Pocity omámení a nekontrolované klepání těla
Dobrý den. Už dříve jsem psal ohledně pocitu omámení a občasné pocity ztráty vědomí které může vyrůst až do skoro úplné ztráty vědomí a nekontrolovaneho klepání těla. Momentálně postupuju psych. Léčbu . Ale nedokážou mi odpovědět. A ani ja sám. Proč se mi děje něco takového. Tak jsem se chtěl zeptat na váš názor. ( zdravotně podle vyšetření srdce, plic, tlaku, krve atd jsem naprosto zdraví, kromě jater, které nejsou v nejlepším stavu. Taky chci dodat, že jsem poslední 4 roky konzumovat jen Coca colu a nic jiného. Cca 3 litry denně a při prvním příznaku znova ztráty vědomí jsem tuto konzumaci omezil skoro na 0. Měl jsem delší dobu s tím, že jsem nemohl usnout, byl jsem často unavený atd. A poslední věc kterou chci dodat je, že jsem dřív ten pocit na kolabování a i se závěrem nekontrolovaného klepání celého tělo a ztráty vedomi jsem měl 2 roky zpátky kdy jsem skoro vůbec nespal 2 dny a ve 20 letech jsem měl tyto pocity kolabovani když jsem znova skoro nespal za 2 dny a oboje bylo na sluníčku. Proto jsem zmínil cukr, který jsem omezil skoro na 0 . Přeci jen když
je tělo na něco zvyklé a z ničeho nic mu to odebereme tak to má své následky a netýká se to jen cukru. A podotýkám, že pocit omameni ( jako bych byl vzhůru 2 dny a částečného koukani "do blba") mě doprovází každý den a celý den. Někdy méně někdy více. Obracím se znovu na vás a mockrát děkuji.
1. doplňující dotaz ze dne 6.9.2021
Klepání celého těla a ztráta vědomí přišla jen 1x při pocitu ztráty vědomí. Momentálně mám jen ty pocity ztráty vědomí a daří se mi je ukončit tím, že si například lehnu a nic nedělám. Přijde to bez jakéhokoliv příznaku. Přirovnal bych to k něčemu jako kdyby člověk upadaval do bezvědomí a ztrácel jednoduše vědomí a takové mžitky se opakuji . ( jal jsem psal tak jednou do vyústilo do ztráty celého vědomí a třesu komplet celého těla zároveň. Něco jako epileptický záchvat)
Nechce se mi uvěřit, že by to mělo psychicky původ, proroze takove ty "mžitky" ztráty vědomí jsem měl dříve a vše to to souviselo s únavou a nebo se sluníčkem. Jsem denně unavený i když mám nastolený svůj režim, kdy spím 8-9 hodin denně, chodím spát v 10, pravidelne jim a vše jak se patří..
Na léčbu jsem nastoupil z důvodu hyperventilace a problem se zvládání strachem. Ale to vše začalo tímhle zdravotním problémem který popisuje, kdy jsem dostal první panickou ataku z obrovského strachu o své zdraví když jsem začínal pociťovat znova ztráty vědomí.. Jsem denně unavený a omámený. Proto si vše spojují s problémem jiným než psychickým. PSYCHICKÉ problémy přišly až potom a myslím si, ze je už mám pod kontrolou, ale ty problém s pocity a ztrátou vědomí tu byl předtím než nějaké psych. problémy.
MUDr. Lucie Fabiánová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Nemocnice ProstějovDobrý den, pane Marceli, díky za Váš dotaz. Škoda, že jste nepřiložil nějakou zprávu z té psychiatrie, jestli už tam dospěli k nějaké Vaší diagnóze. Podle psychiatrické diagnózy bychom potom mohli uvažovat, proč se Vám to děje. Nekontrolované klepání těla někdy může být dáno i jen nedostatkem hořčíku, jeho podání formou injekce může pomoci. Preventivně je pak dobré hořčík pravidelně, denně, užívat. Nebo to klepání může způsobovat stres. To samé pocit ztráty vědomí, často bývá dán panickou atakou, rozrušením, vystresováním se. K té konzumaci Coca coly - zdravotně má její častá konzumace negativní účinky, nejen vysokým obsahem cukrů ale i ostatních konzervantů a umělých látek, které nám neprospívají. Samozřejmě, když ji náhle přestanete pít, můžete na sobě pociťovat pokles hladiny cukru v krvi, pocitově to může být jako taková "kocovina" . Dál uvádíte, že jste měl pocity kolabování, když jste 2 dny skoro nespal - to je normální, při takovém nedostatku spánku by měl pocity kolabování skoro každý. Abych to nějak shrnula: Pokračujte v psychiatrické léčbě a důvěřujte svému lékaři. Pokuste se nastavit rozumný, zdravý denní režim. Snažte se o zdravou stravu 5x denně, pijte dostatečné množství (kolem 2l/den) nealkoholických, neslazených nápojů, nejlépe čisté vody nebo ovocné, bylinkové čaje. Jezte hodně ovoce, zeleniny, vyhýbejte se příliš tučnému jídlu. Pokuste se o pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, stačí se každý den na hodinku venku projít. A snažte se o kvalitní spánek - jděte spát každý den před půlnocí, omezte před spaním dívání se na televizi nebo na monitor počítače nebo telefonu - modré záření z obrazovek může následný spánek narušovat. Cca 1,5hod před spaním je nejlepší spíše číst knížku než se dívat na televizi. Pokud nemůžete usnout, tak prostě jen ležte a odpočívejte, třeba se spánek dostaví sám. Držím Vám palce, mějte se hezky.
MUDr. Helena Doležalová
Specializace: Dětská a dorostová psychiatrie, Psychiatrie Pracoviště: TH klinika s.r.o.
Dobrý den, pane Marceli!
Z Vašeho popisu a opakovaného vyjádření kolegů lékařů vyplývá, že nebyla zjištěna tělesná příčina obtíží. Rozumím Vašemu rozladění a potřebě dále pátrat po nějakém hmatatelném vysvětlení v podobě konkrétní tělesné diagnózy, ideálně s jednoduchým léčebným plánem, když přece pociťujete nepříjemné stavy na těle. Určitě ale za proběhlé hospitalizace byla zvažována a provedena potřebná vyšetření (tzv. diferenciálně diagnostický proces). Není vzácné, že při podobných nespecifických obtížích typu závratí, únavy, kolapsů apod. se opravdu na nic "tělesného" nepřijde a začne se hovořit o vlivu stresu, psychiky apod. Není to nic, co by snižovalo nepříjemnost obtíží nebo dotyčného mělo nějak stavět do horšího světla. Psychika a tělesné projevy spolu prostě souvisejí, emoce se projevují na těle, to je fakt. Pochopila jsem z Vašich dotazů, že jste hodně pracovně vytížen, že jste v minulosti vnímal vliv nedostatků v životosprávě...Toto jsou všechno faktory, které by měly být také zohledněny a na které je třeba se dlouhodobě zaměřit.
Píšete o tom, že strach, paniku jste vnímal spíše až jako reakci na Vaše obtíže. To není nic ojedinělého. Nepříjemný stav, který jste původně zažil a mohl být původně vysvětlen např. jako "úpal", pro Vás prostě byl nepříjemný, spojený s nějakým emočním prožíváním. Není vzácné, že se pak člověk stane více vnímavý k podobným tělesným projevům, které ani nemusí znamenat patologii, začne si je špatně vykládat, více se na ně zaměřovat. Toto pak zvyšuje úroveň stresu se všemi tělesnými projevy. Snadno se z toho stane začarovaný kruh.
Někdy může být obtížné přijmout vysvětlení, že se na obtížích podílí stres, že jsou tzv. "psychogenního" původu apod. Zejména pokud se pro člověka stres stane v podstatě životním stylem, nemusí být jednoduché si souvislosti uvědomit.
Vstoupil jste do psychiatrické léčby, nepíšete, zda ambulantně či za hospitalizace, zda jste medikován. Buďte trpělivý, léčba vyžaduje čas. Také práce se zvládáním stresu a zaměření se na režim/životosprávu jsou dlouhodobé záležitosti, vytrvejte. Již Vám byla také doporučena psychoterapie, která může pomoci s rozkrytím souvislostí.
Držím palce, ať se brzy cítíte lépe!