Opakující se bolesti podbřišku, svalů, studený pot, malátnost a průjem
Dobrý den, již cca 7let mě trápí náhlé přepady bolesti podbříšku, bolesti svalů - konkrétně záda, studený pot, pocit na omdlení, malátnost a následný průjem. To vše naráz, dokud se nevyprazdním. Vždy je to náhlé. Stává se mi to jednou až dvakrát do půl roka. Lékař mě poslal na urologické vyšetření a na gynekologii, tam bylo vše v pořádku. Vzhledem k tomu, že se mi tohle opět stalo dnes, ale dokonce už i se ztrátou vědomí, ráda bych zjistila o co se jedná, ať se situace muže řešit.
Děkuji za Váš čas.
MUDr. Martin Rehn
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: MUDr.Vanda Řezníčková, všeobecné praktické lékařstvíDobrý den, Vaše obtíže mě spíše vedou k problémům v trávicím traktu. Nejprve by proto bylo vhodné provést krevní testy s krevním obrazem, jaterními testy, slinivkovým enzymem - amylázou, zánětlivými parametry, ukazatelem ledvinných funkcí a také bych raději prozkoumal funkce štítné žlázy (zejména zda se nejedná o nadprodukci hormonů štítné žlázy). Stěrem z konečníku se může vyloučit akutní infekce. A Váš praktický lékař Vás může také poslat na ultrazvuk břicha. S těmito základními vyšetřeními a žádankou od praktika se můžete objednat ke gastroenterologovi, který by mohl vyloučit idiopatické střevní záněty, které se mohou ve Vašem věku projevit, a také prozkoumá složitější problematiku funkčních střevních dyspepsií. Musím říct, že ta ztráta vědomí a náhlost příznaků i rychlé odeznění po vyprázdnění mi moc nezapadá k trávicím problémům, ale někdy se může takto projevit například panická ataka, ale to je rozhodně náročné takto říct, proto bych první postupoval vyloučením gastroenterologické příčiny. Poprosím ještě naše specialisty, zda by se mohli k Vašemu problému vyjádřit. S pozdravem,

Milá Moniko,
souhlasím s panem doktorem Rehnem.
Jako nejpravděpodobnější mi sice připadá psychosomatický původ obtíží, tlak na naši psychiku každopádně v posledních týdnech nebo spíše dnech narůstá. I u potíží psychosomatických postupujeme ale vždy tak, že se snažíme na prvním místě nejdříve pečlivě vyloučit jinou organickou příčinu v zažívacím traktu..
Tedy jak již bylo navrhnuto - nejprve u praktického lékaře absolvovat základní laboratoř a nechat se jím odeslat ke gastroenterologovi, který vymyslí vhodný vyšetřovací program k vyloučení problému v zažívacím traktu.
Vzhledem k průjmu bude nejspíše potřeba kolonoskopie, ale je možné ji nahradit třeba kolonoskopií virtuální, což je CT vyšetření se specielním zaměřením na tlusté střevo. Dál bude potřeba vyšetřit tenké střevo - na to jsou metody jako CT enteroklýza nebo MR enterografie. Průjmy jsou také symptomem u onemocnění slinivky břišní, takže laboratoř a ultrazvuk jako základ a pravděpodobně i CT břicha se zaměřením na slinivku břišní.Dále máme další pomocné metody - např. fekální kalprotektin ze stolice, protilátky k vyloučení céliakie z krve...
Zkuste se pořádně zamyslet nad tím, co předcházelo Vašim obtížím - nejen nyní ale i v minulosti. Jestli tam byla dietní chyba, jestli jste měla dostatečný příjem tekutin nebo jestli byla spíše očekávaná stressová situace (zkouška, stress v práci nebo v rodině nebo tlak vycházející z okolního světa). To Vám může poskytnout vodítko k tomu, co je příčinou.
Každopádně zařaďte spíše šetřící dietu bez smažených nebo více kořeněných jídel a dodržujte pitný režim. Snažte se i omezit množství stressu a nebo jeho působení na Vás. (minimalizujte sledování zpráv,vyhledávejte věci, činnosti a lidi pozitivní, klidné)
Pokud gastroenterologické vyšetření nic neprokáže, pak Vás může gastroenterolog odeslat na psychiatrické vyšetření. Tomu se pacienti někdy brání,ale je to škoda, protože psychoterapie ev. léky třeba jen po přechodnou dobu pomůžou obtíže snadněji zvládnout.
Přeji Vám hodně zdraví.
dr. J.Kovářová