Samoléčba páteře, nejhorší možný přístup
Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu co mám dělat. Mám cca 2 roky bolesti v oblasti bederní páteře.
Hned po ránu se objeví bolest, v lepším případě ztuhlost, kterou lze někdy rozcvičit. Platí pravidlo čím více pohybu tím méně bolesti. Nejvíce nepříjemná a ostrá bolest je když se zavěsím za ruce povolím veškeré zádové svalstvo nedá se to vydržet, myslel jsem že trakce má pomáhat a nedokážu si představit co se tam děje, že to naopak škodí. Někdy to dva dny necítím a někdy to bolí 14 dní v kuse. Když delší dobu stojím tak mám pak potřebu se předklonit a v páteři je při předklonu slyšet lupání/praskání. Už jsem zde jednou psal a bylo mi doporučeno cvičit hyperextenze. To jsem zkoušel ale bez nějakého výsledku. Začal jsem tedy posilovat celé tělo, paradoxně bolest byla menší, ale pouze v den cvičení a den po, poté se začala vracet. Važil jsem 69kg, po úpravě jídelníčku a 4 mesíčním cvičení jsem nabral cca 3 kila svalů a do 1kg tuku. Můžu dřepovat s těžkou činkou i mrtvé tahy, zktráka cokoliv a žádná bolest. Jen vyjíměčně mě to bolelo i v den cvičení těžkých mrtvých tahů.
Byl jsem před rokem 2x na rentgenu s tím, že tam údajně nic není, ale nechce se mi veřit tomu, že nic může tolik bolet. Ortoped i neurolog tenkrát navrhl rehabilitaci, které jsem se tenkrát nemohl věnovat.
Vím o tom, že nemám ideální držení těla. Nevím jak odborně, ale laicky se to nazývá kačeří syndrom.
Zlepšilo se to posilováním a protahováním konkretních cviků na tento syndrom. Můj problém to ale nevyřešilo téměř vůbec. Někdy se nedá kvůli té mírné, ale dlouhotrvající bolesti ani přemýšlet a zůstat v dobré náladě. Můžete mi prosím zkusit poradit v čem je můj problém a jak mám postupovat?
Moc Vám děkuji za Odpověď

dobrý den, váš problém samozřejmě vyžaduje dovyšetření páteře magnetickou rezonancí, rtg snímky jsou v tomto případě jen velmi orientační, rtg vidí pouze kosti a nikoliv ploténky, a dále samozřejmě odbornou RHB, kde vás naučí se zády zacházet, mnohdy cvičení které děláte přináší zhoršování stavu, i když máte pocit že s pohybem se cítíte lépe, tak v konečném důsledku můžete páteř poškozovat, to co tady uvádíte spíše nahání hrůzu a dávno jste měl na RHB jít a nedělat vůbec nic sám bez odborného RHB vyšetření a konzultace !! děkuji za dotaz.
MUDr. Jiří Marek
Specializace: Fyzikální medicína, Fyzioterapie, Rehabilitační lékařství, Sportovní medicína Pracoviště: Naprapathy Klinika
Držení těla je základ správné léčby. Lze je ale obnovit, jste li svalově- funkčně ve správné " balanci".Ve vyváženém postavemní. Zřejmě máte " šikmé postavení pánve", což má většina lidí a ani o tom neví. Bohužel po čase, což je u někoho po době trvání pár měsíců, u někoho desítky let, se ona nesouměrnost- " šikmé postavení pánve" projeví bolestí. A to hlavně u lidí sportovně či cvičebně aktivních. U tzv. " peciválů" to pokračuje déle skoro bezbolestně, až se propracují k operaci páteře....naše tělůo je na mechanickém základě, musí fungovat v souladu svalů, kostí a kloubů...a navíc ještě reflexně, nejsme pouze mechanika. naštěstí, to by tělo nevydrželo. Tělo se stále musí přizpůsobovat měníćím se pdomínkám zátěže, jak fyzické, tak statické( sezení, postoj, provední cviku)Protože, ale naše svaly a kouby vydrží hodně( tělos e stále přizpůsobuje a adekvátně měmní)tak to nerzopoznáme sami( až na výjimky). Ale při zátěži. Vaše situace je typická pero " aktivně fyzioterapeutckou léčbu". Tzn. fyzioteraoeut( ideálně lékař, který takto pracuje) obnoví postavení pánve, zlepší funkční stav páteře( celé!!!) a doporučí cílené cviky, jak obnovit svalové vztahy. U vás by vše mělo jít lée, primárně cvičíte, cílených cviků není tedy potřeba mnoho, ale napřed je třeba obnovit nortmální mechnické svalově-kloubmní vztahy. Pak vaš etělo bude na cvičení eragovat pozitivně. hyperextenze má význam až u dlouhodobějšího zlepšení( minimálně v měsících)Budete li fiunkčně v pořádku, tak abvám ale ani toto cvičení neublíží,. větší zlepšení bude ale až později. Po aktivně fyzioterapeutickém zásahu bude první krok cvičení k obnově drobných meziobratlových svalů( tzv. COR), postupně je možno přidávat více cviků na velké zádové svaly a břicho, pánevmní svaly. vše má svůj vyývoj.V US na to mají súpeciální zdravotní posilovnu GYM80, v Německu Dr.Wolf system. Princip je stejný, fyzioterapeutická práce na obnovení funkčních vztahů, současně cílené cvičení po speciální diagnostice pomocí stroje ,řízeného kompjutrem a vyhovotvení plánu. Tuto posilovnu nepotřebujeme, naši fyzioterapeuti umí vyšetřit svaly, funkci. Horší tio je se souladem fyzioterapeutcikcé léčby sa cíleným cvičením. To vyžaduje dobrého fyzioterapeuta či lékaře a chápajícího a spolupracujícího klienta. To je na basi např. DR Wolff systému jednoušší, provádějí dle plánu,. moc nechápou, ale zlepšeují se.
Rtg před dvěma lety už neukazuje současný stav, vše může být jinak, byť tyto zěmny se dějí v létech, ba desítkách let,. Záleží ny všetřen í lékařem, zda lze očekávat změnu na nálezu. Na korlaci vyšetření( tzn. funkce a reflexologie) a subj. potížení. Z RTG zkušený lékař vyčte i případné změny, které lze poznat, ale pouze na základě korelace klimického vyšetření a RTG snímku. běžný lékař opravdu potřebu CT,.MRI apod., což ej dobře. Nedojde k podcenění situace. Správně by tato vyšetření měla být indikována,nejen k objasnění, co se děkje, ale k uopřesnění, co případně ,můžeme ovlivnit i operačně či neurochirurgickým zákrokem - či dokonce mikroneurochirurgickým. napřed byy ale měla být správn fyzioterapeutická léčba.