Pneumotorax, rekonvalescence
Dobrý den,
Jsem muž, 24 let, 187 cm, 67 kg, fyzicky dobře trénovaný, nekuřák. Mám jen alergické průduškové astma, a alergickou rýmu, vše je však plně pod kontrolou (léky Giona a Rhinocort).
Na přelomu října a listopadu letošního roku jsem měl jeden den náhle bolesti v zádech a na hrudníku, ztížené dýchání, večer jsem šel na pohotovost a prý jsem měl totální spontánní pneumotorax v pravé části hrudníku, kompletní kolaps pravé plíce. Ještě ten večer mi lékař na hrudní chirurgii zavedl drén. Do druhého dne se plíce dobře rozvinula a drén pokusně zaškrtili, do dalšího dne ale došlo k recidivě pneumotoraxu. Opakovaný pneumotorax byl prý indikací k operaci, drén znovu otevřen, večer CT - komentář z CT cituji: "Po drenáži pr hemith se kolabovaný parenchym pr křídla rozvinul. Ve vrcholu a infrapulm diskretní reziduál při horním a dolním laloku. V S10dx pruhovitá denzita s v.s.patol. cévním zásobením? jdoucím od v.pulmonalis dx na periferii S10. Hypoventilace? Jiné změny nepozoruji. Levé plic křídlo bpn. Mediastinum bez zjevné patologie." Následující den (2.11.2012) provedena operace v celkové anestezii, prý mi odstranili buly ve vrcholu pravé plíce, které odhalilo CT, a provedli jakési mechanické poškození, které mělo vést ke srůstu poplicnice a pohrudnice a tím zamezit další recidivě. Ještě cituji, co mám v propouštěcí zprávě o té operaci: "provedena akutně, v klidné, celkové, kombinované anestezii, videothorakoskopie vpravo, resekce vrcholu pravé plíce s bullami, abraze pleury, bez komplikací ; (Výkon: VTHSK dx, resctio apicis plum, abrasio pleurae, drain)" Potom jsem byl 2 dny na JIP, 3 dny ještě na oddělení, po vytažení toho pooperačního drénu se tam do horní části hrudníku ještě dostal vzduch („došlo k částečnému kolapsu pr. plíce apikálně“), ten prostor vyplněný vzduchem měl 2 cm, během následujícího týdne se sám vstřebal a na posledním kontrolním RTG snímku 16.11. už tam žádný vzduch nebyl a vše bylo OK.
Od vytažení toho posledního drénu se cítím výborně, bolesti byly minimální, teď už dlouho žádné, a dýchá se jako dřív. Chci se zeptat, jak dlouho trvá po tomto zákroku plná rekonvalescence, kdy už je možné naplno sportovat, i kontaktní sporty, kde dochází k nárazům do hrudníku, dřepy se zátěží, zvedání těžkých břemen atd.? Mám na polovinu ledna (2 a půl měsíce po operaci) plánovaný výcvik, kde musím se všemi těmito aktivitami počítat. Bude to do té doby již bezpečně srostlé, nebo kolik to tak chce času?

Dobrý večer, děkuji za dokonalé popsání Vašich potíží, diagnostiky a následné léčby pneumotoraxu. Začnu stručnou odpovědí – po pneumotoraxu /PNO, léčeném chirurgicky/ se obecně doporučuje rekonvalescence v trvání „několika týdnů“ . I nadále /po uplynutí např.2-3 měsíců/ se ale doporučuje obezřetnost jak v případě spontánního primárního pneumotoraxu /kdy není známá zjevná příčina/, tak u spontánního sekundárního pneumotoraxu /podkladem je nějaká patologie v plicích-např.bulozní emfyzém,atd./, jelikož hrozí recidiva. Podle klinických studií dochází nejčastěji k recidivě pneumotoraxu v nejbližších 6 měsících až 3 letech.Potěšující ale je, že po chirurgickém zákroku /abrazi, tj. mechanickém poškození obalu plic, kdy následně sroste pohrudnice a poplicnice/ je riziko recidivy nižší. Podle CT hrudníku nejsou v levé plíci popsané žádné buly, což je další pozitivní zprávou. Na Vašem místě bych se ale do fyzicky náročného sportu v nejbližším roce nehrnula. Nikdo Vám nezaručí, že i když máte pravou plíci chirurgicky ošetřenou, tak ta levá „nespadne“. Je to ale můj názor, určitě se zeptejte hrudního chirurga, který Vás operoval, určitě bude mít víc zkušeností. Já jsem se ve své praxi setkala většinou se sekundárním PNO u starších pacientů, kteří měli jiné závažné základní onemocnění /nádor, CHOPN-chronická obstrukční plicní nemoc/ ovlivňující průběh léčby a rekonvalescenci po PNO. Držím Vám palce.S pozdravem.