Otoky
Dobry den,lecim se s Ulcerozni kolitidou,hypothyreozou,refluxem,revmatoidni artritidou a psychikou,ale uz kolik let mam problem s otekanim nohou,v pravem kotniku mam chronicky zanet slach,ale kdyz to pominu,tak na obou mam kolem lytek otoky,ale rano jsou mensi nez pres den. Uz pred par lety me na to upozornila fyzioterapeutka a ted casto mamina. Nemluve o tom,ze uz roky se silene potim az uz nechci nikam chodit(jedna se hlavne o oblicej,pak i zada). Doma mi bylo řečeno, jestli nejsem zavodnena. Za posledni cca rok a pul jsem pribrala 20 kg,nohy mam tezke a citim napnutou kůži, jak poznam zavodneni? Pri zmacknuti je tam bily flek. Tlak mam posledni dobou bud normalni nebo vyšší a casto vysoky tep. Kdysi jsem to rekla prakticke doktorce a ta mi rekla,ze to mam sledovat,dal se to neresilo. S povenim mi nikdo nepomohl,pry je to v lete normalni,ale potim se hrozne i v zime. V cera jsem vyla na prochazce a rodina se bala,ze to semnou sekne. Leky beru Slazopyrin,Helides,Duspatalin,Degan,Sorbifer,Euthyrox,Elontril,Brintellix,Atarax,Prothazin,obcas Hypnogen. Vsechny nemoci mam pod kontrolou, krev pred 3 mesici byla v pořádku,jen jsem tam mela zvysenou jednu hodnotu jaterniho testu a dle sona bricha mam trochu ztukovatela jatra. Zadny doktor na tohle nijak nereagoval,pry je to normalni. Obcas vecer mivam zvysenou teplotu do 37,2. Kdyby to bylo zavodneni tela,muzu pit treba koprivu nebo pouzivat nejake volne prodejne leky na odvodneni? Snazim se ted zhubnout,ale jde to spatne a tyhle potize me psychice moc nepomahaji,jsem taky furt hodne unavena.Dekuji moc za odpoved.
Doplňující dotaz: Jestli je možné takto reagovat,tak se chci zeptat jaky psychiatricky lek by mohl za to,ze bych mohla pribyvat na vaze? S psychiatrickou jsem o tom uz mluvila a rikala,ze se u nich nepribira.
MUDr. Daniela Králová
Specializace: Praktické lékařství pro dospěléDobrý den paní Petro, otoky, edémy dolních končetin mohou vznikat z více důvodů, poznáte je zejména tak, že si končetinu ráno a večer na nejobjemnějším místě lýtka změříte krejčovským metrem, ráno by měl být obvod menší, při edému bude večer plus pár cm. Bohužel i léky, které berete, tak mohou mít vliv na zvýšení tělesné hmotnosti, zejména psychiatrická medikace, zkonzultujte toto s ošetřujícím psychiatrem. Doporučuji Vám i dietní režim, více pohybu, abyste nabraná kila postupně redukovala, protože to může být také zásadní vzhledem k nadměrnému pocení a otokům dolních končetin. Ano, zkuste kopřivový čaj a volně prodejný Aescin tablety, užívejte 2-2-2, pomůže Vám na otoky. Zkuste i nutriční poradnu, abyste měla jasné vedení a podporu při redukci hmotnosti. Hezký den, držím palce.
MUDr. Soňa Boušková Chief Medical Officer
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: uLékaře.czDobrý den paní Petro, chápu, že se Vám nikam chodit nechce, ale otoky nohou, vysoký tep a přibývání na váze je potřeba dovyšetřit. Vyšší tep bývá u chudkrevnosti, zánětu, srdečních nemocech, otoky mohou být projev žilní nedostatečnosti, potíží s ledvinami nebo srdcem, ale také mohou být důsledkem a projevem revmatoidní artritidy i vedlejším projevem kolitidy, zvyšování váhy může být dané stravou, nedostatkem pohybu, špatně léčenou hypothyreosou. Za vyšší váhou mohou být i ty otoky jako takové. Pokud se Vám po stisknutí dělá bílý dolík, pak o otoky skoro jistě jde. Pocení zase může souviset jak se záněty, tak se štítnou žlázou. Jak vidíte, není možné bez toho, abychom Vás vysetřili a znali výsledky testů, určit jednoznačnou příčinu. Pokud jsou vsechny krevní testy v normě, ultrazvuk břicha a srdce také, pokud nemáte chudokrevnost a je dobře srovnána štítná žláza, doporučuji dovyšetření cév dolních končetin ultrazvukem. Pro vyšší tep se poraďte ohledné vhodnosti vyšetření na kardiologii. Hubnout bude s Vašimi diagnózámi nesnadné. Doporučuji nejprve objasnit příčinu otoků, zkusit nosit kompresivní punčochy, můžete vyzkoušet bylinky a pravidelný pohyb vedený zkušeným trenérem a změnit stravování pod vedením dietologa. S pocením, pokud se nezjistí příčina (viz výše ) Vam mohou pomoci na kožním. Kdyby se váhu nedařilo snížit, pak se poraďte na obezitologii ohledně možného řešení. Existují i šetrnější chirurgické a endoskopické postupy, nicméně je nutné posoudit jejich vhodnost se znalostí všech podrobností o Vašem zdravotním stavu. Jinak pokud Vám Vaše psychiatrická lékařka doporučila užívat Vámi popsané léky, pak není o tomto rozhodnutí důvod pochybovat. Nejprve svou pozornost zaměřte na neléková opatření a nechejte se dovysetřit až bude situace trochu příznivější. Při zhoršení stavu se obraťte na svého praktického lékaře. S pozdravem MUDr Soňa Boušková