Můj 5-ti letý syn 27.7. dostal antibiotika na angínu (Amoksiklav)
Dobrý den, můj 5-ti letý syn 27.7. dostal antibiotika na angínu (Amoksiklav) v neděli se stav výrazně zhoršil. Doprovázely celý stav vysoké horečky 39,5°C a velmi silná bolest krku, kdy nemohl ani mluvit a těžce se mu dýchalo. Přijeli jsme na pohotovost do nemocnice Motol. Kde mu byla diagnostikována angína a zároveň mononukléza. Antibiotika byla vyměněna za Ospen a na krk kortikoidy, poté se mu výrazně ulevilo. Následná kontrola v nemocnici Motol, kde bylo potvrzena diagnóza infekční mononuklezy. ATB dobral v pátek 3.8. a dnes ho opět bolí v krku. Navštívili jsme praktickou doktorku, která nám řekla, že má herpatickou angínu a mononuklézu žádnou nemá. Tak nevím co se děje. Poprosila jsem paní doktorku o odběr krve aby se tedy zjistilo, jestli má nebo nemá mononuklezu. Je možné aby prodělal angínu, mononuklézu a herpatickou angínu v téměř v jeden čas? Nyní mu dávám heřmánkový čaj a šalvěj na kloktání. Děkuji. Andrea.
MUDr. Veronika Horáková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ambulance praktického lékaře Benátky nad JizerouDobrý den, byla by to velká náhoda, ale zcela vyloučené to není. Primárně si myslím, že od počátku se jednalo o infekční mononukleosu (tomu odpovídá serologie), a že ATB byly nasazeny v úvodu unáhleně, zejména Amoksiklav na angínu je zcela nevhodný lék (pokud by se jednalo o streptokokovou infekci, pak Ospen má 100% citlivost, a pokud by byla příčina právě virová u EBV, či CMV, hrozí komplikace po nasazení Amoksiklavu, zejména generalizovaná vyrážka!). Co se herpangíny týče, ta je pro toto období docela typická, je možné, že po tom, co byl syn oslabený mononukleosou tato infekce (původcem jsou coxakie viry) nasedla a působí potíže nyní. určitě doporučuji kontrolní laboratoř (KO+diff., jaterní testy, serologii k posouzení serokonverze u EBV infekce, případně může doplnit i ty Coxakie viry). Pro dítě klidový režim, jaterní dietu, hodně tekutin, kloktat nadále jak píšete. S pozdravem, Dr. Horáková
MUDr. Soňa Boušková Chief Medical Officer
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: uLékaře.cz
Dobrý den, chápu Vaše starosti a najasnost ohledně kontrol. Podání Amoksiklavu na angínu není vhodné právě kvůli mžnosti mononukleózy a nebývá doporučováno kvůli možnému někdy i vážnému výsevu vyrážky. Změna na Ospen byla vhodná pro pravděpodobný podíl bakteriální superinfekce, tedy že k viróze se přidá bakterie. Nyní po dobrání antibiotik a oslabení je možné, že má syn novou infekci.
Také mi ale přijde pravděpodobné, že došlo k nějakému nedorozumění a paní doktroka si nepřečetla jasně zprávu z nemocnice. Tam se píše (a z výsledků to jasně vyplývá), že Váš syn prodělal infekční mononukleózu (EBvirózu). Tu způsobuje lidský gammaherpesvirus 4, možná toto paní doktorku mohlo zmást. Zárověň v závěru stojí doporučení na kontrolu krevního obrazu, ferritinu a železa u praktického lékaře, kontrolu jaterních testů a vývoje protilátek proti mononukleóze za 2-3 týdny. To by rozhodně měla Vaše paní doktorka udělat.
Takže doporučuji, pokud máte neshodu s paní doktorkou, abyste se znovu obrátila na Motol, pokud by se stav zhoršil a případně uvažovala o tom, zda se neobrátit na jiného dětského lékaře v okolí.
Prozatím nadále doporučuji klidový režim, pobyt doma nejméně 2-3 týdny, dietu bez tučného a mastného, bez pochutinek. Podle stavu také úlevu od sportovních aktivit po nástupu do kolektivu, určitě hodně tekutin, vitaminu C. Na tišení bolesti lze použít léky paralenového typu, pro děti existují i cucavé pastilky na zklidnění krku, záleží na tom, jak by Váš syn byl shopen je cucat. Kdyby se stav nelepšil, objevily se horečky, obtíže s polykáním či bolesti v krku neustupovaly, doporučuji výtěry z krku a nosu a stanovení citlivosti, dále CRP v ordinaci z prstu, případně doplnit i krevní obraz. Léčba by probíhala podle výsledku.
Držím palce Vám i synkovi, aby mu brzy bylo lépe.
S pozdravem MUDr. Soňa Boušková