Panická ataka
https://www.ulekare.cz/poradna-lekare/kolapsovy-stav-panicka-ataka-450674. Dobrý den, zde posílám odkaz na můj řešený problém.
Chtěl bych doplnit, že ta panička ataka mohla být vyvolaná prvním častým stavem, kde jsou pocity ztráty vědomí a kolabování.
Taky bych chtěl doplnit, že každý den mě doprovází zvláštní malátnost, pocity omámení a motání hlavy.
V nemocnici mi nejspíše vše a z toho důvodu mě pak propustily. Vše bylo v naprostém pořádku. Ale jestli je vše v pořádku, tak z jakého důvodu se mi stávají denně takové věci? Je to opravdu z psychické strany a nebo se může jednat o něco jineho? Například neurologického původu?
Doplňuji, že několik let ziju stylem z práce domů a z domu do práce. Bez žádných jiných aktivit. Mockrát děkuji za váš čas.
Zasílám aspoň lekařskou zprávu v němčině, protože nemám jinou k dispozici.
1. Doplňující dotaz dne 27.7: Nemyslím si, že jsem na tom po psychické stránce až tak na dně, ale pocity omámení mám každý den .. Je to nesnesitelné.. Není možné, že organismu něco chybí? Případně nebylo by třeba na místě i vyšetření v "tunelu"?
MUDr. Michaela Říhová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: IKEM Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny - Kardiocentrum
Dobrý den, Marceli, děkujeme za dotaz do poradny.
Dle Vámi zaslaných výsledků je opravdu z krevních náběrů a dalších vyšetření vše v pořádku. Velmi praděpodobné se teda jeví psychický původ Vašich obtíží. Samozřejmě, pokud prakticky neodpočíváte a jezdíte z práce domů a z domova do práce, jak jste zmiňoval, tak to může celé ještě zhoršit. Jestli máte možnost, tak zkuste zvolnit pracovní tempo, zkusit do denního harmonogramu přidat cvičení, sport, cokoliv, co máte rád, dobře spát a kvalitné jíst. Rozhodně bych nezazdila ani objednání se k psychologovi/ psychoterapeutovi k řešení původu Vašich problémů. Je možné, že bude stačit behaviorální terapie, nebo bude potřeba nasadit medikaci dle stavu. Držím palce, ať se to brzo zlepší.
Mgr. Barbora Orlíková Ph.D.
Specializace: Psychologie Pracoviště: Národní ústav duševního zdraví
Milý Marceli,
z Vašeho dotazu je zřejmé, že se potýkáte s dost nepříjemnými stavy, které ve Vás vyvolávají velké znepokojení a obavy o Vaše zdraví. Chtěla bych Vás ujistit, že rozumím Vašim smíšeným pocitům z toho, že nebyla zjištěna přímá somatická příčina Vašich nesnází. Nicméně samotná panická ataka, kterou jste pravděpodobně prožil, má složku jak psychickou, tak především fyziologickou. Ty stavy, kterými jste prošel, mívají příčinu obvykle v chronickém stresu, který způsobuje fyziologické změny. Život v neustálé "stresové pohotovosti" organismus vyčerpává a může se pak projevit takovouto reakcí. Při akutní stresové reakci probíhají v těle změny, které bývají způsobené zrychlením frekvence dechu a s tím související změnou úrovně kyslíku a kysličníku uhličitého v krvi, působení kyseliny mléčné ve svalech, zrychlením tepové frekvence a zvýšení krevního tlaku. Fyziologické změny přecházejí na úroveň vědomí a na rozumové úrovni pak nastává reakce ve formě panických myšlenek. Celé je to vzájemně propojené, ta fyziologická stránka ovšem nesouvisí s nějakou konkrétní somatickou příčinou, ale reakcí těla na dlouhodobý stres.
Vím, že není jednoduché se sžít s tím, že zde není jednoznačná tělesná příčina a že pomocí bude patrně nějaká změna životního stylu a případně psychoterapeutická podpora. Jednodušší a snáze pochopitelné by samozřejmě bylo, kdyby se jednalo o nějaký konkrétní zdravotní problém, který má také jednoznačné řešení. Píšete, že je to nesnesitelné, ale zároveň byste se rád ujistil o tom, že na tom nejste po psychické stránce "až tak na dně". Chápu, že pro člověka, který žije prací, není vědomí toho, že by s ním mohlo být něco po duševní stránce v nepořádku, úplně příjemné. Je toho na Vás prostě nyní moc a necítíte se dobře.
Pokud někdo v takové situaci využije podporu ze strany psychoterapeuta, není nic, co by z něj dělalo méně cenného člověka a nijak to nesnižuje jeho hodnotu. Spíše naopak. V dnešní době to skutečně není považováno za slabost a pokud je to možnost, jak docílit toho, aby se Vám ulevilo, tak bych se tomu nevyhýbala. Navíc je v současné době běžné využít terapeutickou pomoc i online a není tak na překážku to, že jste v zahraničí.
Přeji hodně štěstí a posílám ještě pro případné využití dva odkazy, kde byste mohl najít užitečné informace:
https://www.opatruj.se/pece-o-sebe (web vytvořený kolegy z Národního ústavu duševního zdraví)
http://www.daliborspok.cz/koronavirus-manual/ (bezplatně dostupná online kniha kolegy psychologa, která je zaměřená na praktické metody psychologické svépomoci, které pomáhají zvládat krizové situace a stres).
Barbora Orlíková