Problém s krkem
Dobrý den, potřeboval bych poradit s problémem s krkem. Již několik měsíců mě v podstatě neustále pobolívá v krku (škrábání a pálení), po delším mluvení a přednášení mě často na den, dva rozbolí. Teplotu ani žádné jiné obtíže nemám (kromě častého zahlenění vzadu v nosohltanu), vzadu na sliznici krku mám červené zduřeniny. Se záněty v krku jsem míval problémy opakovaně už v minulosti (záněty obvykle vícekrát za zimu), vždy to byly "obyčejné" záněty, v případě výtěrů tam obvykle nic nebývalo a ATB jsem nedostával, ani jsem netrpěl na chřipky a silnější nachlazení. Jediná vážnější výjimka byl peritonsilární absces před cca třemi lety, který byl odoperován. Můj lékař mi na tento současný problém poradil kloktat Vincentku, což mě napadlo i bez něj a žádné zlepšení se nedostavuje. Doktor Google mě poněkud vyděsil, když jsem se dočetl, že sliznice v krku může být hyper/atrofovaná a naděje na zlepšení minimální. Vzhledem k tomu, jak dlouho už to trvá a že jsem měl v minulosti s krkem problémy, si nejsem jistý, zda je to opravdu čistě fyzický problém, nebo tím, jak jsem na to zaměřený, můžou být ty problémy i psychogenní/psychosomatické. Jsem nekuřák, mám sezónní alergii (břízy, buky) a beru Zyrtec (v sezóně) a Miraklide.
Předem děkuji za odpověď.
MUDr. Dagmar Doležalová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé Brno
Dobrý den, některé záněty nosohltanu a tzv. zadní rýma mohou vznikat v důsledku infekce virové či bakteriální, mouhou být vyvolané plísněmi, působením alergenů nebo opakovaným zatěžováním sliznic stravou nebo tekutinami, které působí dráždivě (horké nebo naopak studené, dále ovocné čaje, pálivé koření apod.), kouřením nebo vdechováním jiných výparů, látek a nebo prachu atd. Na regeneraci sliznic nosohltanu bych Vám doporučovala betakaroten, zinek, riboflavin a echinaceové kapky po dobu minimálně tří týdnů. Kloktání vincentkou je vhodné také. Co se týče psychosomatiky, neuškodí zamyslet se nad tím, kde namáháte hlas, v jakém případě chcete něco říci a jste třeba "překřičen" nebo Vám není umožněno vyjádřit se. Nebo Vám tzv. "leze něco nebo někdo krkem".... V každém případě je třeba ale respektovat, že i když je nějaká nemoc somatizací nějaké psychické příčiny, často příčinou přetrvání zdravotního problému je nevhodná či nedostatečná léčba a je třeba to upravit. Také velmi záleží na celkovém životním stylu. Protože se trápíte několik měsíců, tím spíše je třeba více svůj životní styl přehodnotit (stravu, pohyb, odpočinek atd.). Doporučovala bych Vám ještě při přetrvávání potíží požádat Vašeho praktického lékaře o imunologické vyšetření.
S pozdravem
MUDr. Dagmar Doležalová
MUDr. Soňa Boušková Chief Medical Officer
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: uLékaře.czDobrý den, pane Jane, zcela souhlasím s paní doktorkou stran psychosomatiky a doporučení, kterými se řiďte. Přidám k tomu praktický pohled stran vyšetření a možných příčin. Doporučuji Vám zajít za specialistou foniatrem, požádám naše setřičky, aby Vás objednaly. Jde o to, že pokud přednášíte, je možné, že nepoužíváte správně svůj hlas. Tedy že jako hlasový specialista zatěžujete hlasivky nevhodným způsobem a to potíže vyvolává či zhoršuje. Dále foniatr (jde o ORL lékaře, takže to také spadá do jeho kompetence), může vyšetřit nos a také dutiny. Potíže, které máte, mohou být totiž dané například chronickým zánětem dutin, chronickou alergickou rýmou atd., což vše lze řešit. Pokud se nepřijde na příčinu na ORL/foniatrii, pak se nabízí, že byste mohl mít jícnový reflux. To je onemocnění, při kterém se kyselý obsah žaludku vrací do jícnu a někdy až do úst. Jícen a hltan je kyselou tráveninou drážděný a vznikají v něm různé změny jako například zánět. Takže zatím místo doktora Googla použijte svůj zdravý rozum a inteligenci a využijte zkušenosti lékařů a podle mého názoru se doberete výsledku a uspokojivé léčby. Zatím Vám doporučuji Vincentku pít (nesmí být studená) a také stříkat do nosu několikrát denně. Kloktat můžete také, místo Vincentky ale doporučuji na kloktání odvar ze šalvěje. Vhodné jsou pastilky s islandským lišejníkem, mají je v lékarně. K tomu si dejte vitaminy skupiny B, céčko, dále homeopatika Homeovox dražé a Lymhomyosot oboje dle návodu do vybrání balení. To vše Vám pomůže zklidnit oteklé sliznice. Můžete zatím také na 14 dní vyzkoušet lék ze skupiny blokátorů protonové pumpy, který zklidní případný jícnový reflux - například volně prodejný Omeprazol 20mg. Nejprve 2xdenně 30 minut před jídem, po týdnu jen 1x ráno. Když dojde ke zlepšení, myslím, že by se mohlo jednat o reflux. Pokud bude zlepšení částečné, pak je vhodné uvažovat o gastroskopii, kam Vás pošle praktik. Léky neberte bez porady s praktickým lékařem déle jak 14 dní. Jinak dbejte na péči o domácí prostředí a stravování. Vyhýbejte se zakouřeným a prašným místům, doma větrejte, častěji vytírejte apod.. Nepijte a nejezte horké, dráždivé, pálivé, vynechejte alkohol. Držte rozumnou dietu bez nějakých extrémů. Přeji Vám, aby bylo brzy lépe. S pozdravem MUDr. Soňa Boušková