Průjem
Dobrý den, jdu si k vám pro radu. Od září mám střevní problémy. Začalo to akutním průjmem, kdy mi byl z výtěru zjištěn campylobakter. I přes vymizení bakterie mi však problémy zůstaly. Průjmy dál pokračovaly, doprovázely je silné křeče a bolest v podbřišku a ve stolici jsem měla i hlen. Paní doktorka mi tedy napsala prášky, doporučila užívat probiotika a prebiotika a také jsem si koupila lichořeřišnici v kapkách. I přes přeléčením 2 baleními prášků na průjem nic nezabralo. Začala jsem tedy zkoušet, zda mi není špatně z nějaké potraviny. Při různých změnách jídelníčku se však průjem změnila na zácpu, která trvá doposud. Po 3 až 4 dnech, kdy jsem nafouklá a v žádném případě ze mě nejde nic dostat, dostávám většinou na den průjem. A pak opět zácpa. A tak je tomu pořád dokola. Byla jsem na ultrazvuku - nic nenašli, vše vpořádku. Měla všechny vyšetření krve v normálu. Jsem objednaná i na alergologii ale tam mám termín až 15.2.. Nyní zácpa pořád trvá, po několika dnech vždy s průjmem. Bývá mi špatně i od žaludku, často trpím nechutenstvím a musím se přemlouvat, abych něco snědla. Byla jsem na doporučení kamarádky na měření zatížení těla metodou EAM, kde mi paní řekla, že mi mi nedělá dobře živočišná bílkovina (mléčné výrobky). Nyní je tedy zkouším vysadit.... Dnes (1.2.) a předevčírem jsem k tomu navíc špinila, což mě dost vyděsilo. Mám tedy už jen 4 dny do menstruace. Ale beru HA a nikdy se mi tohle nestalo. O bolesti v podbřišku a nadýmání ani nemluvím. To trvá stále. Stejně jako únava. Nenapadá vás něco, co by mi mohlo pomoci? Nad kolonoskopií uvažuji až v nejnutnějším případě a na gynekologii jdu další týden. Moc děkuji za každou radu!
MUDr. Daniela Králová
Specializace: Praktické lékařství pro dospěléDobrý den, paní Pavlo, pokud máte průjem, pak nemusí docházet k dostatečnému vstřebávání HA, proto mohlo dojít ke špinění a předčasnému začátku menstruačního krvácení, HA také není dostatečně spolehlivá při průjmu a je nutné používat kondom. Trvající průjem, který se někdy střídá se zácpou může mít bohužel mnoho důvodů, může se jednat o funkční průjem, nadměrnou motilitu střeva, může jít i o projev psychické tenze, dále o projev potravinové intolerance či trvající střevní dysmikrobii. Doporučuji gastroenterologické a alergologické vyšetření, kolonoskopie bude ke zvážení do budoucna. S pozdravem.
MUDr. Soňa Boušková Chief Medical Officer
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: uLékaře.cz
Dobrý den, podle toho, jak to popisujete, se domnívám, že se velice pravděpodobně mohlo stát následující - po infekčním průjmu a léčbě bylo střevo velice oslabené, poškozené a potřebovalo velmi dlouhou odbu na regenaraci. Správně jste užívala probiotika, prebiotika i další předeposané preparáty. Nicméně součástí léčené střevní sliznice je dieta. Pokud jsou průjmy urputné, dost často jako první bývá následně poškozena schopnost vstřebávat lepek a mléčné výrobky, které se doporučuje nejíst (u lepku jde o maximálně jeden měsíc), u mléčných výrobků to může trvat déle. Zřejmě jste svou dietu zaměřila na protiprojímavé potraviny jako rýže, suchary, těstoviny, brambory, mrkev a jablka, jak to bývá dopručováno a pak jste si přivodila spíše zácpu. Při pokusu o návrat k normální stravě se možná na nepomýšlelo na to, že můžete něco obtížně trávit a pak jsou důsledkem střídání průjmů a zácpy.
Možných příčin obtíží, které popisujete, je ale více a z popisu se skutečný důvod přesně nedá poznat. Bude třeba, abyste byla vyšetřená na celiakii, alergie na bílkovinu kravského mléka, laktózovou intoleracni. Před vyšetřením na alergie a nesnášenlivosti nevyřazujete žádnou potravinu, aby nebyly výsledky zkreslené, můžete ale vynechat nekysané mléčné výrobky a měkké a nezrající sýry a tvarohy. Až po vyšetření můžte zkusit vyřadit mléčné rodukty úplně. Také by bylo vhodné doplnit vyšetření u specializovaného lékaře na gastroenterologii, který Vám doporučí další vyšetření včetně ultrazvuku břicha, případných dalších odběrů, provedení gastroskopie dle výsledků vyšetření, také kolonoskopii, protože se s Vašimi obtížemi trápíte již velmi dlouho a je možné, že střevo trpí ještě jiným onemocněním (Crohnova nemoc či ulcerosní kolitida, divertikulóza a další). Z vyšetření není třeba mít obavu, dá se provést po použítí zklidňujících léků, kdy pak vyšetření nevnímáte ani jako bolestivé ani příliš nepříjemné.
U praktického lékaře doporučuji absolvovat odběry jako krevní obraz, zánětlivé parametry, vyšetření krevního cukru, jaterních testů, testů na štítnou žlázu, slinivku, fukci ledvin, případně ultrazvuk břicha, kdybyste termín na gastroenterologii měla až za dlouho. Dopručuji kontrolní výtěr z rekta a vyšetření stolice. Další by se řídilo dle výsledků testů.
Z léčebných opatření nadále užívejte probiotika a snažte se o vyváženou dietní stravu, tepelně upravenou, domácí, ne sladké, smžené, tučné, příliš kořeněné a pikantní, pijte dost tekutin 2-3l.
Ohledně hormonální antikoncepce Vám již odpověděla paní doktorka přede mnou.
S pozdravem MUDr. Soňa Boušková