Mastná a žlutá stolice
Dobrý den,
Chtěl jsem se zeptat na názor jiného doktora ohledně svého problému. Občasně už nějako dobu trpím řidší stolicí doprovázenou silným až nepříjemným zápachem. Byl jsem se nechat kvůli tomu vyšetřit na gastro, kde jsem byl na krvi a sono. Vše bez nálezu a pan doktor vše ukončil tím, že se jedná o syndrom dráždivého tračníku a možná intolerance mléka.
Co mě ale přijde, že ač mléko nekonzumuji, rozhodně nejsem bez potíží.
Zároveň se mi zdá stolice podivná. Je celá lesklá a vlastně nejstále kalí vodu žlutohnědou barvou. Nemám nijaké zvláštní bolesti atd.
Měl bych se snažit o nějaké další vysletření, nebo se opravdu jedná o zcela normální jev?
Moc děkuji
MUDr. Kateřina Kovaříková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Slánská zdravotní, s.r.o., Slaný
Dobrý den,
na vzhled a konzistenci stolice má vliv konzumovaná strava na straně jedné a činnost zažívacího traktu na straně druhé.
Pokud je stolice mastná a žlutá, je tedy možné, že konzumujete více tuků, podíl může mít i alkohol.
Na druhé straně je možné, že Vaše obtíže způsobuje špatná funkce slinivky břišní.
Kromě vyšetření ultrazvukem a testů z krve se ke zjištění funkce provádí speciální testy.
Také v gastroporadně. Sám můžete na zmírnění obtíží vyzkoušet prostředky podporující trávení. Jsou volně prodejné v lékárně.
S pozdravem
MUDr. Soňa Boušková Chief Medical Officer
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: uLékaře.cz
Dobrý den, pane Miroslave, je dobře, že jste byl vyšetření na gastroenterologii. Zeptejte se Vašeho lékaře, jaké testy Vám dělali nebo nám pošlete výsledky, ať víme více. Obvykle se u potíží jaké popisujete začíná vyšetřením krve a ultrazvukem - vyšetřuje se funkce jater, slinivky, ledvin, štítné žlázy, jestli není cukrovka, jaké jsou ukazatele zánětu, měl byste mít vyšetření stolice na infekční vyvolavatele průjmu včetně clostridií a parazitů, také doporučuji vyšetření na celiakii, alergii na mléko a nesnášenlivost mléčného cukru laktózy. Na to existuje speciální vyšetření, které Vám na gastroenterologii mohou udělat, aby se zjistilo, zda je to skutečně Vaše potíží. Váš lékař na to usuzuje, ale píšete, že "možná". Z toho mi není jasné, zda se to vyšetřilo.
Nesnášenlivost mléka spočívá v tom, že Vaše tělo kvůli nedostatku enzymů obtížně tráví mléčný cukr laktózu. To znamená, že máte vynechat ze stravy laktózu. Chce to nejenom nepít mléko, ale nejíst sýry, tvarohy a další výrobky s obsahem laktózy. Obecně pacienti s laktózovou nesnášenlivostí (intolerancí) dobře tráví máslo, velmi tvrdé sýry (parmezán, pecorino, gran moravii apod.), někdo snáší jogurty a kefíry. Měkké sýry, tvrarohy, přesnídávky, lučinu a jiné čerstvé sýry tvarohového typu ne. Osobně doporučuji vynechat ze začátku vše s laktózou (musíte číst složení potravin, protože laktózu obsahují i margaríny, sušenky, pečivo, uzeniny atd.), na pár týdnů, pak začněte po dvou třech dnech do stravy vracet mléčné výrobky - nejprve máslo, pak tvrdé sýry, nakonec jogurty. Podrobnější informace najdete na internetu. Uvidíte, zda se Vaše potíže zlepší. Pokud ani, stačí dodržovat dietu. Pokud ne, bude vhodné pátrat dále, například udělat alergologické testy, kolonoskopické vyšetření a další. Pokdu se vyloučí všechny fyzické příčiny potíží, určí se diagnóza dráždivého tračníku. Ten se potom léčí úpravou stravy, režimu s omezením stresu, přidáním pohybových a relaxačních aktivit, někdy pomohou léky. Uvidíte, jak dopadnou vyšetření a dieta. Přeji Vám brzké zlepšení Vašich potíží. S pozddravem MUDr. Soňa Boušková