje v ohnutí, kdy ho lze natáhnout pouze pasivně za bolestivého lupnutí, k bloku v opačném směru dochází pouze zřídka.
Lékaře navštívit pro upřesnění diagnózy můžete, ideálně ortopeda, ten v akutním stádiu řeší strukturální poškození šlachy znehybněním bolestivé oblasti dlahou na cca 3 týdny a až poté se pomalu začne s pohybem. Léčba zánětu spočívá v aplikací steroidních protizánětlivých látek (antiflogistika, kortikoidy) či nesteroidních antirevmatik. Tyto léky jsou těžko tolerované trávicím systémem a zatěžují játra. Podávají se i v injekční formě přímo do místa zánětu. V případě chronických obtíží již není tato léčba příliš úspěšná a po opětovné zátěži se bolesti objevují znovu.
Za těchto okolností se přistupuje k chirurgickému řešení. Alternativou k výše zmíněné konzervativní léčbě je využití neinvazivní fyzikální terapie v podobě rázové vlny, která působí protizánětlivě i proti otoku.
S pozdravem, Dr. Horáková
MUDr. Milan Navrátil
Specializace: Balneologie, Dětská chirurgie, Dětská traumatologie, Fyzikální medicína, Chirurgie, Ortopedie, Proktologie, Rehabilitační lékařství, Traumatologie Pracoviště: Úrazová nemocnice Brno
V případě potíží, že dojde k přeskočení při pohybu, nejčastěji ohnutí palce ruky je možnost existence zúžení prostupu šlachy v jejím pouzdru.
Stav se někdy zlepší pohybovou a fyzikální léčbou na rehabilitaci.
Pokud ne a to je dosti časté, potom malý výkon na ortopedii, kde se zúžené místo na pouzdru šlachy protne.