Streptococcus agalactiae a léčba autovakcínou
Dobrý den,
léčím se s gynekologickým problémem (streptokok agalactiae). Nejdříve léčeno macmirorem, bohužel nezabralo, Od ledna tedy beru autovakcínu. Nyní už mi přijde stav mnohem lepší, dobírám poslední lahvičku (1xtýdně 10 kapek ráno pod jazyk). Bohužel můj lékař není moc sdílný a za celou dobu mi nevysvětlil, jak vlastně autovakcína funguje. Jen vím, že musím počkat cca půl hodiny po aplikaci, než budu pít, jíst apod. Jak je to s kombinací s dalšími léky? První měsíc jsem ještě dobírala wobenzym, a brala jsem delší dobu i probiotika, lékař tvrdil, že to je v pořádku. Vím, že nesmím užívat autovakcínu, pokud mám perorální antibiotika nebo horečnaté onemocnění. Pokud ale třeba jsem jen nachlazená, tak třeba sirup, dezinfekční pastilky do krku (septabene nebo třeba stopangin) či nějaké přírodní kloktadla (např. olej z máty japonské smíchaný s vodou) dle doktora mohu. Nebo sprej do nosu mommox či lokální antibiotikum pamycon do nosu, případně analgetika na bolest hlavy či zad (dorsiflex). Je to opravdu v pořádku bez vlivu na autovakcínu? Řekněme s odstupem 1-2 hodiny od autovakcíny? Někdy také používám laktobacily gynocaps, abych podpořila zdravé poševní prostředí, to je doufám také v pořádku. Případně vitamíny (C nebo různé doplňky stravy).
Byla jsem nedávno na kontrolním stěru a kultivace vyšla negativní, proč tedy musím ještě v aplikaci autovakcíny pokračovat? Nemůže se naopak bakterie vrátit? Už autovakcínu užívám skoro 5 měsíců a dle obsahu lahvičky to vypadá, že ještě minimálně měsíc budu pokračovat. Co by se stalo, pokud posledních pár dávek nedokapu? V červenci totiž jedeme na dovolenou a nemám možnost mít autovakcínu na dovolené v lednici. Případně můžu mít teplota na autovacína nějaký vliv? Ať už příliš vysoká nebo nízká (předpokládám, že by neměla zmrznout), píší, že se má uchovávat při 2-8 stupních.
Partner byl po mém prvním nálezu preventivně přeléčen také macmirorem, ale žádné příznaky neměl. Měl by se přesto nechat vyšetřit, nebo to není nutné?
Doplňující dotaz: Je možné doplnit? Časový odstup jiných léků od autovakcíny. Vliv teploty na fungování autovakcíny. Je případně možné se autovakcínou předávkovat? Řekněme užití dávky 10 kapek 2x týdně místo jednou.
MUDr. Kateřina Kovaříková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: MediClinic a.s., Most
Dobrý večer ,
autovakcína by měla být zhotovená přímo z Vašich bakterií, které Vám způsobují problémy. Její užívání zvyšuje proti těmto bakteriím odolnost. Zrovna Wobenzym by se při léčbě autovakcínou užívat neměl a to proto, že také ovlivňuje imunitu. Lokální přípravky a vitamíny by skutečně vadit neměly.
Je určitě dobře dobrat celou dávku, pokud Vám zbyde jen pár kapek, snad to vadit nebude. Je i otázka, do kdy byste měla autovakcínu spotřebovat.
Co se týká Vašeho partnera, tak pokud už máte kultivaci negativní a on je bez obtíží , mělo by být vše v pořádku .
Hezký večer
MUDr. Marcela Vorlíčková
Specializace: Alergologie, Imunologie Pracoviště: MMUNIA spol. s r.o.
Dobrý den, autovakcína je druh imunomodulační léčby, jehož výhodou je, že je vyroben přímo z kmene pacienta, který způsobuje klinické obtíže. Upravují aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci onemocnění, zvyšují slizniční imunitu. Aktivují jak nespecifické imunitní mechanismy (tvorba hlenu, lysozym, sekreční IgA, aktivace fagocytózy, NK buněk), tak i při dlouhodobém podávání mohou vést i ke specifické imunitní reakci (tvorba specifických protilátek nebo tvorba specifických cytotoxických lymfocytů – zejména T lymfocytů, ale i B lymfocytů).
Užívání autovakcíny by se mělo přerušit, v době akutního infekčního onemocnění, při užívání antibiotik. Jinak pokud ji snášíte dobře se může kombinovat s léky, ale určitě bych volila cca hodinový rozestup mezi jednotlivými podáními.
Dodržela bych schema užívání, které vám k autovakcíně bylo přiloženo. Z důvodu co nejlepší účinnosti autovakcíny. Skladování při doporučených teplotách je důležité, pokud je dovolená týden, a nemáte k dispozici lednici, tak bych na týden užívání přerušila a další dávku bych si vzala po návratu z dovolené. Tento postup je možný u pacientů, kteří po autovakcíně neměly žádnou reakci.
S pozdravem MUDr.Marcela Vorlíčková