Obtíže při kojení
Dobrý den, ráda bych se poradila ohledně prospívání synka. Narozen 51cm a 3.710g, při propuštění z porodnice 3.430g. Na 6ti týdnech měl 56cm a 3.960g. Ptala jsem se naší pediatričky,zda to není málo. Ujistila mě, že přírůstek 100g týdně je ok a na mou žádost udělala synovi rozbor moči. Vyšel zcela v pořádku, že by nějak strádal se neukázalo. Téměř na 8mi týdnech má 57cm a 4.110g. Kojim poslední dny častěji, u kojení se tak po 5-10 minutách pití začne pouštět a dělá u toho škleby,kroutí se až začne plakat. Většinou se pak vykaká a ještě se snaží přisát a pít. Kojim cca 7x denně. Někdy 20 minut a někdy třeba 45, když mezitím řešíme bolení bříška a kakání. Mezi kojenim, pokud malý nespi, tak je celkem hodný,zajímá se o různé hračky,směje se a už si jako povídá. Počůranych plen má určitě 8-10 denně a stolici má jak kdy,většinou tak 5x denně. Většinou je stolice klasicky v barvě míchaných vajíček a někdy je zelenožlutá třeba i s trochou jakoby hlenu. Mám se obávat o prospívání synka, v souvislosti a váhou nebo barvou stolice? Nemůže tu stolici třeba nějak ovlivnit moje strava? Naše pediatrička to nějak neřeší a v podstatě mě odbyla s tím, že pokud mám pocit,že nonstop kojim a že mi malý přijde malý,ať přikrmuji. No, upřímně, ráda bych co nejdéle výhradně kojila. Na podporu laktace piju čaj a mám asi týden homeopatika. Prosím,jak se Vám naše situace jeví? Moc děkuji za názor.
MUDr. Michal Prokeš
Specializace: Pediatrie / Praktické lékařství pro děti a dorost Pracoviště: Dětské oddělení, Nemocnice České Budějovice
Dobrý den, děkuji za dotaz.
Uvádí se, že kojení by mělo být zhruba 8 x denně cca 20 minut, po této době již dítě nepřijímá podstatné množství mléka, pouze dochází k poranění bradavek.
Denní přírůstek kojence se pohybuje mezi 100 - 200 g/ týdně, ale to je pouze průměrná hodnota, mnohem důležitější je jak je Vaše miminko aktivní v období bdělosti.
Tak jak to popisujete se mi zdá, že je Váš syn mimo spánek aktivní, dle počtu promočených plen i dobře hydratovaný. To je důležité známka, že se nejedná o větší problém.
Co se týká hlenu ve stolici, je možné zkusit bezmléčnou dietu k vyloučení alergie na bílkovinu kravského mléka (bílkovina může přestupovat během kojení), při této dietě je vhodné abyste užívala doplněk stravy s obsahem vápníku.
Dále je možné zkusit chlapci přidat Espumisanové kapičky, ke snížení střevní plynatosti.
Kojící čaje ani homeopatika laktaci nijak neovlivňují, nemá smysl je užívat.
Pokud máte obavu, že nenakojíte dostatek, je ideální se domluvit s Vaší obvodní lékařkou na vážení kojení - několikrát v týdnu se k PLDD dostavíte, hladové miminko se zváží, vy v klidu a ev. pod dozorem sestřičky (kontrola techniky kojení) nakojíte, poté se miminko opět zváží.
Tím dostanete odpověď, zda je nutné začít syna přikrmovat.
Doufám, že Vám moje odpověď pomohla.