Sexuální orientace
Dobrý den, mám problém v oblasti mé sexuální orientace, je mi 19 let a myslím si, že jsem bisexuál. Myslím si, že zhruba od 17 let mne začali sexuálně vzrušovat i muži, ale není to tak jako u žen, jen s těmi si dokážu představit něco víc (chození, sexuální styk, život). Sexuální styk jsem měl vždy pouze s ženou a líbilo se mi to. Jenže při posledním sexuálním styku s ženou to nebylo ono a začal jsem mít negativní myšlenky až úzkosti z toho, že jsem gay, vím že to v dnešní době není nic hrozného, ale prostě nedokážu si to připustit vzhledem k předešlé zkušenosti s ženami. Poslední dobou jsem začal myslet i nad tím, jestli bych nemohl být transsexuál, i když jsem si jistý svým pohlavím a nikdy jsem si nepřišel být jako žena a ani žádné jiné příznaky transsexuality neprojevoval z toho stavu mám úzkosti protože mi vadí, že jsem nad tím vůbec uvažoval. Obávám se, že jsem si vytvořil nějakou psychickou poruchu, protože jsem si nikdy nechtěl připustit to, že bych někdy mohl být něco jiného než heterosexuál, ale poslední dobou jsem si začal uvědomovat, že to tak asi bude. Dokázal bych se smířit s tím smířit, ale nejvíce mne trápí myšlenky o transsexualitě, když jsem si jistý, že jsem muž. Děkuji za odpověď.

MUDr. Igor Romanko
Specializace: Praktické lékařství pro dospěléDobrý den, Václave. Váš dotaz přepošlu ještě specialistovi v oboru sexuologie. Osobně si myslím, že transsexuál nebudete jelikož sám uvádíte, že se svým pohlavím jste nikdy obtíže neměl. To, že přemýšlíte o své sexualitě není nic chorobného. Z mého pohledu si z toho nemusíte dělat těžkou hlavu, že nad variantami přemýšlíte. Nikdy se nic v tomto ohledu nemusí vyřešit teď a hned, dejte tomu čas a hledejte a přemýšlejte dál, za nic se neodsuzujte, není důvod proč by Vám přemýšlení mělo vyvolávat úzkost, jak jsem již napsal, není na tom nic chorobného. Blíže Vám odpoví ještě specialista.

MUDr. Ivo Procházka CSc.
Specializace: Psychiatrie, Sexuologie Pracoviště: Sexuologický ústav VFN v Praze a 1. LF UK
Vážený Václave, je docela přirozené, že člověk občas má sexuální fantazie, sny a reakce i o nepreferovaném pohlaví. Čím je člověk mladší, tím jsou častější. Pro poznání sexuální orientace je ale rozhodující, které fantazie převažují.
Sexuální orientace je i orientací citovou, to znamená, že se člověk také zamilovává (třeba platonicky).
Sexuální orientace je celoživotní charakteristikou a není otázkou volby, ale otázkou sebepoznání. Sexuální fantazie i city jsou pozitivní jevy a samy o sobě nevyvolávají úzkost. Co může úzkost vyvolávat, je odmítání své orientace, přestože jsou zřetelné kladné emoce a sexuální fantazie. Na druhou stranu při odmítání své orientace může člověk své emoce (méně často fantazie) potlačovat.
Vaše pocity jsou spojeny zejména s úzkostmi. Dokonce se Vaše úzkost rozšiřuje i na možnou touhu po změně pohlavní (genderové) identity, což je docela odlišný problém. I transsexuál má svou sexuální orientaci a homosexuál obvykle nemívá problém se svou pohlavní identitou.
Proto se domnívám, že Váš základní problém jsou úzkostné reakce, nikoli menšinová sexuální orientace ani poruchy genderové identity. Zejména to tak pokud pozorujete úzkostné reakce i v dalších oblastech života.
Proto bych doporučil vyhledat psychiatra nebo psychologa. Pokud by terapeut zjistil, že se skutečně jedná hlavně o problém se sexuální orientací nebo pohlavní identitou, tak Vás samozřejmě doporučí k sexuologovi.