Problém s krční páteří
Dobrý den chtěla bych se zeptat prosím. .už nevím jak bych se zbavila tlaku v hlave a něco mě pořád tlačí v krku a do toho mám i špatně dýchání ,nemůžu se zhluboka nadechnout. .někdy se to podaří ale spíš víc ne. Léčím se štítnou zlazou a na kontroly chodím teď pravidelně. Beru letrox 125 šest dní v týdnu a do toho beru vasocardin 50 nejspíš na tlak . Už mám za sebou vyšetření srdíčka a taky všechno v pořádku ,mám za sebou před půl rokem CT mozku taky tam nic nebylo . Rentgen plic taky před půl rokem a čistý. Ale už půl roku jsem měla problém s krční páteří ,až teď jsem byla po druhé u fyzio který mi odblokoval obě zebra pod lopatkama. Za 14 dní mě čekají první rehabilitace. A nevím jestli se mám bát že mi ublíží víc nebo tesit že mi to pomůže . Takže bych chtěla vědět prosím zda opravdu ten tlak v krku jako by mě to dusilo a tlak hlavy i s bolesti jestli je to vše od páteře. Popřípadě jaké cviky by byli nejlepší. Děkuju
MUDr. Lenka Smejkalová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den paní Anno.
Problémy mohou opravdu souviset s obtížemi s krční páteří. Stejně tak zablokovaná žebra mohou způsobit dechové obtíže a bolesti na hrudi. Rehabilitace, které Vás čekají Vám mají pomoci, takže se určitě bát nemusíte. Důležitá je aktivní spolupráce s fyzioterapeutem. Fyzioterapeut Vám ukáže jak nejlépe cvičit, aby povolilo stažené svalstvo kolem krční páteře, ukáže Vám jak správně držet tělo a jak posílit svaly, aby se tělo ve správné pozici zafixovalo. Cviky si můžete najít nějaké na interntetu na uvolnění cervikokranilálního skloubení a krční páteře, stejně tak na uvolnění blokády žeber. Nicméně držte se rad fyzioterapeuta. Dotaz předám specialistovi k odbornému vyjádření. Přeji hodně štěstí.
Bc. et Mgr. Pavla Skopalová
Specializace: Fyzioterapie Pracoviště: Psychosomatická klinika a MINT Terapie s.r.o.Dobrý den, Anno. Obtíže, které popisujete, mohou mít určitě souvislost s páteří. Nejvhodnější cviky Vám doporučí fyzioterapeut na rehabilitacích na základě důkladného vyšetření. Pravědopodobně se ale budete zaměřovat na oblast krční a hrudní páteře, celého hrudníku, bránice, ramen, budete pracovat s dechovým stereotypem. Nemusíte se určitě bát, že by Vám cvičení a manuální fyzioterapeutické techniky měly ublížit. Jak zmiňovala paní doktorka Smejkalová, důležitá bude Vaše aktivní spolupráce s terapeutem, nebojte se sdílet svoje pocity ze cvičení i samotné rehabilitace. Než Vám série rehabilitací začne, doporučuji jemné protahování svalů oblasti krční páteře, prsních svalů, jemné automobilizační cvičení na oblast hrudníku/žeber (např. v poloze na čtyřech "kočičí hřbet"), dále doporučuji práci s dechem - uvědomění si dlouhého klidného nádechu i výdechu, dech se snažit protáhnout až do oblasti podbřišku a pánve. Věřím, že se Vám uleví! Přeji hodně štěstí.