Opakovaný průjem
Dobrý den,
již delší dobu mě trápí kručení v oblasti konečníku a nadýmání. Ráno opakujicí se stolice někdy průjmy.
Kolonoskopie v pořádku a endoskopické vyšetření žaludku také. Hodně mě to obtěžuje, už to může být i psychický problém, jelikož dopředu přemýšlím kde bude toaleta kterou většinou nevyužiji. Nejhorší je ranní cesta do práce. Už uvažuji předem kdy a jestli mě to někde chytne. Příjde mi že stolice je hodně obsáhlá jakoby tělo nestrávilo potravu. Krev v pořádku, laboratorní vyšetření prokázalo alergii na kravské mléko. Mléčné výrobky jsem vyřadila, ale problémy přetrvávají. Doktor mi předepsal pangrol při vydatnějším jídle a famosan ráno a večer. Už nevím kde může být problém, jím docela zdravě, vláknina mi nechybí. Už jsem zkoušela laktobacily, probiotika vždy úleva jen na týden. Mám období kdy je mi týden dobře a pak týden mám problémy. Bojím se už i cestovat. Nechci se trápit doma, budu ráda za jakoukoliv radu. Děkuji.

Dobrý den Kateřino, jelikož jste podstoupila endoskopická vyšetření s negativním nálezem, lze předpokládat, že ve vašem případě se může jednat o funkční poruchu střeva tzv. dráždivý tračník. Přesné příčiny vzniku dráždivého tračníku nejsou známé, svou roli ve vzniku této nemoci mají zřejmě psychické vlivy. Pod pojmem dráždivý tračník se skrývá široké spektrum potíží spojených s poruchou hybnosti tlustého střeva. Důležitým znakem odlišujícím tuto poruchu od ostatních chorob tračníku je podmínka, že se obtíže nedají vysvětlit jiným onemocněním nebo viditelným nálezem na střevě. Nejčastěji dráždivý tračník obtěžuje nutkavou opakovanou ranní stolicí (tzv. ranními debakly), průjmem po jídle (typicky do půl hodiny), bolestmi v podbřišku s nepříjemným nadýmáním. Pokud převažuje porucha ve smyslu "mínus", tj. střevo reaguje méně ochotně, trpíte nejspíše zácpou s obtížným vyprazdňováním a kolikovitými bolestmi břicha. Oba stavy se mohou i kombinovat. Potom se průjmy a zácpa střídají. Podle charakteru onemocnění je možné tlumit zhoršený průjem antidiarrhoiky (tj. léky proti průjmu), jako je například Reasec nebo Imodium. V léčbě se užívá i účinku antidepresiv a psychoterapie. Doporučila bych vám ještě konzultaci s lékařem -psychosomatikem. S pozdravem Jana Harnová
MUDr. Soňa Boušková Chief Medical Officer
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: uLékaře.cz
Dobrý den, slečno Kateřino, je dobře, že jste byla takto důkladně vyšetřená. Je možné, že za Vašimi problémy stojí nedostatečná bezmléčná dieta. Předpokládám, že jste byla vyšetřená i na celiakii a ta byla vyloučena, při pochybnostech se doporučuje provést gastroskopii, která diagnózu jednoznačne potvrdí či vyvrátí. Zeptejte se proto na gastroskopii, zda se toto vyšetření dělalo.
Doporučuji, abyste užívala probiotika dlouhodobě, nejen týden. Dále dbejte na dietu, čtěte pozorně všechny informace o složení potravy, v jídelnách a restauracích se ptejte velice podrobně. Nestačí se zeptat, zda jídlo neobsahuje mléko, protože odpověď je často ne, pak se ukáže, že Vám jídlo omastili máslem atd.. Někdy překvapivě najdete mléčné výrobky, kde byste je nečekala, jako v uzeninách, pečivu, většině margarinů atd.. Pokud jste ještě nebyla vyšetřená na alergologii, doporučuji.
Jestliže se vyšetřeními nic dalšího neprokáže, pak je na místě uvažovat o syndromu dráždivého tračníku. Ten Vám velice pěkně popsala paní doktorka přede mnou. Existují způsoby, jak s nemocí bojovat, určitě by bylo vhodné vyhledat pomoc psychoterapeuta a domluvit se i na případné léčbě léky, bude-li problém přetrvávat. Poraďte se na gastroenterologii, kde Vás vyšetřují.
Pokud máte tu možnost, doporučuji Vám vyhledat lékaře celostní medicíny (akupunktura, konstituční homeopatie atd.), který by Vám rovněž mohl pomoci situaci zvládnout.
Přeji Vám brzké zlepšení obtíží. S pozdravem MUDr. Soňa Boušková