Nadměrný záklon u kojence
Dobrý den, mám 4,5měsíční holčičku, která velice ráda a hojně zaklání hlavičku dozadu. Na bříšku zvedala hlavu už od prvního měsíce a až do třetího měsíce to dělala ve velkém záklonu hlavy, což už jsme zkorigovali. Od čtvrtého měsíce ale začala být hodně zvědavá na svět kolem sebe a zaklání hlavu i vleže, když se chce dívat za sebe. Pak skončí prohnutá do tvaru písmene C. Včera jsem ji přistihla, že tak i spí. Snažím se ji vždycky vrátit na záda nebo obrátit po směru věci, po které se dívá, případně jí dávat nějaké zajímavé věci k úrovni bříška, ale není v mých silách to dělat neustále, navíc to vypadá, že ji to prohýbání náramně baví. Zaklání hlavu i když ji zvednu do vzduchu a tělo má vodorovně se zemí. Na začátku 4. měsíce se naučila obracet na bříško "správným" způsobem zhoupnutím přes bok s nohama nataženýma nahoru, ale další dny tenhle způsob začala nahrazovat přetáčením s nataženýma nohama a zakloňenou hlavou, teď už se zas několik dní na bříško neotočila. Mám dvě otázky, na které jsem bohužel nedokázala najít odpověď online ani u naší pediatričky: 1. Proč všichni proti záklonu tak varují a co konkrétně dítěti způsobuje za problémy? 2. Máme to nějak řešit a zajít za nějakým odborníkem, nebo máme začít dělat nějaké cviky? Případně uvítám tipy na cviky nebo vstřícné odborníky v okolí Prahy 10 - Strašnic. Děkuji!
MUDr. Marcela Peremská
Specializace: Pediatrie / Praktické lékařství pro děti a dorost Pracoviště: PL Mediclinic a.s., Most
Dobrý den, psychomotorický vývoj dítěte je sled postupně se učených dovedností. Aby mohla zvládnout vyšší stupeň, musí nejprve zvládnout předchozí krok. Tedy nejprve musí pást koně, aby pak mohla lézt, musí lézt, aby pak mohla sedět a stát. Pokud nějaký krok vynechá nebo ho bude dělat špatně, tak se problémy do budoucna nabalují, protože bude i další kroky dělat většinou "špatně" - zapojovat jiné svalové skupiny. Což vede k přetížení svalů, bolesti zad, ale třeba i k problémům s jemnou motorikou, dítě může mít projevy dysgrafie, dyspraxie apod. Tedy např. dítě, které neleze může mít problémy s učením se psát v první třídě.
Tedy nadměrný záklon vede k používání především krčním a mezilopatkových svalů, přetěžování zádových svalů, místo posilování bříška. Tato svalová dysbalance pak brání správnému otáčení ze zad na bříško a zpět, dítě má problémy s lezením na čtyřech, protože k tomu potřebuje harmonii posílení zádových a břišních svalů. Ve stoji má pak dítě špatně podsazenou pánev, vystrčené bříško, vede to i k špatnému dýchání a může tak být i větší náchylnost k infekcím dýchacích cest. To je tedy důvod, proč tak "bazírujeme" na správném vývoji a bráníme nadměrnému zaklánění hlavičky dítěte. To je odpověď na vaši první otázku.
Pro Vás důležitější - co s tím? Určitě bych doporučila návštěvu fyzioterapeuta, který dítě vyšetří, zjistí, zda tam nejsou nějaké blokády, doporučí cviky na posílení břišního svalstva apod. Dále doporučuji plavání ve vaně, máte-li možnost bazénu, tak bazén. Vhodné je začít někde skupinově, pod dozorem instruktora, která vám ukáže, jak dítě ve vodě správně držet, jaké cviky vedou k posílení bříška apod. Když vy potřebujete přetočit miminko ze zad na bříško, tak ho zkuste jen navést tím správným způsobem, tedy jednu ruku za hlavu (abyste zabránila záklonu, spíše hlavičku přitlačit do předklonu k hrudníku), druhou ruku na stehno a to začít přetáčet, až pak bude na bohu, tak zbytek aktivity můžete již nechat na ní, sama se dotočí. Boky, přes které ji přetáčíte střídat. Váš dotaz předám sestřičkám, pokusí se zjistit, zda je ve vašem okolí nějaký dostupný fyzioterapeut (jeho vyšetření je hrazené z pojištění, jen pokud budete mít žádanku od lékaře)
S pozdravem M.Peremská