Musí se vždy vyjmout celý žlučník a proč?
Dobrý den,
mám jít na operaci žlučníku s kameny a zajímá mě,jestli se musí vždy vyjmout celý žlučník a proč? Nestačilo by jen vyjmout kameny? Dále jsem četl,že odebráním žlučníku (zásobárny žluči) bude žluč dodávána neustále a může dojít pozděj k rakovině střev.Proto si říkám opravdu je nutné odebrat celý žlučník??? Doplnění informací: měl bych ještě jednu otázku.Existují i prášky na rozpouštění kamenů v žlučníku a nevím proč mi to doktor odmítl,prášky jsou nebezpečné?
Známá je užívá a raduje se,že se ji kameny zmenšily na velikost menší než písek v přesípacích hodinách (po kontrole u doktora).
Tak opravdu nevím na čem jsem a zatím jsem neměl žádnou koliku,dá se říct,že o tom ani nevím,že mám kameny do velikosti 6 mm.
Děkuji velice
MUDr. Veronika Horáková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ambulance praktického lékaře Benátky nad Jizerou
Dobrý den, cholecystektomie, neboli operační odstranění žlučníku je výkon indikován zejména v případě symptomatické cholecystolitiáza a cholecystitida (a s tím související opakované biliární koliky) či u nádorových onemocnění žlučníku a žlučovodů. V současné době je zlatým standardem laparoskopická cholecystektomie (LACH, LACHE), která je upřednostňována před klasickou cholecystektomií. Kromě miniinvazivity laparoskopie přináší výhody rychlejší zotavení pacienta po výkonu, s tím spojená kratší hospitalizace a rychlejší návrat pacienta do pracovního procesu. Mezi nejzávažnější komplikace laparoskopické cholecystektomie patří poranění žlučových cest – asi 0,3–0,5 % operací, může dojít k přerušení ductus hepaticus dexter (a následné cholestáze a cholangoitidě v pravém jaterním laloku, nebo poškození ductus hepaticus communis či ductus choledochus (hrozí biliární peritonitida), krvácení – poranění a. hepatica propria, vena portae
perforace žlučníku peroperačně (obvykle se řeší záchytem žlučníku do speciálního pytlíku a výplachem peritoneální dutiny fyziologickým roztokem) či kýla v jizvě (pozdní komplikace). Plynulý odtok žluče žlučovými cestami do střeva Vás nijak neohrozí, jeho podíl na vzniku nádoru tlustého střeva není prokázaný (i za normálních okolností žluč odtéká plynule přes žlučník do střeva, množství žluče se nezmění, odchází poté stolicí). Proto ano, odstraňuje se celý žlučník, benefit tohoto výkonu a případných pozdních komplikací, pokud by se kameny ponechaly v žlučníku převyšuje rizika mnohonásobně. Dotaz ještě přesněji zodpoví specialista v naší konzultační ambulanci. S pozdravem, Dr. Horáková
MUDr. Milan Navrátil
Specializace: Balneologie, Dětská chirurgie, Dětská traumatologie, Fyzikální medicína, Chirurgie, Ortopedie, Proktologie, Rehabilitační lékařství, Traumatologie Pracoviště: Úrazová nemocnice Brno
V počátečních dobách operace žlučových cest se opravdu odstraňovaly jen kameny a žlučník se ponechal.
Již mnoho let se takový postup z mnoha důvodů považuje za nesprávný a neprovádí se, jen případě ohrožení života a vyustěním žlučníku před stěnu břišní.
Funkci žlučníku přebírá rozšiřující se společný žlučovod.
Léky na rozpuštění kamenů se používají řadu let ale chirurgové nic takového nepředepisují, protože léky jsou bez účinku.
Navíc, čím jsou kameny menší, tím jsou nebezpečnější, protože mohou projít do žlučových cest a uzavřít ústí žlučovodu před vstupem do dvanácterníku a podráždit slinivku břišní s možnosti vzniku akutní pankreatitidy.
Operace kamenů odstraněním žlučníku je na místě.